Ból zęba jest straszny. Nie pozwala na normalne funkcjonowanie, ani tym bardziej na sen. Bywa niesamowicie drażniący i powoduje zły nastrój oraz rozdrażnienie.
Istnieje kilka przyczyn, które wywołują ból zęba: próchnica, uszkodzone wypełnienie, złamanie korony zęba, nieprawidłowa higiena czy choroba dziąseł.
Intensywność bólu jest różna – od łagodnego, który objawia się jako wrażliwość zęba na gorące lub zimne bodźce, aż po ostry, pulsujący i ciągły.
Wizyta u stomatologa w każdym przypadku jest koniecznością, ale istnieje kilka sposobów na to, aby dotrwać do niej bez większych trudności.
Ząbek czosnku lub olej czosnkowy
Jest to prawdopodobnie najczęściej stosowany, naturalny środek przeciwbólowy. Wystarczy umieścić kilka kropli na bolącym zębie. Należy jednak uważać, aby go nie połknąć. Trzeba też pamiętać, że jest to sposób na chwilową ulgę w bólu, nie wyleczą zęba.
Płukanie ust ciepłą, słoną wodą
Dodaj łyżeczkę soli do ciepłej wody i wymieszaj aż sól się rozpuści. Wypłucz usta roztworem ze szczególnym uwzględnieniem miejsca bolącego. Pamiętaj, aby dobrze wypłukać później usta.
Masuj głowę
Dzięki temu obniżysz ciśnienie, które gromadzi się w okolicy bolącego zęba.
Zimne okłady na ból zęba
Weź kilka kostek lodu i umieść je w ściereczce lub gazie. Umieść na policzku po stronie bolącego zęba. Lód schłodzi twarz i naturalnie znieczuli zęba. Nigdy nie wkładaj lodu do ust, ponieważ tylko pogorszysz sytuację.
Woda utleniona
Weź kilka kropli 3% wody utlenionej i wlej na bolącego zęba. Przytrzymaj kilka chwil i wypluj.
Zaparzona torebka herbaty
Zrób sobie herbatę i pozostaw po niej torebkę, którą przyłożysz na chorego zęba. Ból powinien szybko ustąpić.
Aspiryna
Wszelkie środki przeciwbólowe powinny być ostatecznością. Jeśli żaden z powyższych sposobów nie przynosi ulgi możesz uciec się do zastosowania aspiryny.
Ważne! Nigdy nie kładź aspiryny bezpośrednio na ząb lub dziąsła. Mnóstwo osób to robi, a jest to poważnym błędem. Aspiryna może bowiem uszkodzić dziąsła dodatkowo wzmagając dolegliwości.
Na koniec apel do wszystkich osób. Nawet jeśli ból zęba został chwilowo zażegnany nie oznacza to, że można nie odwiedzać dentysty. To on znajdzie i wyeliminuje przyczynę bólu.