Alergia na kurz to jedna z najczęściej występujących form alergii. Bardzo często występuje ona także w połączeniu z innymi alergiami. Jest to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na związki które znajdują się w otoczeniu. Alergia na kurz może dotyczyć zarówno dzieci oraz osoby dorosłe. Popularność tej odmiany alergii idzie w parze z jej uciążliwością. Alergia na kurz powoduje wiele dysfunkcji z którymi muszą się zmagać chorzy na nią.
Przyczyny alergii na kurz
Przyczyn wystąpienie alergii na kurz u danej osoby należy się upatrywać w nadwrażliwości organizmu na konkretnie kurz. Aby w stu procentach zbadać jednak przyczyny konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty który przeprowadzi dokładny wywiad, zbada dolegliwości. Bardzo istotną rolę odgrywa siła nasilenia objawów alergii na kurz. Określenie ostatecznej przyczyny wywołania alergii na kurz musi zostać poparte badaniami. Do najczęstszych badań zmierzających do zgłębienia przyczyny alergii na kurz zaliczamy między innymi:
– określenie przeciwciał IgE – wskaźnik ten mówi nam o tym czy faktycznie przyczyną zaobserwowanych objawów jest alergia,
– badania krwi,
– testy na skórze – jeśli wynik tego testu jest dodatni wówczas potwierdza to wystąpienie alergii,
– próby prowokacyjne.
Alergia na kurz dotyczy w szczególności osób które w znacznym stopniu są podatne na alergie niż inne zdrowe osoby, ryzyko wystąpienia alergii na kurz zwiększa się także wśród chorych na częste infekcje układu oddechowego.
Objawy alergii na kurz
Aby dobrze rozpoznać objawy alergii na kurz należy odpowiednio zinterpretować przeciwnika czyli kurz. Kurz to drobinki różnego rodzaju a także nieznanego pochodzenia które trafiają do mieszkań, domów, miejsc pracy itp. Nie istnieje jednoznaczne określenie kurzu, gdyż w jego skład może i wchodzi wiele czynników od roztoczy, złuszczony naskórek, włosy, sierść zwierząt, grzyby, pleśniaki, resztki pokarmu, pyłki i wiele innych.
Do najczęściej spotykanych objawów alergii na kurz zaliczamy:
– katar, najczęściej spotykana postać to wodnista wydzielina, bardzo obfita,
– niedrożność nosowa,
– kichanie,
– podrażnienie, łzawienie oczu,
– świąt okolic nosa, oczu, gardła,
– senność,
– duszności,
– bóle głowy,
– pokrzywka,
– wysypka skórna.
Charakterystyczne dla objawów alergii na kurz jest również to iż występują one przez cały rok. Niekiedy można zaobserwować nasilenie występowania danych objawów ze względu np. na porę roku. Niesprzyjającą pora roku dla alergików na kurz jest zima, kiedy znacznie rzadziej otwieramy okna, wietrzymy mieszkania, dogrzewamy dodatkowo pomieszczenia co także sprzyja podnoszeniu się kurzu w powietrzu. Poprzez takie działania drobinki kurzu unoszą się w powietrzu i trafiają wprost do alergika którego błona śluzowa w tym okresie staje się także bardziej podatna na kurz.
Leczenie alergii na kurz
Podstawę rozpoczęcia leczenia stanowi skutecznie postawiona diagnoza. Odrywa ona ważną rolę w procesie leczenie i podjęcia środków zapobiegawczych.
Lekarze zgodnie stwierdzają iż najskuteczniejszym rozwiązaniem w alergii na kurz jest jednoznaczne wyeliminowanie alergenu z otoczenia. Nie jest to jednak wcale proste zadanie a raczej nie możliwe do całkowitego osiągniecia. Zminimalizowanie jednak występowania kurzu przynajmniej w najbliższym otoczeniu umożliwia znaczną poprawę samopoczucia i zdrowia chorych na alergię na kurz.
Inną metodą leczenia jest przyjmowanie środków farmakologicznych łagodzących objawy alergii na kur a także stosowanie leków antyhistaminowych. W praktyce leczenia alergii na kurz stosowane jest także leczenie poprzez odczulanie. Polega ono na podaniu pacjentowi minimalnej dawki alergenu i stopniowe zwiększanie jego dawki tak aby organizm mógł się do niego przyzwyczaić.
Osobom z alergią na kurz zaleca się w szczególności:
– eliminowanie alergenu,
– pozbycie się przedmiotów w których w sposób szczególny gromadzi się kurz, roztocza itp.
– zaopatrzenie się w pościel a także koce i temu podobne przeznaczone wyłącznie dla osób z problemami alergicznymi. Dla alergików w szczególności dedykowane są tworzywa syntetyczne które nie przyjmują kurzu w odróżnieniu od bawełny, dywanów itp.
– bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości w domu,
– zaleca się możliwie jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń nawet zimą,
– stosowanie preparatów posiadających specjalne filtry anty-kurzowe, uniemożliwiające wzbijanie się drobin kurzu w powietrze,
– wskazane jest stosowanie zarówno w domu jak i w pomieszczeniach gdzie najczęściej przebywamy nawilżaczy powietrza a także wentylatorów,
– eliminowanie z najbliższego otoczenia przedmiotów chętnie przyjmujących kurz, zabezpieczanie ich poprzez przechowywanie ich za szybą
– utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach jest niezwykle istotne. Unoszeniu się kurzu w powietrzu sprzyja suche powietrze, dlatego należy szczególnie w okresie zimy zachować umiar w dogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych.
– eliminowanie kurzu przy użyciu wilgotnej ściereczki powoduje iż kurz nie spada na inne meble lecz zostaje trwale usunięty z otoczenia.
Ja niedawno znalazłam bardzo dużo informacji o przeróżnych alergiach (także na kurz) na stronie, jak szukałam porad, jak pomóc małemu alergikowi. Bardzo przydatna i mądrze prowadzona strona. Na pewno się przyda