Bazylia od dawna stanowi nieodłączną roślinę stosowaną w medycynie naturalnej. Istnieje ku temu kilka ważnych przesłanek. Przede wszystkim roślina ta jest obfita w liczne składniki odżywcze, dzięki czemu stanowi jeden z najpotężniejszych, naturalnych antybiotyków.
Istnieje ponad 60 rodzajów bazylii. Najlepiej rosną w ciepłym, tropikalnym klimacie, ale niektóre odmiany dostosowane są do uprawy w każdych warunkach.
Ta roślina może być uprawiana zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Warto jednak dowiedzieć się jak ją uprawiać, aby móc czerpać z niej wszystkie korzyści zdrowotne!
Wyjątkowy, ostry smak rośliny to tylko jeden z wielu atutów bazylii. W jej składzie można znaleźć cenną witaminę K, która bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. To niesamowite, że dwie łyżki bazylii dostarcza codziennie 29% witaminy K. Zawiera ona beta-karoteny – silne przeciwutleniacze, które chronią naczynia krwionośne, przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Innymi słowy, hamuje utlenianie cholesterolu we krwi, zapobiegając miażdżycy tętnic, niewydolności serca i udarom mózgu.
Oprócz witamin K i A, bazylia zawiera również obfite ilości żelaza, wapnia, manganu, magnezu, witaminy C i potasu oraz flawonoidów chroniących DNA.
Bazylia – korzyści zdrowotne
- Ochrona przed toksycznymi substancjami chemicznymi i rakotwórczymi.
- Właściwości przeciwzapalne – badania wykazały, że bazylia jest silnym, naturalnym antybiotykiem, dzięki zdolnościom przeciwzapalnym. Można połączyć ją z czosnkiem a stany zapalne znikną w okamgnieniu.
- Oczyszczanie naczyń krwionośnych – bazylia jest niezwykle korzystna dla tętnic, ponieważ czyści tętnice z cholesterolu LDL.
- Leczenie bólów głowy, zaparć, kaszlu, pasożytów, brodawek i chorób nerek.