Czarna rzepa to symbol zdrowia, nie bez powodu. Czarna rzepa to warzywo bulwiaste o właściwościach odżywczych i leczniczych zarazem, znane od dawien dawna, cenione w medycynie ludowej. Rzepa znana była już w Starożytnym Egipcie jako środek wysokoenergetyczny, zapewniający krzepę do pracy, z czasem przywędrowała do Europy. W czasach wieków średnich rzepa była jednym z podstawowych składników diety, wyparta w XIX wieku przez ziemniaki wciąż jest cenionym składnikiem diety. Warzywo to reguluję gospodarkę całego organizmu.
Czarna Rzepa w kuchni
Czarna rzepa to mało znane warzywo we współczesnej diecie Polaków. Ma pikantny smak przypominający czosnek, doskonale nadaje się do wzbogacenia swym smakiem sałatki, surówki. Wyrazisty smak łączy się zarówno z innymi warzywami jak i owocami. Zanim dodamy rzepę do sałatki należy wcześniej ją posiekać, drobno pokroić lub zetrzeć na tarce. By rzepa puściła swój sok dobrze jest ją posolić.
Wiele osób chwali sobie rzepę jako element kanapki. Wartościowy jest również sok z rzepy. W niektórych przepisach można znaleźć rzepę jako farsz pierogów lub dodatek do jaj ze śmietaną. Rzepę można grillować, piec, smażyć, przyrządzać z fantazja i finezją.
Rzepa na zdrowie
Czarna rzepa wykorzystywana jest w leczeniu wątroby. Jest składnikiem popularnego środka przeczyszczające raphacholinu. Warto podkreślić, iż czarna rzepa zawiera właściwości żółciopędne i przeciwbakteryjne. Glikozydy gorczyczne przy rozdrabnianiu bulwy zamieniane są na związki, które zwiększają ukrwienie skóry, pobudzają wydzielanie śliny, soków trawiennych i żółci. Właściwościami towarzyszącymi jest hamowanie rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych poprzez substancje podobne do antybiotyków, jakie zawiera czarna rzepa (fitoncydy).
Dieta odchudzająca a rzepa
Czarna rzepa może być składnikiem diety odchudzającej. Jest ona powszechnie stosowana w preparatach odchudzających, chociaż poza dbałością o linię pomaga na kaszel, działa wykrztuśnie, obkurczajaco. W diecie jest ceniona za duża ilość żelaza przeciwdziałając anemii. Sok z czarnej rzepy to bogactwo witaminy B, C i A, które łagodzą nerwobóle. Grupa witamin B odpowiada za wyzbycie się z organizmu toksyn, co w przypadku diety odchudzającej jest bardzo ważne.
Dodatkowo czarna rzepa uzupełnia niedobory potasu, żelaza, magnezu, cynku i wapnia. Polecana jest dla osób aktywnych, uprawiających sport, bowiem dba o odporność organizmu. Jako, iż korzeń rzepy jest źródłem związków siarki jest ceniony za dobroczynny wpływ na stawy, ścięgna zapobiegając ich dysfunkcjom. Jej pozytywny wpływ zauważalny jest również na narząd wzroku, bowiem rzepa wpływa na ostrość widzenia i adaptację oka w ciemności.
Czarna rzepa w przemyśle kosmetycznym
Czarną rzepę spotkać możemy w wielu kosmetykach, jak również możemy samodzielnie wykonać szereg maseczek z jej udziałem. Rzepa dodawana jest głównie do szamponów przeciwłupieżowych, odzywek wzmacniających włosy i paznokcie. Polecana jest również dostosowania pod postacią toniku i maseczki na cerę trądzikową. Wykazuje właściwości przeciw łojotokowe oraz odkażające.
Czarna rzepa poprawia również wilgotność skóry, reguluje wydzielanie sebum i działa bakteriobójczo. Dodatkowo rzepa przyspiesza gojenie się ran, wzmacnia cebulki włosów, zapobiega wypadaniu włosów. Samodzielnie możemy wykonać mieszankę na włosy rozcieńczając sok z czarnej rzepy i stosując płukankę systematycznie. Dodatkowym atutem czarnej rzepy jest jej ogólna dostępność i taniość. Co więcej daje się ona przetrzymać w lodówce lub zacienionym i chłodnym miejscu przez bardzo długi czas.