skaza białkowa

Skaza białkowa – przyczyny, objawy, leczenie

Skaza białkowa to alergia pokarmowa która najczęściej spotykana jest w odniesieniu do niemowląt oraz najmłodszych dzieci. Zazwyczaj ten rodzaj alergii nie wymaga przyjmowania od pacjentów przyjmowania leków, zalecana jest odpowiednio zbilansowana i skomponowana dieta oraz przestrzeganie określonych zasad higieny. Co oznacza skaza białkowa? To alergia na białka które są zawarte w produktach spożywczych takich jak; mleko krowie, przetwory, ryby oraz jaja.

Skaza białkowa to choroba która mija z czasem, najczęściej ustępuje przed upływem około trzeciego roku życia.

Przyczyny skazy białkowej

Skaza białkowa to alergia która ma podłoże genetyczne. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa się jeśli w rodzinie były już odnotowane przypadki jej wytępienia. Może to sugerować iż jest ona alergią dziedziczną choć nie we wszystkich przepadkach jej występowania. Jeśli oboje rodziców w dzieciństwie mieli skazę białkową to istnie duże prawdopodobieństwo że narodzone dziecko również będzie obciążone tą chorobą.

Dużo mniejsze ryzyko wystąpienia skazy białkowej następuje jeśli oboje z rodziców nie przechodzi w dzieciństwie skazy białkowej.

Z roku na roku statystyki pokazują iż zwiększa się liczba dzieci dotkniętych tą chorobą. Związane jest to nieuchronnie z dynamicznym rozwojem cywilizacyjnym który nie zawsze pozytywnie odbija się na organizmie człowieka tym bardziej jeśli jest to organizm nowo narodzony bez wypracowanego systemu ochronnego.

Objawy skazy białkowej

Skaza białkowa jest choroba zapalną oraz przewlekłą. Najczęściej spotykanym jej objawem jest atopowe zapalenie skóry. Do najbardziej charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry zaliczamy miedzy innymi:
– zaczerwienia w okolicach policzkowych,
– zmiana odcienia skóry na błyszczącą,
– pęknięcia w okolicy usznej,
– zmiany skórne w okolicy dłoni, brzucha oraz szyi,
– łuszczące płaty skórne,
– zaczerwienione krosteczki,
– charakterystyczne podrażnienie skóry,
świąt o dużym nasileniu,
– przesuszenie skóry,
– pęknięcia naskórka,
– zakażenia grzybiczne oraz bakteryjne.

Do rzadziej spotykanych objawów zaliczamy:
– biegunki,
– zaparcia,
– problemy z trawieniem,
– kolki,
– wymioty.

Rodzaj objawów oraz ich lokalizacja jest uzależniona od wieku dziecka, zmiany głównie jednak pojawiają się w okolicy twarzy i jej najczęściej dotyczą w zależności od intensywności występowania skazy białkowej.

Leczenie skazy białkowej

skaza białkowaLeczenie koncentruje się głównie na łagodzeniu objawów skazy białkowej oraz następstw z nią związanych.

W przypadku zmian atopowego zapalenia skóry należy zastosować kurację specjalistycznymi kosmetykami tzw. emolientami. Zaleca się w szczególności:
– odbudowę bariery lipidowej skóry,
– nawilżanie,
– stosowanie kremów przeciwzapalnych i antybakteryjnych,
– stosowanie diety,
– dobór odpowiednich kosmetyków,
– stosowanie w kąpieli płynów nawilżających oraz olejków.

Do czynników które mogą negatywnie wpływać na objawy skazy białkowej a niekiedy zwiększać je, zaliczamy:
– stres,
– woda,
– pot,
– niewygodne, szorstkie ubrania,
– kosmetyki,
– przegrzewanie.

U dzieci ze stwierdzoną skazą białkowa z uczuleniem na mleko krowie zaleca się karmienie przez matkę piersią. Wówczas to matka musi koncentrować się na tym co spożywa i eliminować produkty które zawierają uczulające alergeny. Zaleca się w szczególności eliminowanie ostrych potraw oraz pokarmów sztucznie przetworzonych oraz konserwowanych. Odpowiednio zbilansowana dieta dodatkowo wzbogacona w witaminy i mikroelementy może znacząco zmniejszyć objawy skazy białkowej i poprawić samopoczucie dziecka.

W diagnostyce i opracowanie metody postępowania w skazie białkowej konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty który zaleci podjęcie odpowiednich środków oraz obserwowanie reakcji organizmu małego człowieka.

Zdiagnozowanie ostateczne skazy białkowej skutkuje przepisaniem przez lekarza mlekozastępczy np. Nutramigen lub Bebilon Pepti. Preparat ten dostępy jest w aptece na receptę. Charakteryzuje się on tym iż w mleku cząsteczki białka rozbite są na mniejsze elementy, które układ pokarmowy dziecka lepiej trawi, nie powodując u niego objawów uczulenia. Tym co skutecznie odstrasza dzieci od tego preparatu jest jego bardzo nieprzyjemny zapach.

Lekarz może zalecić unikania takich pokarmów jak:
– mleko,
– jogurty,
– serki,
– mleczne desery,
– maślanki,
– kefiry,
– kaszki.

Bardzo istotną rolę odgrywa czujność matki na produkty i ich zawartość. Jest to ściśle związane z tym iż białko mleka mogą zawierać różne produkty nie konieczne odznaczone jako mleczne, takich jak parówki czy ciastka. Dlatego bardzo istotną role odgrywa dokładne analizowanie składu poszczególnych produktów spożywczych.

Niektóre dzieci ze skazą dobrze tolerują mleko ryżowe, sojowe i kozie, jednak przed ich podaniem warto skonsultować się najpierw z pediatrą.

Prawidłowe stosowanie diety eliminacyjnej może w praktyce całkowicie wyeliminować obawy towarzyszące występowaniu skazy białkowej. W stosowanej profilaktyce po okresie około pól roku lekarz może zalecić wykonanie test prowokacyjnego. Polega on na podaniu dziecku niewielkiej ilości produktu mlecznego lub samego mleka i oczekiwać w jaki sposób zareaguje organizm. Testy takie wykonuje się wyłącznie pod kontrolą lekarską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *