Liście oliwne – oliwki rosną w basenie Morza Śródziemnego i krajach o klimacie subtropikalnym. Do takich zaliczają się Chile, Peru i południowo-zachodnia Australia. W czasach starożytnych uważano, że liście oliwne były stosowane do mumifikacji faraonów oraz innych celów ówcześnie medycznych.
W XIX wieku liście oliwne zyskały jeszcze większą popularność, ponieważ wtedy właśnie odkryto ich właściwości przeciwgorączkowe. Niektórzy sądzili, że mogą radzić sobie również z malarią.
Obecnie przeprowadzone badania dowodzą również, że liście oliwne mogą radzić sobie także z cukrzycą, chorobą Alzheimera oraz chorobami nadciśnieniowymi. Zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Przy ich pomocy medycyna naturalna leczy też:
- drożdżycę
- zapalenie opon mózgowych
- zapalenie mózgu
- grypę i przeziębienie
- opryszczkę
- zapalenie wątroby typu B
- zapalenie płuc
- półpaśca
- malarię
- permanentne zmęczenie
- gruźlicę
- biegunkę
- choroby dróg moczowych
- infekcje uszne
- HIV/AIDS oraz ARC
Jak przygotować leczniczy ekstrakt wykorzystując liście oliwne?
Do przygotowania można użyć zarówno liści świeżych, jak i suszonych. Jeśli zdecydujesz się na świeże potrzebować będziesz około 100-150 pojedynczych liści na każdy litr wody. Jeśli jednak wolisz liście suszone zmniejsz ilość o około dwie trzecie w stosunku do podanej wcześniej. Dokładnie wymyj liście pozostawiając je w mieszaninie wody z sodą oczyszczoną. Na koniec wypłucz.
Umieść liście w wodzie i doprowadź do wrzenia. Wówczas zmniejsz ogień i w niższej temperaturze gotuj przez kolejny kwadrans. Odcedź powstałą ciecz i przechowuj w szklanej butelce w lodówce.
Jak stosować?
Zalecana dawka to jedna łyżeczka przyjmowana trzy razy dziennie razem z głównymi posiłkami. Jeśli smak jest zbyt intensywny dawkę można delikatnie rozcieńczyć z wodą. Oliwę z oliwek oraz liście oliwne można stosować w codziennej diecie.