Sztuka parzenia yerba mate: Jak parzyć yerbę krok po kroku i unikać typowych błędów?

W jaki sposób przygotować yerba mate, by świetnie smakowała i korzystnie wpływała na organizm? To nie jest takie trudne, a dobre zaparzenie yerby gwarantuje jej łagodniejszy i przyjemniejszy aromat. Dowiedz się, na czym polega sztuka parzenia yerba mate i zanurz się w jej głębokim i pobudzającym smaku.

Dlaczego warto pić yerbę? Co to jest yerba?

Pobudza jak kawa, a zdecydowanie korzystniej oddziałuje na ciało. Yerba mate ukrywa w sobie ogromne pokłady kofeiny, której towarzyszy masa drogocennych składników odżywczych, jak:

  • kwasy omega-6,
  • rutyna,
  • kwercetyna,
  • selen,
  • fluorki,
  • cynk,
  • manga,
  • witaminy C i E i dużo więcej.

Co z powodami, dla których warto pić yerbę? Już wiesz, że dostarczy organizmowi cennych składników i doda niemałej energii – pobudzi do działania tak samo (a nawet lepiej) jak kawa, niwelując uczucie zmęczenia. Oprócz tego poprawi koncentrację i pamięć, uchroni przed zatruciami bądź infekcjami, a także wspomoże zachowanie zdrowej i szczupłej sylwetki.

Yerba mate można uznać przede wszystkim za wspaniałe źródło antyoksydantów. A te substancje są strażnikami młodości organizmu. Spowalniają starzenie się komórek i redukują ich uszkodzenia, chroniąc ciało przed wolnymi rodnikami. Yerba jest więc jak eliksir młodości. Sztuka polega na odpowiednim parzeniu jej suszu, by oddał organizmowi całe swoje dobro.

 

Jak przygotować się do parzenia yerba mate?

Charakterystyczny smak yerby ma rzeszę zwolenników. Wyróżnia się delikatną goryczą, którą początkujące osoby może do siebie zrazić, szczególnie gdy zostanie nieprawidłowo zaparzona. Jak uniknąć błędów w przygotowaniu naparu? Jak przygotować się do parzenia yerba mate?

Amatorom polecamy na początek mieszanki yerby z ziołami. Susz może być na przykład wzbogacony listkami mięty, suszonymi owocami bądź naturalnymi olejkami. Dzięki temu zyska łagodniejszy aromat i będzie przyjemniejszym wstępem do przygody z yerba mate. Dodatki nie zmieniają smaku tej herbaty, ale pomagają przyzwyczaić się do jej niepowtarzalnego smaku, który niektórym osobom może sprawiać wrażenie gorzkiego i cierpkiego. Polecane są także łagodniejsze odmiany jak Sauave czy Mananita.

Oprócz suszu przygotuj również odpowiednie naczynie do parzenia yerby. Możesz sięgnąć po specjalne mate, tradycyjnie wykonywane z drewna Palo Santo, z rurką zwaną bombillą. Na początek jednak wystarczy zwykłe naczynie o pojemności do 300 ml – najlepiej by był to zaparzacz lub kubek do zaparzania ziół z sitkiem.

 

Jak parzyć yerba mate, by nie zatracić jej wartości i aromatu?

 

 

Ile yerby sypać? Gdy startujesz z przygodą z yerbą, zacznij od małych porcji. Nie doprowadzaj, by kopczyki z suszu sięgały ponad ¾ wysokości naczynia, w którym zamierzasz go parzyć. Ile yerba mate wystarczy na początek? Zalecamy zaczynać od 15 gramów. Dopiero z czasem możesz parzyć większe porcje, ale najlepiej maksymalnie 30 gramów – miej na uwadze, że yerba to bogate źródło kofeiny, a to wymaga zachowania umiaru.

 

Jak długo parzyć yerbę?

Czas parzenia yerby jest istotny dla uzyskania głębi jej aromatu i właściwości prozdrowotnych oraz pobudzających. Zaleca się zaparzanie nawet przez 45 minut. W tym czasie oczywiście można przemieszać wilgotny susz – poruszony nie będzie wzbijał się na powierzchnię wody (chyba że zaparzasz w kubku z sitkiem lub w zaparzaczu – w zaparzaczu tłok naciśnij dopiero po kilku minutach od zalania yerby). Oczywiście wystarczy już 3 do 5 minut parzenia, by móc odczuć charakterystyczny smak naparu. Nie ma żadnych sztywnych zasad, ale jedno jest pewne – im chłodniejszą wodą zalewa się susz, tym dłużej powinien się parzyć.

 

Czy temperatura ma znaczenie w parzeniu yerba mate?

Zacznijmy od podstaw: yerba mate nigdy nie zalewaj wrzątkiem! Na wypadek, gdyby to się zdarzyło, szybko przelej gorący napar przez sitko, a potem zalej namoczony susz odpowiednią wodą. Może to pomóc uratować aromat yerby.

Optymalną temperaturą wody do zalania yerba mate jest 70-80°C. Aby uniknąć osadu, do parzenia najlepiej wykorzystuj przefiltrowaną wodę (np. w dzbanku BRITA). Co ciekawe, suszu nie musisz zalewać wyłącznie jeden raz. Gdy wypijesz pierwszą porcję yerby, pozostały susz możesz zaparzyć jeszcze kilka razy. Specjaliści twierdzą, że maksymalnie pięciokrotnie. Jednak w rzeczywistości zależy to od indywidualnych preferencji smakowych.

 

Jakich błędów unikać w parzeniu yerby?

Przede wszystkim nie zalewaj jej wrzątkiem. Dłużej zaparzana wodą w niższej temperaturze będzie przyjemniejsza w smaku, mniej gorzka. Oprócz tego nie popełniaj poniższych błędów, by nie zrazić się do yerby:

  • nie rezygnuj, gdy za pierwszym razem ci nie posmakuje – zmień sposób zaparzania bądź sięgnij po mieszankę yerby z aromatycznymi dodatkami lub po łagodniejsze odmiany yerby;
  • nie zostawiaj naparu na dłużej niż jeden dzień – po tym czasie może szybko zacząć się psuć, najsmaczniejszy i najbardziej wartościowy jest świeżo zaparzony;
  • używanie wody kiepskiej jakości – dla poprawy smaku sięgaj po filtrowaną;
  • nie łącz yerby z innymi napojami pobudzającymi – unikaj picia jej w krótkim odstępie czasu wraz z energetykami bądź kawą, które zawierają kofeinę.

 

Kto może pić yerba mate, a kto powinien jej unikać?

To naturalne, że tej paragwajskiej herbaty nie mogą pijać dzieci. Nie zaleca się jej także młodzieży oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Należy pamiętać, że yerba jest źródłem kofeiny. Z tego względu z umiarem powinny ją także pić osoby chorujące na serce, z arytmią i nadciśnieniem. Kofeina podnosi ciśnienie krwi i może przyspieszyć rytm pracy mięśnia sercowego.

Yerbę z dozą ostrożności powinny pić również osoby na stałe przyjmujące leki. Herbata ta może wchodzić w interakcję z niektórymi produktami leczniczymi, dlatego przed przygodą z nią warto zasięgnąć opinii u lekarza specjalisty.

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, pij yerbę ze smakiem. Na zdrowie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *