Obuwie sportowe, podobnie jak odpowiednie ogumienie samochodu zimą, to absolutna podstawa. Żaden rozsądny człowiek nie powinien rozpoczynać treningu biegowego w butach do kręgli czy jeździć na rowerze w butach do jazdy konno. Wszystko to wynika z oczywistych, niekiedy bardzo głębokich różnic zarówno w konstrukcji samego buta jak i materiałów, z których został wykonany.
Do każdej dyscypliny sportu przez wiele dekad opracowywano ideale buty. W efekcie w XXI wieku dość tanio nabyć można bardzo dobrze dopasowane obuwie do absolutnie każdej, nawet najbardziej egzotycznej i nietypowej dyscypliny sportu.
Obuwie sportowe – najważniejsze elementy konstrukcyjne buta
Sportowiec, który znalazł swoje ulubione buty i lubi z nich korzystać, przeważnie pozostaje wierny danej marce lub modelowi. Docenia on bowiem komfort, wygodę oraz bezpieczeństwo, jakie w danym modelu gwarantują mu konkretne rozwiązania projektowe:
- podeszwa – jedna z najważniejszych części buta, decyduje chociażby o niwelowaniu sił oddziałujących na stopę i więzadła oraz stawy sportowca. Przekładają się na odpowiedni poziom poślizgu, a w biegu dodatkowo amortyzuje i sprężynuje, ułatwiając krok i poprawiając wyniki
- zapiętek, którego główną rolą jest utrzymanie stopy – zwłaszcza zaś pięty – w odpowiednim położeniu względem stopy, palców, więzadła czy łydki. Powoduje to minimalizację ryzyka skręcenia czy zwichnięcia któregokolwiek z tych elementów
- cholewka buta, najczęściej wykonywana z mieszanki naturalnych materiałów jak skóra i bardzo praktycznych oraz funkcjonalnych syntetyków. Cechują się one przeważnie niską masą własną przy wysokiej elastyczności lub odporności. A także dobrymi parametrami wymiany wilgoci i tlenu pomiędzy butem a otoczeniem
- sznurowania, rzepy, zamki błyskawiczne lub odpowiedni profil języka. Wszystkie te rozwiązania inżynieryjne i projektowe w obuwiu sportowym mają za zadanie zwiększyć komfort użytkowania danych butów przez samego zawodnika.
Budowa najlepszych butów dla sportowca
Budowa buta w praktycznie każdym przypadku jest podobno – podeszwa, zapiętek, cholewka buta decydują o bezpieczeństwie i komforcie, sposobie ułożenia się buta na stopie. Mogą jednak mocno różnić się między sobą zarówno długością czy grubością, profilem anatomicznym, sposobem zapinania albo też zastosowanym materiałem.
Jedne będą bardziej elastyczne i lekkie (buty dla lekkoatletów) inne będą wymagały dłuższego wkładania i nie będą zbyt lekkiej (buty do jazdy konno). Oczywiście parametry takie jak elastyczność czy twardość danego materiału, opracowywane były na przestrzeni wielu lat przez profesjonalnych sportowców oraz projektantów firmowych.