Aborcja to zabieg celowego przerwania ciąży. Termin który nieustannie budzi kontrowersje bez względu na to kogo w szczególności dotyczy i komu jest dedykowany. Tak jak wiele grup społecznych i państw na świecie tak wiele podejść i spojrzeń na to bardzo trudne zagadnienie. Trudne jeśli rozważamy je w zakresie ochrony życia poczętego, ale także brania pod uwagę zdrowia i życia przyszłej matki oraz jej potomstwa. Przeprowadzanie zabiegu aborcji w wielu krajach jest nielegalne dlatego nieustannie prowadzone są prace nad skutecznym i prawnym wykorzystywaniem tej metody.
Aborcja – wskazania do zabiegu aborcji
W Polsce zabieg aborcji zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 3 lat. Sprawcą tego występku może być w zasadzie każda osoba, nie wyłączając podżegacza i pomocnika, z wyjątkiem kobiety, której zabieg przerwania ciąży dotyczy.
Istnieje wiele wskazań które umożliwiają przeprowadzenie zabiegu aborcji w legalny sposób. Do najczęstszych przypadków przemawiających za wykonaniem aborcji zaliczamy między innymi przyczyny medyczne takie jak:
– zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
– bardzo duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu,
– nieuleczalna choroba zagrażająca płodowi,
– ciężkie warunki życiowe,
– trudna sytuacja osobista kobiety ciężarnej,
– ciąża powstała wbrew woli matki (nieskuteczna antykoncepcja, gwałt itp.)
Większość państw Unii Europejskiej dopuszcza aborcję podczas trzech pierwszych miesięcy ciąży na życzenie kobiety. Co interesujące w 11 krajach Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Dania, Francja, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Szwecja) dopuszczona jest do użytku pigułka wywołującą poronienie czyli tak zwaną nie rejestrowaną nigdzie aborcję chemiczną.
Fizyczne skutki aborcji
Aborcja to termin powszechnie znany. Jeśli jednak zagłębić się bardziej w konsekwencje tego zabiegu sprawa nie wygląda już tak prosto. W szczególności należy mieć na uwadze to iż aborcja nie zawsze kończy się w momencie usunięcia płodu.
Niestety w konsekwencji przeprowadzonego zabiegu u niektórych kobiet, skutki mogą być odczuwalne przez kolejne miesiące, a nawet lata. Każdy przypadek jest bardzo indywidualny i trudno jest określić niezwłocznie po zabiegu konsekwencje fizyczne oraz psychiczne które mogą wystąpić u pacjentki.
Wśród fizycznych skutków aborcji wyróżnia się między innymi:
– występowanie drobnych krwotoków. Jest to związane między innymi z rozdarciem macicy, jej szyjki lub zakażeniami spowodowanymi rozwojem drobnoustrojów,
– niekiedy krwotok wewnętrzny, jest konsekwencją uszkodzenia narządów, zapalenia otrzewnej lub wstrząsu krwotocznego,
– niepłodność w wyniku całkowitego zarośnięcia jajowodu, uniemożliwiającego połączenie komórki jajowej z plemnikiem,
– częste stany zapalne dróg rodnych,
– zakażenia bakteryjne,
– ciąże pozamaciczne,
– przebicie macicy,
– uszkodzenie innych organów,
– sepsa.
Aborcja – zabieg aborcji
Bardzo istotne jest aby mieć na uwadze to iż zabieg przerwania ciąży jakim jest aborcja to także drastyczna zmiana która następuje w całej gospodarce hormonalnej kobiety. W odniesieniu do samodzielnego poronienia organizm potrafi samodzielnie dostosować tempo zachodzących w nim zmian, w przypadku aborcji to człowiek narzuca organizmowi rytm działania.
Aborcja to nie tylko usunięcie płodu z jamy macicy. To także dokładne mechaniczne oczyszczenie jej ścianek z wyściółki śluzowej. Jednym z najczęstszych pytań nasuwających się po zabiegu aborcji jest jak szybko organizm wraca do stanu poprzedzającego zabieg? Otóż zazwyczaj, choć należy mieć na uwadze indywidualny stosunek do każdej pacjentki, macica potrzebuje kilku tygodni na jej zregenerowanie i przygotowanie do kolejnego cyklu menstruacyjnego.
Szok hormonalny może zakłócić jajeczkowanie i mieć negatywny wpływ na dalszą regularność miesiączki. W większości przypadków po zabiegu występuje krwawienie, które trwa około 1-2 dni, a następna miesiączka powinna pojawić się po upływie dalszych 4-6 tygodni.
W szczególności po zabiegu aborcji zaleca się wstrzemięźliwość seksualną. Jest to podyktowane tym iż macica jest silnie naruszona po zabiegu a co za tym idzie jej podatność na infekcje zwiększa się.
Zabieg aborcji jest nieuchronnie związany z przykrymi następstwami mu towarzyszącymi. W szczególności w pierwszych dniach po zabiegu kobieta może odczuwać bóle w podbrzuszu, mdłości i zawroty głowy. W nielicznych przypadkach odnotowuje się także występowanie wymiotów oraz biegunki.
Kobieta po zabiegu nie powinna rezygnować z minimalnej aktywności sportowej, leżenie wskazane jest tylko do momentu ustania objawów bólowych.
Lekarz powinien udzielić wskazówek jak kobieta powinna zachowywać się po przeprowadzonym zabiegu aborcji. Nie należy podejmować wysiłku fizycznego, zwłaszcza dźwigania i biegania, przynajmniej przez 10-14 dni po przeprowadzonym zabiegu.
Jeżeli zabieg aborcji dotyczył pierwszej ciąży w życiu kobiety, wzrasta ryzyko niemożności zajścia w następną. Wzrasta też możliwość samoistnego poronienia i porodu przedwczesnego.
Każda decyzja o przeprowadzeniu zabiegu aborcji bez względu na wskazania lekarskie i porady przyjaciół powinna być konsekwencją ostatecznej decyzji przyszłej, niedoszłej matki.
JESTEM ZA