Rozciąganie – coraz więcej osób trenuje najróżniejsze dyscypliny sportu – wiele z nich to dyscypliny, w których amatorzy teoretycznie nie potrzebują wsparcia trenera.
W rzeczywistości utrwalanie nieprawidłowego ćwiczenia na jakimś urządzeniu w siłowni outdoor czy też popełnianie tego samego błędu w rozgrzewce przed biegiem długodystansowym – może być bardzo kosztowne, zarówno w kontekście gorszych wyników jak i ewentualnego dyskomfortu oraz kontuzji podczas uprawiania sportu. Trzeba więc poznać podstawy każdej dyscypliny sportu, zanim rozpocznie się z nią przygodę.
Nie tylko rozgrzewka przed wysiłkiem
Znaczenie odpowiedniej rozgrzewki przed planowanym wysiłkiem jest oczywiste i nawet najwięksi amatorzy mają świadomość, że poświęcenie dziesięciu minut na rozgrzanie i rozciągnięcie mięśni przed planowanym wysiłkiem może uchronić przed wieloma mikrourazami oraz poważnymi kontuzjami mięśniowymi, stawowymi czy więzadeł.
Do każdej dyscypliny sportu warto jednak dobrać inny zestaw ćwiczeń:
lekka atletyka zdecydowanie opierać powinna się na ćwiczeniach rozciągających mięśnie, stawy i więzadła
sporty siłowe w największym stopniu opierają rozgrzewkę na wprowadzeniu mięśni na najwyższy poziom napięcia i ich rozgrzania
jazda na rowerze bardzo często poprzedzana jest wizytą na bieżni i krótkim rozbieganiem przez kolarza
przed pływaniem warto zadbać o maksymalne rozciągnięcie wszystkich stawów, więzadeł i mięśni, oraz odpowiednio je rozgrzać
jazda na nartach wymaga przede wszystkim przygotowania się do regularnego skręcania biodrami i kolanami oraz do przyjmowania wszystkich przeciążeń i sił przez staw kolanowy. Pomocne mogą być nawet imitacje podskoków i skrętów na zwykłych schodach
gimnastyka artystyczna czy sportowa opiera się przede wszystkim na gibkości i elastyczności, skoczności oraz zwinności. Tylko i wyłącznie te parametry są podczas rozgrzewek trenowane.
Błędny dobór programu rozgrzewkowego
Problem z dobraniem złego planu rozgrzewki pojawia się przede wszystkim, gdy dyscyplina sportu jak gimnastyka wymaga przede wszystkim zwinności i elastyczności. Ćwiczenia zbyt nakierowane na siłę czy mięśnie niepotrzebnie zaburzą harmonijny rozwój zawodnika we właściwych kierunkach. Pozostając pod okiem trenera, łatwo ustrzec się takich błędów.
Rozciąganie także po treningu
O ile rozgrzanie się przed treningiem nie już dla nikogo wielkim zaskoczeniem, o tyle wciąż niewielu amatorów pamięta, aby po zakończeniu treningu również wykonać krótki program rozciągający. Nie chodzi w nim już o przygotowanie organizmu do wysiłku i uchronienie mięśni czy stawów przed kontuzjami. Chodzi o ułatwienie regeneracji i odnowy czy zmniejszenie dokuczliwych zakwasów i bólów mięśniowych w kolejnych godzinach po wysiłku. Dopiero po takim przynajmniej pięciominutowym rozciąganiu warto pomyśleć o ewentualnym prysznicu i spożyciu właściwego pokarmu.