Rwa kulszowa, znana również jako zespół korzonków lędźwiowych, to bolesne schorzenie dotykające wielu ludzi na całym świecie. Wywołuje je ucisk lub podrażnienie korzeni nerwów kręgowych, co prowadzi do ostrych bólów w dolnej części pleców, pośladkach i nogach. Warto bliżej przyjrzeć się temu schorzeniu, zrozumieć jego przyczyny, objawy i możliwości leczenia.
1. Rwa kulszowa – przyczyny
2. Zaburzenia czucia i ból – objawy rwy kulszowej
3. Jak leczyć nerw kulszowy?
Rwa kulszowa – przyczyny
Atak rwy kulszowej zwykle pojawia się nagle i jest niesamowicie bolesny. Jednak przyczyny rwy kulszowej często pojawiają się wcześniej.
Dyskopatia
Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest dyskopatia, czyli zwyrodnienie krążka międzykręgowego. W wyniku tego procesu dochodzi do wypadnięcia lub uwypuklenia jądra miażdżystego, co może uciskać korzeń nerwowy i powodować dolegliwości bólowe podczas ataku rwy kulszowej.
Zwyrodnienie stawów kręgosłupa
Starzenie się organizmu często wiąże się ze zwyrodnieniem stawów kręgosłupa, co może prowadzić do ucisku na nerwy. W efekcie pojawić się może rwa kulszowa.
Skurcze mięśni lub przemieszczenia kręgów
Skurcze mięśni kręgosłupa lub przemieszczenia kręgów mogą spowodować ucisk na nerwy, wywołując objawy rwy kulszowej.
Zaburzenia czucia i ból – objawy rwy kulszowej
Charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest ostry, przeszywający ból w dolnej części pleców, który może promieniować wzdłuż nerwu kulszowego aż do pośladka i nogi. Pacjenci z rwą kulszową często doświadczają także mrowienia i drętwienia w nogach, stopy lub palcach. Poza tym ucisk na nerw kulszowy może prowadzić do osłabienia mięśni nóg, co wpływa na stabilność chodu. Ból związany z rwą kulszową często wzrasta podczas dźwigania, siedzenia lub podczas innej aktywności fizycznej, czasami wręcz uniemożliwiając poruszanie.
Jak leczyć nerw kulszowy?
Jak wygląda leczenie rwy kulszowej? Przede wszystkim ważna jest profilaktyka i zapobieganie rwie kulszowej. Aktywny tryb życia z pewnością temu sprzyja. Jeśli jednak pojawi się rwa kulszowa, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Diagnoza może obejmować badanie fizyczne, obrazowanie medyczne (np. rezonans magnetyczny) oraz analizę historii medycznej pacjenta. Rwę kulszową leczy się między innymi lekami przeciwbólowymi, niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, a także lekami relaksującymi mięśnie, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu. Poza tym ćwiczenia fizyczne i odpowiednio dobrana fizjoterapia mogą pomóc we wzmocnieniu mięśni kręgosłupa, zmniejszeniu napięcia i poprawie elastyczności.