Homeopatyczne leczenie alergii można porównać do próby uzyskania harmonii z kwitnącą naturą. Jest to o tyle trafne określenie iż homeopatia jest w stanie całkowicie zmienić zdolność do nadwrażliwości naszego organizmu oraz reakcji alergicznych temu towarzyszącym. Aby jednak wdrożyć tego typu leczenie niezbędna jest konsultacja lekarska z lekarzem homeopatą.
Alergia
Z dnia na dzień wzrasta zanieczyszczenie środowiska, wykorzystywanie środków chemicznych w przemyśle i produkcji, wszystko to prowadzi do tego że liczba alergii nieustannie wrasta. Coraz częściej zdarza się też iż reakcje organizmu na alergeny bywają bardzo gwałtowne i bardzo uciążliwe w leczeniu. Dlatego homeopatia stwarza szanse na przygotowanie i stopniowe wdrożenie odczulania organizmu.
Alergia polega na wzmożonej reakcji organizmu na czynnik wywołujący uczulenie tak zwany alergen.
Homeopatia
Homeopatia jest to dział nauki który odpowiada i polega na tworzeniu nowych leków. Nie są to zwykłe środki farmakologiczne lecz leki które zawierają w swoim składzie najmniejszą ilość substancji wywołujących niepożądane objawy u zdrowej osoby.
Leki homeopatyczne to niejednokrotnie substancje toksyczne. Nie powodują one jednak żadnych skutków ubocznych, ponieważ, w preparatach homeopatycznych występują w minimalnych stężeniach
Działanie leków homeopatycznych stosowane jest według zasady „podobne leczymy podobnym”. Oznacza to iż substancje, które u osób zdrowych wywołują objawy chorobowe, stosowane w dużych rozcieńczeniach u osób chorych – leczą.
Samuel Hahnemann to twórca wyżej wymienionej metody który zastosował rozcieńczenia aby zminimalizować skutki uboczne preparatów, które w większości były substancjami toksycznymi.
Obecnie przygotowując leki homeopatyczne stosuje się rozcieńczenia 1:10, 1:100, 1: 1000. 1:10000, 1:100000 itd.
Rozcieńczenie w tych preparatach są tak duże, że ilość cząsteczek substancji leczniczej w rozpuszczalniku jest mniejsza od 1 cząsteczki. Bardzo ważne aby żaden etap rozcieńczania nie został pominięty.
Zastosowanie leków homeopatycznych w przypadku reakcji alergicznych powoduje złagodzenie stanu zapalnego. Leczenie homeopatyczne często porównywane jest do odczulania.
Nie zaleca się podejmowanie leczenia lekami homeopatycznymi na własną rękę, dlatego konieczne jest aby alergik skonsultował się z lekarzem homeopatą. Wówczas lekarz przeprowadza dokładny wywiad lekarski obejmujący wszystkie objawy występujące w trakcie alergii. W zależności od rodzaju alergii zazwyczaj lekarz zaleca podjęcie leczenia przed okresem występowania zmian alergicznych.
Warto zaznaczyć iż z każdym rokiem stosowania leków homeopatycznych w znacznym stopniu minimalizuje objawy alergii. Skuteczność kuracji zwiększa się jeśli stosowana jest ona ciągle przez cały rok.
Należy także pamiętać iż homeopatia nie jest całkowicie wystarczająca w leczeniu alergii. Lek homeopatyczny jest tak rozrzedzony iż nie wywiera żadnego działania chemicznego na organizm człowieka a także nie powoduje żadnych skutków ubocznych tak jak w przypadku standardowych szczepionek.
Homeopatia w leczeniu dzieci
Coraz częściej spotyka się stosowanie leków homeopatycznych także wśród najmłodszych pacjentów nie tylko tych ze schorzeniami alergicznymi. Ze względu na swoja ruchliwość małe dzieci często nabijają sobie liczne siniaki oraz narażają swój organizm na inne stłuczenia. Jeśli mamy do czynienia z raną ciętą konieczna jest dezynfekcji i zatamowanie krwawienia. Jeśli jednak zachodzi zmiana podskórna ( guz lub siniak) możliwe jest zastosowanie leku homeopatycznego.
Do najczęściej stosowanych w takich przypadkach zaliczyć możemy arnikę. Jest ona do kupienia w różnych postaciach dogodnych dla zastosowania małego pacjenta.
Innym przypadkiem jest ząbkowanie. Kiedy nie pozwala ono spokojnie spać najczęściej polecanymi stosowanym środkiem jest rumianek. Który nie tylko złagodzi ból ale także zminimalizuje obrzęk dziąseł. Zaleca się także szczególnie w tym okresie masowanie dziąseł dziecka.
Homeopatia a alergia – leczenie
Rynek medyczny prześciga się w oferowaniu najróżniejszych leków homeopatycznych. Warto jednak przez zastosowaniem zawsze poradzić się lekarza specjalisty który wskaże konkretny produkt w zależności od określonej potrzeby pacjenta.
Istnieją również leki które nie powodują skutków ubocznych i bez problemu można je samodzielnie stosować. Do najczęściej spotykanych zaliczamy:
– czerwona cebula( allium cepa) – w zasadzie każdy znajdzie ja w kuchni. Cebula z natury drażni nos oraz oczy co skutkuje reakcja organizmu np. kichaniem. Dlatego też cebula pasuje do większej ilości objawów pospolitego przeziębienia i kataru siennego niż jakikolwiek inny lek,
– świetlik ( Euphrasia) – działa bardzo łagodnie w szczególności na tę postać kataru oraz obfite łzawienia,
– arszenik (Arsenicum album) – to jeden z najskuteczniejszych leków na rozpoczynające się przeziębienie oraz najskuteczniejszy środek na biegunkę.
Leki homeopatyczne są najczęściej dostępne w postaci granulek, na rynku medycznym istnieją również kremy do stosowania w przypadku skórnych reakcji alergicznych.
Należy tylko pamiętać, że nie mamy homeopatycznych leków na alergię czy katar sienny. Leki są indywidualnie dobierane do jedynych w swoim rodzaju symptomów każdego pojedynczego pacjenta.