Alergia wziewna u dzieci to ta sama nadmierna reakcja organizmu i całego układu odpornościowego na substancje. Substancje te dla większości ludzi nie są groźne i nie powodują żadnych alergii. Inaczej zachowuje się organizm alergika w szczególności dziecka który rozpoznaje alergen jako przeciwnika, coś szkodliwego i rozpoczyna nierówną walkę, wywołując jednocześnie niepożądane objawy.
Przyczyny alergii wziewnej u dzieci
Przyjmuje się iż w około 30 % przypadków alergia może być dziedziczona. Nie oznacza to iż jeśli oboje rodzice są posiadaczami alergii to że w przyszłości ich dzieci także odziedziczą po nich alergie i to tego samego rodzaju. Takiej pewności nie ma ani nie zwiększa się ryzyko pojawienia się alergii. Istnieją przypadki iż żadne z rodziców nie miało nigdy alergii a dziecko posiada np. alergię wziewną na pyłki.
Istnieje grupa alergenów która jest najbardziej popularna i powszechna wśród alergików. Zaliczamy do niej między innymi alergie na roztocza oraz kurz. Te mikroorganizmy obecne są w otoczeniu każdego człowieka, ich główne źródło pożywienia to złuszczony naskórek ludzki. Najczęściej umiejscawiają się w kocach, pościeli, materacach, dywanach, wykładzinach dywanowych itp.
Alergie wziewne u dzieci są też często spowodowane, wywołane przez pyłki, trawy, drzewa. Wiosna to szczególny okres kiedy zwiększa się znacznie ryzyko występowania alergii. Ten rodzaj alergii na szczęście dla alergików na niego cierpiących jest sezonowy co umożliwia normalne funkcjonowanie w pozostałej części roku.
Bardzo popularna wśród dzieci jest także alergia wziewna na grzyby oraz pleśni. Dlatego niezwykle istotną rolę odgrywa częste wietrzenie pomieszczeń, doświetlanie ich tak aby nie dopuścić do rozwoju alergenu. Niekiedy pleśń może być ukryty w doniczkach kwiatów ale także pod tapetami czy panelami. Charakterystyczne dla pleśni jest specyficzny odpychający zapach.
Alergia wziewna u dzieci może także być powodowana uczuleniem na sierść zwierząt.
Objawy alergii wziewnej u dzieci
Istnieje bardzo dużo objawów towarzyszących alergii wziewnej wśród dzieci. Są one w szczególności uzależnione od tego na co dane dziecko ma alergie, jaka substancja ją wywołuje i co wchodzi w skład danego alergenu.
Najczęstszymi objawami alergii wziewnej wśród dzieci jest:
– katar,
– podrażnienie oczu,
– kichanie,
– trudności w oddychaniu,
– znamienny zacisk gardła,
– kaszel i inne.
Objawy alergii wziewnej u dzieci mogą się nasilać lub minimalizować w zależności od pory roku i stopnia stężenia alergenu w powietrzu.
Leczenie alergii wziewnej u dzieci
Leczenie alergii wziewnej u dzieci należy rozpocząć od udania się do lekarza alergologa który w profesjonalny sposób dokona rozpoznania i postawi ostateczna diagnozę. Być może w tym celu zaleci wykonanie badań lub testów alergicznych.
Alergia wziewna u dzieci nie jest uleczalna. Do dziś dnia nie wynaleziono na nią lekarstwa, istnieje jedynie realna możliwość łagodzenia lub minimalizowania objawów jej towarzyszących. Lekarze praktykują także stosowanie leków antyhistaminowych oraz leków na bazie sterydów które niestety nie są pozbawione skutków ubocznych dla dzieci.
W leczeniu wśród najmłodszych pacjentów stosuje się immunoterapię. Zabieg ten stosowany jest w celu zminimalizowania wrażliwości na konkretny alergen powodujący niepokojące objawy.
W przypadku alergii wziewnych wśród dzieci dopuszcza się także stosowanie zastrzyków przeciwalergicznych.
Zalecane jest aby możliwie jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia zamknięte tak aby w znacznym stopniu pozbyć się alergenów wywołujących alergie wziewną u dziecka. Wyeliminowanie przedmiotów które mogą stanowić źródło lub pośrednio przyczyniać się do rozwoju różnych form życia powodujących alergię u dziecka. Do przedmiotów takich możemy zaliczyć dywany, wykładzin dywanowe, zasłony, liczne zabawki.
Alergie wziewna na roztocza u dziecka można zminimalizować poprzez zakup specjalnych pościeli syntetycznych których nie tolerują roztocza.
W przypadku alergii wziewnej dziecka na pyłki zaleca się odcięcie dopływu świeżego powietrza w pokoju w którym ono przebywa przynajmniej w okresie nadmiernego pylenia.
Dzieci to najbardziej bezbronna grupa pacjentów. Niestety oprócz alergii wziewnych, pokarmowych istnieją także uczulenia na jad np. owadów. Niejednokrotnie ugryzienie osy, pszczoły czy trzmiela może nieść za sobą bardzo poważne w skutkach konsekwencje. Powstający obrzęk lub zasinienie w zależności od miejsca ukąszenia mogą zakończyć się nawet zgonem.
Niekiedy u dzieci pojawiają się tak zwane reakcje krzyżowe. Oznacza to iż dziecko które jest uczulone na pyłki może doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu jabłka, ponieważ ma ono w sobie białko zbliżone do tego obecnego w pyłku.
Coraz częściej obserwowane jest uczulenie najmłodszej grupy pacjentów na leki, antybiotyki. Zdarza się iż alergia może zostać wywołana przez lek profilaktyczny, zalecany np. w aptekach.
Do popularnych alergenów należą również chemikalia znajdujące się w kosmetykach i środkach do prania. Kontakt z nimi może wywołać swędzącą wysypkę u dziecka.