rośliny uczulające

Rośliny uczulające – charakterystyczne okresy pylenia

Rośliny uczulające – alergia to coraz bardziej popularna choroba cywilizacyjna. Niełatwo ją wyleczyć a z dnia na dzień alergenów nieustannie przybywa. Większość z nich znajduje się w naszym najbliższym otoczeniu ale istnieje grupa rzadziej spotykanych alergenów z którymi kontakt mamy bardzo rzadko stąd tez ciężko stwierdzić uczulenie na nie. Alergia na rośliny doniczkowe, ale i ta na ogólnie przyjęte rośliny.

Rośliny uczulające

Jeśli należymy do grupy alergików warto przed zakupem danej rośliny upewnić się iż nie jesteśmy na nią uczuleni. Istnieje szczególna grupa ludzi wśród których ryzyko kontaktu z alergenem jest znacznie większe nić u przeciętnego człowieka, zaliczamy do nich:
– ogrodników,
– kwiaciarzy,
– dekoratorów,
– sadowników.

Do najbardziej uczulających roślin zaliczamy między innymi:

– fiskus – uszkodzenie liści powoduje wydostanie się soku, płynu który w swoim składzie jest bardzo bogaty w lateks. Lateks to jedna z najczęściej uczulających substancji. Reakcje alergiczne które on powoduje to najczęściej katar, zapalenie spojówek, wysypka lub pokrzywka, zaburzenia pracy serca itp.
– chryzantema najczęściej powoduje silne zapalenie skóry w okolica twarzy. Reakcja alergiczna jest spowodowana unoszącymi się w powietrzu mikroskopijnymi elementami roślin, w szczególności zawartymi w łodygach oraz liściach rośliny.
– bluszcz pospolity – w liściach tej rośliny znajdują się farkarinole, które są tam produkowane. Charakterystyczny wśród alergików jest obrzęk o intensywnym czerwonym zabarwieniu.
rośliny uczulające– pierwiosnek kubkowaty – w jego skład wchodzi substancja uczulająca o nazwie primina. Najczęstszym objawem po zetknięciu z tą rośliną jest charakterystyczna wysypka a w konsekwencji nawet stan zapalny skóry.
werbena,
– kaktus – powodują reakcje alergiczną w efekcie kontaktu z ostrymi kolcami, jej konsekwencją jest najczęściej wyprysk lub wysypka,
– hiacynt – posiada zawarty w cebulkach kryształki szczawianów, niekiedy mogą one powodować zmiany skórne na opuszkach palców,
wilczomlecze – w ich skład wchodzi drażniący sok mleczny. Skutkiem kontaktu z nim mogą wystąpić oparzenia oraz podrażnienia skóry.
Źródłem alergenów bywają rośliny rosnące na naszej działce i w jej pobliżu. Najsilniej uczulają drzewa liściaste, trawy oraz chwasty. Są to rośliny wiatropylne, które wytwarzają miliony leciuteńkich drobin pyłku roznoszonego przez wiatr. Pyłku musi być naprawdę bardzo dużo, ponieważ tylko nieliczne ziarna trafią na słupek kwiatowy, w wyniku czego roślina wyda nasiona.

Z roślin drzewiastych najbardziej uczulają:

– brzoza,
– leszczyna,
– olcha,
– lipa,
– wiąz,
– dąb,
– jesion,
– wierzba,
– topola,
– grab.
Uczulające trawy to miedzy innymi; rajgras, tymotka wonna, tymotka łąkowa, mietlica biała, kupkówka pospolita, życica trwała, wiechlin łąkowa, kostrzewa.

W naszym kraju możemy wyszczególnić cztery charakterystyczne okresy pylenia roślin:

– wczesnowiosenny – rozpoczyna się od połowy lutego i trwa do ok. 15 maja, wówczas najbardziej pylą drzewa z gatunku liściastych;
– późnowiosenny – rozpoczyna się od ok 15 maja i trwa do czerwca, jest to okres pylenia drzew iglastych;
– letni – rozpoczyna się od początku czerwca do ok 20 lipca, jest to szczególnie okres pylenia traw oraz zbóż;
– jesienny – trwa od 20 lipca do 15 września, wówczas najbardziej uczulają chwasty.

Rośliny takie jak lilie, kosaćce, narcyzy stanowią główną przyczynę bardzo silnych alergii. Natomiast konwalie, zimowity zawierają w sobie substancje bardzo groźnie uczulające a nawet trujące. Wystąpienie reakcji alergicznej na skórze może być spowodowane tak bagatelną czynnością jak wymiana wody w wazonie gdzie może dojść do kontaktu.

Rośliny uczulające są wśród nas niezależnie od nas. Alergicy powinni unikać spacerów w lasach brzozowych a kierować swoje kroki w kierunku drzew iglastych które są znacznie bezpieczniejsze. Urządzając ogród jeśli istnieje taka możliwość postarajmy się oddalić go nieco od granicy domu tak aby intensywna woń roślin nie trafiała bezpośrednio przez okna.

W ogrodzie w celu zminimalizowania roślin uczulających zaleca się częste wykaszanie traw oraz eliminacja chwastów przy użyciu różnych środków.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co robić aby skutecznie unikać w najbliższym otoczeniu roślin uczulających? Poniżej kilka wskazówek jak to osiągnąć:
– unikać sadzenia roślin na które jesteśmy uczuleni,
– przebywanie w ogrodzie należy ograniczyć tylko do okresu po deszczu, gdyż tylko wtedy powietrze jest wolne od pyłków roślin także tych uczulających,
– skuteczne jest korzystanie z maseczki ochronnej na twarz,
– dbanie o higienę osobista po każdym przyjściu do domu,
– unikanie pyłków przez uniemożliwienie ich przedostania się do domu,
– zaleca się otwieranie okien w czasie nocnym.

Istnieje wiele sposobów aby uniknąć przykrych konsekwencji alergicznych wywołanych przez rośliny uczulające ale najbardziej skuteczne w działaniu jest ich unikanie i eliminowanie z najbliższego otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *