jeżyna

Jeżyna pospolita – owoc lasu, skład i właściwości lecznicze jeżyny

Jeżyna pospolita (Rubus caesius) jest owocem przede wszystkim leśnym, aczkolwiek często również uprawianym w ogródkach przydomowych. Owoce jeżyny zawierają mnóstwo antyoksydantów, które chronią nas przed nowotworami, oczyszczają organizm i poprawiają jego funkcjonowanie, zwłaszcza serca. Włączając jeżynę do codziennej diety możemy być pewni lepszego samopoczucia i zdrowia. Prócz dbałości o zdrowie jeżyna polecana jest w diecie odchudzającej.

Jeżyna pospolita – podstawa diety

Często jeżyna zwana jest też ostrężyną czy ożyną. Porasta miedze, pola, lasy i zarośla. To krzew wieloletni szybko się rozrastający. Przypominać może malinę, chociaż różni się kolorytem liści. Pedy jeżyny są kolczaste i dłuższe niż maliny. Kwiaty jeżyny mają kolor biały, zaś owoce początkowo zielone, z czasem ciemnieją uzyskując kolor czarny w fazie dojrzałości. Są kwaśno – słodkie, mięsiste i doskonale nadają się na przetwory, dodatki do ciast, deserów, jak tez mies. surowcem leczniczym są zarówno owoce, liście jak też kwiaty i końce młodych pędów.

Skład i właściwości lecznicze jeżyny

Owoce jeżyny pospolitej są doskonałym źródłem cukru i kwasów organicznych takich jak kwas jabłkowy oraz kwas winny. Spożywanie owoców pomaga w trawieniu. Korzystne dla zdrowia są także minerały zawarte w jeżynie a jest ich wiele – wapń, żelazo, magnez i fosfor, jak również sód, cynk i potas. Ponadto jeżyna to bogactwo witamin z grupy B oraz witaminy C i E, PP a także karotenu. Śladowe ilości kwasu foliowego w jeżynie również mogą okazać się pomocne aby uzupełnić jego niedobór w organizmie.

W zależności od tego czy spożywamy owoce, czy liście czy pędy jeżyny ich wartość jest inna. Owoce surowe oraz pod postacią wina, nalewki, soku maja działanie wykrztuśne oraz napotne. Sprawdzają się przy przeziębieniu i grypie, a także maja działanie orzeźwiające. Można spożywać je profilaktycznie zapobiegając infekcjom. Natomiast liście i kwiaty jeżyny pospolitej działają podobnie ale nieco słabiej. Prócz tego napar z nich wykazuje działanie ściągające, dezynfekujące oraz moczopędne. Napar z jeżyn to także doskonały środek zatrzymujący biegunkę.

Usprawnia on trawienie zapobiegając zgadze, wzdęciom itp. W homeopatii znajdziemy wiele preparatów mieszankowych, które łączą jeżynę z poziomką, malina lub tymiankiem. Herbaty i napary mają działanie przede wszystkim moczopędne i wykrztuśne.

Główne zastosowanie

Jeżyna pospolita stosowana jest powszechnie w profilaktyce nowotworowej. Przeciwutleniacze odpowiadają za niszczenie wolnych rodników, które przyczyniają się do tworzenia się zmian rakowych. Ponadto jeżyna to doskonały lek na poprawę i wzmocnienie układu krążenia. W jeżynie znajdują się antycyjany które uelastyczniają naczynia włosowate, wzmagają wydolność układu oraz odtruwają serce. Witamina C jaka zawierają jeżyny wpływa pozytywnie na uodpornienie tkanek, zaś błonnik ogranicza wchłanianie niezdrowego tłuszczu.

Jeżyna na wzrok i mocne kości

Jeżyna pospolita zalecana jest w medycynie naturalnej na poprawę wzroku. Głównie poprzez zawartość witaminy C i E zmniejsza ona ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Antycyjany odpowiadają dodatkowo za zwalczanie stanów zapalnych siatkówki oka oraz obniżenie ciśnienia krwi. Ponadto jeżynę cechuje wysoka zawartość witaminy K, która wpływa na powstawanie formy osteokacyny (białka tkanki kostnej). Tym samym jeżyna podnosi twardość kości, ich gęstość oraz zapobiega złamaniom.

W jeżynie znajdują się tez wapń i magnez, które są podstawowym budulcem kości. Dodatkowo jeżyna potrafi złagodzić objawy PMS i menopauzy. Fitoestrogeny działają w organizmie podobnie jak hormony żeńskie, dzięki czemu łagodzą uderzenia gorąca i inne objawy kobiecych dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *