Kapusta kiszona – raczej nie ma osoby której nie znana była by kapusta kiszona, być może jednak nie wszyscy wiedza dlaczego warto ją jeść i na co działa leczniczo. Znana jest od bardzo dawna w szczególności dlatego iż posiada szereg właściwości odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kapusta kiszona powstaje w wyniku fermentacji z udziałem szczepów bakterii po uprzednim zasoleniu. Cechuje ją długa trwałość i silny kwaśny smak.
Kapusta kiszona – właściwości
Kapusta kiszona to bezcenne źródło wielu witamin pod warunkiem że nie jest poddawana ona różnego rodzaju procesom takim jak termizacja która całkowicie wyjaławia ten złoty środek z wszelkich wartości odżywczych. Dlatego bardzo ważna role odgrywa zaopatrzenie się w sprawdzony produkt a najlepiej przygotować go samodzielnie, no ale nie każdy ma takie możliwości.
Co stanowi o tym iż kapusta kiszona to super food w trosce o sprawność jelita grubego. To niepozorne warzywo przygotowane właśnie w kiszonej formie zawiera niezliczone ilości błonnika celulozowego który w swoim niezawodnym działaniu poprawia drożność jelit oraz wspomaga w znacznym stopniu regularne wypróżnianie. Dzięki temu możliwe jest całkowite wyeliminowanie problemów z zaparciami.
Wśród licznych właściwości leczniczych które bezpośrednio wpływają na poprawę pracy jelita grubego i usprawnienie jego podstawowych funkcji wskazuje się na zawartość w kapuście kiszonej takich witamin jak prowitaminy A, witaminy C, B, E i K, które są bogate w substancje mineralne: potas, wapń, fosfor, żelazo, cynk i magnez jak również mikroelementów, z których najważniejszym jest siarka. Kapusta kiszona jest także bogata w fitochemikalia o właściwościach antybiotycznych i przeciwnowotworowych. Zawiera duże ilości życiodajnych enzymów, aminokwasów zawierających siarkę oraz olejek gorczycowy. Kapusta kiszona to zdrowa dieta dla jelita grubego.
Jednym z najcenniejszych składników który jest niezastąpiony w leczeniu jelita grubego jest kwas mlekowy. Poprzez współdziałanie z witaminami z grupy B skutecznie odnawia wszelkie dysfunkcje błony śluzowej jelita. Nie jest to oczywiście jedyna jego funkcja ponieważ dodatkowo przyczynia się on do usprawniania zachodzących w żołądku procesów trawienia.
Pyszna kapusta kiszona na oczyszczenie jelit krok po kroku – przepis
Składniki:
- 2 kg kapusty ( około dwóch niewielkich główek)
- 40 g soli kuchennej niejodowanej
- 6 sztuk liścia laurowego
- 5 sztuk ziela angielskiego
- kamienne naczynie do umieszczenia kapusty
- talerzyk
Sposób przygotowania niezawodnej kapusty na jelita
Przygotowania rozpoczynamy od dokładnego pokrojenia na drobne paseczki główek kapusty. N dno naczynia kamiennego układami około 3 cm warstwę kapusty a następnie zasypujemy ją solą oraz dodatkami i dokładnie ubijamy. Następnie układamy kolejną warstwę i powtarzamy całość aż skończy się kapusta. Ważne aby dokładnie dobrać naczynie do kapusty i nie wypełniać go pod sam brzeg ponieważ należy zostawić około 5 cm na fermentujący sok z kapusty. Całość dociskamy talerzykiem i przykrywamy szczelnie aby nie dostało się powietrze. Całość ustawiamy w temperaturze około 21 C i zostawiamy na około 7 dni. Po tym czasie możemy zacząć konsumować kiszoną kapustę.
Sól niejodowana – spożywcza nie zawiera alergenów oraz środków spożywczych GMO (genetycznie modyfikowanych).
Liść laurowy – zawiera liczne garbniki, olejki eteryczne i gorycze mają szerokie zastosowanie szczególnie w kuracjach odtruwających i oczyszczających organizm.
Ziele angielskie – łagodzi objawy zgagi, wspomaga produkcje soków żołądkowych oraz działa wiatropędnie.
Ja bym dał sól kłodawską niejodowaną. To nasza polska naturalna sól bez chemii (antyzbrylacza – jak się zbryli to zastosować odbrylanie mechaniczne:) ). A co z marchewką? Ja kupuję na targu kapustę kwaszoną i tam zawsze w beczce oprócz kapusty jest trochę marchwii.