Alergia na jajka to jedna z najczęściej spotykanych alergii. Jest to spowodowane tym iż właśnie w jajku a dokładniej w białku zawartych jest kilkadziesiąt alergenów które mogą uczulać. Z tego miedzy innymi powodu zaleca się nie podawanie dzieciom do co najmniej 7 miesiąca życia jajek. U dzieci ze stwierdzoną alergią należy całkowicie wyeliminować je z jadłospisu.
Przyczyny – alergia na jajka
Podstawową przyczynę występowania uczulenia, alergii na jajka upatruje się w zawartości i składzie białka w nim zawartego. Szczególnie duża ilość alergenów w nim zawartych powoduje nasilenie się licznych objawów wśród alergików.
Do czterech głównych alergenów zawartych w białku jajka kurzego zaliczamy:
– owoalbumina,
– owomukoid,
– owotransferyna,
– lizozym.
Jajka powinny w miarę możliwości być wprowadzane do diety dziecka możliwie jak najpóźniej a wynika to z ich silnie alergizującej postaci. Lekarze apelują aby samo żółtko wprowadzać do diety dziecka około siódmego roku życia i to raczej w minimalnej postaci i nie samo ale jako element składowy potraw. Z wprowadzaniem białka z jajka należy poczekać jeszcze później gdyż to właśnie ono powoduje najczęściej alergie nie tylko u małych dzieci, choć to one są najbardziej zagrożone ale także wśród dorosłych. Dlatego zaleca się wprowadzenie białka w okolicach pierwszych urodzin. Jeśli po spożyciu jajka nastąpiła jakakolwiek reakcja alergiczna konieczne jest niezwłoczne udanie się do lekarza specjalisty.
Statystyki pokazują iż niepokojący jest wskaźnik alergii wśród dzieci do pierwszego roku życia i wynosi on średnio oko 24% najmłodszych pacjentów. Alergią na jajka dotkniętych jest około 12% dzieci do drugiego roku życia. W tych groźnie brzmiących statystykach można dopatrzeć się tez pozytywnych informacji mówiących o tym iż większość z tych alergii mija wraz ze wzrostem dzieci. Aby jednak to nastąpiło konieczne jest całkowite wyłączenie z diety dziecka jajka na co najmniej cały jeden rok kalendarzowy.
Objawy – alergia na jajka
Do najczęściej spotykanych objawów alergii na jajka zaliczamy:
– dysfunkcje układu pokarmowego,
– zapalenie jamy ustnej,
– zmiany skórne,
– zapalenie spojówek,
– nieżyt nosa – katar,
– duszności,
– astma.
Alergia na jajko które pochodzi od kury zazwyczaj w 99% przypadków odnosi się jednakowo do jajek pochodzenia kaczego, gęsiego, perliczego czy przepiórczego. W niektórych przypadkach notuje się iż uczulenie na jajko występuje w momencie surowego jego spożyci co jest raczej nie zalecane. Dlaczego? Otóż surowe jajko zawiera w sobie awidyny które to odpowiadają za proces powodujący blokowanie biotyny w całym organizmie człowieka.
Zaleca się w celu wyeliminowania znacznej części alergenów w jajku gotowanie go przez okres około 15 min. Należy pamiętać iż czas ten eliminuje w znacznym stopni większość wartości odżywczych w jajku.
Leczenie – alergia na jajka
Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek objawy alergii na jajko należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty, alergologa który pomoże nam w skutecznej walce z tą chorobą. Konieczne z pewnością będzie wyeliminowanie całkowite jajka z diety codziennej. Nie jest to wcale takie proste a to dlatego iż jajko zawarte jest w wielu produktach. Niekiedy nawet nie jesteśmy tego świadomi. Jeśli nie zachodzi taka potrzeba nie zwracamy uwagi na zawartość w danym produkcie jajka, jednak dla alergika jest to podstawa rozpoczęcia możliwie normalnego życia.
Zaleca się całkowite wyeliminowanie z diety takich potraw jak:
– słodycze zawierające jajka,
– omlety,
– ciasta,
– panierki do mięs,
– makarony na bazie jajek,
– majonezy,
– kremy,
– lody,
– alkohole takie jak wina, piwa.
Warto zwrócić uwagę iż jajko lub jego składowe zawierają także niektóre szczepionki a także leki. Białko kurze wykorzystywane jest w produkcji wielu farmaceutyków stąd też należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu jakichkolwiek leków lub szczepionek.
Analizując skład produktów w szczególności należy unikać; białka, albuminy, żółtka jaja, owoglobulina, owomukoid, jaja w proszku, witelina, globulina, lipovitellina, owoalbumina. Wszystkie te składowe stanowią poważne zagrożenie dla osób cierpiących na alergię na jajka, dlatego muszą się ich w szczególności wystrzegać. Nie jest to takie trudne jeśli przygotowujemy pokarmy samodzielnie. Wówczas jesteśmy świadomi tego co jemy czy podajemy dziecku inaczej sprawa wygląda jeśli znajdujemy się w restauracji gdzie niejednokrotnie trudno nawet uzyskać informacje na bazie jakich produktów jest przygotowywana dana potrawa.
Pomimo wielu badań oraz analiz do tej pory nie wynaleziono złotego środka na pozbycie się alergii na jajka. Zaleca się wprawdzie kobietom w ciąży aby w trzecim trymestrze ograniczyły lub całkowicie wyeliminowały spożywanie białka kurzącego to jednak nie istnieją naukowo poparte dowody na to iż spowoduje to wyeliminowanie wystąpienia alergii na jajko.