Ból owulacyjny – owulacja inna nazwa to jajeczkowanie, jest to proces zachodzący w organizmie kobiety i polega on na uwalnianiu komórki jajowej do jajowodu. Dzieje się tak w wyniku pęknięcia pęcherzyka Graffa czego konsekwencją jest krwawienie oraz odczuwany ból okolic podbrzusza. U kobiety z regularną miesiączką proces ten zachodzi średnio co 28 dni i przypada około 14 dnia spodziewanej miesiączki.
Dopóki uwolnione płyny nie wchłoną się, kobieta może odczuwać dotkliwy ból. Podobne dolegliwości powoduje powiększenie objętości jajnika.
Przyczyny bólu owulacyjnego
Istnieje wiele teorii które upatrują się przyczyn bólu występującego w trakcie owulacji. Do najczęściej wymienianych zaliczamy:
– pękniecie pęcherzyka Graffa,
– zwiększenie objętości jajnika,
– przekrwienie jajowodu,
– dynamiczne skurcze otoczki jajnika,
– kumulacja śluzu w jajowodach,
– pulsacyjna funkcja jajowodów,
– dysfunkcje powierzchniowych naczyń krwionośnych,
– zwiększony poziom estrogenów.
W bólu owulacyjnym można postarać się dopatrzeć także plusów. Niektóre kobiety wiele by dały aby ich organizm dawał im sygnał o tym iż wchodzi w fazę owulacyjną.
Przyczynę bólu owulacyjnego mogą stanowić także zaburzenia hormonalne, wówczas pęcherzyk Graffa zamiast pęknąć, zaczyna rosnąć. Gromadzi się w nim płyn surowiczy i powstaje torbiel. Leczenie jeżeli torbiel staje się powodem dolegliwości w czasie owulacji, ginekolog może zaproponować kurację hormonalną (najczęściej są to leki antykoncepcyjne). W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie zmiany. Gdy nie ma przeciwwskazań, wycina się ją laparoskopowo.
Sporadycznie zdarza się, że silny ból owulacyjny może być spowodowany podrażnieniem otrzewnej. Otrzewna to cienka, przezroczysta błona, która wyścieła całe wnętrze jamy brzusznej i pokrywa znajdujące się tam organy, np. macicę i jajniki. Podrażnienia tego narządu wywołane są w skutek bardzo silnego krwawienia i to one stanowią źródło bólu. W trakcie badania lekarz musi wykluczyć ciążę pozamaciczną.
Umożliwi to zabieg laparoskopii. A ponieważ dzięki niemu lekarz może nie tylko postawić diagnozę, ale też leczyć – od razu będzie mógł zamknąć krwawiące naczynie jajnika, które podrażnia otrzewną.
Objawy bólu owulacyjnego
Ból owulacyjny może występować w postaci nagłego silnego ukłucia, ale bywa i tak, że przeszywające kłucie przechodzące w tępy ból podbrzusza trwa kilka, kilkanaście godzin, a nawet dwa, trzy dni. Dzieje się tak dopóki uwolniony płyn całkowicie się nie wchłonie. Niektóre kobiety skarżą się, że w czasie owulacji odczuwają tak silny ból, że uniemożliwia im to normalne funkcjonowanie.
Do najczęściej spotykanych objawów bólu owulacyjnego zaliczamy:
– gorączka,
– zawroty głowy,
– omdlenia,
– spadek ciśnienia,
– dolegliwości gastryczne,
– torsje,
– dyskomfort w trakcie oddawania moczu,
– podrażnienie sfery intymnej,
– zmiana podstawowej temperatury ciała,
– zmiana charakteru śluzu szyjkowego,
– stwardniałe i wrażliwe piersi,
– plamienia,
– obrzmienie warg sromowych.
Metody leczenia bólu owulacyjnego
Każda kobieta indywidualnie musi dobrać odpowiednią dla siebie metodę walki z bólem owulacyjnym. Istnieje kilka sprawdzonych metod.
Pierwszą z nich stanowią rozgrzewające okłady
Rozgrzewające okłady na niewielkie dolegliwości stanowią bardzo dobry i sprawdzony sposób. Najlepiej przygotować sobie kąpiel ziołową charakteryzuje się ona rozkurczowym działaniem a dodatkowo pozwoli ci się zrelaksować co także działa odprężająco i łagodząco na ból.
Przepis:
1 łyżka szyszek chmielu,
1 łyżka liści pokrzywy,
1 łyżka korzenia arcydzięgla,
1 łyżka liści szałwii,
1 łyżka kwiatów koniczyny
1 łyżka krwawnika,
5 kropli olejku lawendowego.
Zalej litrem wrzątku i parz około 30 min. Przecedź napar i dodaj go do ciepłej kąpieli. Czas w wannie nie powinien wynosić więcej niż 30 min.
Inną metodą walki z bólem jest terapia hormonalna
W zależności od siły nasilenia bólu niekiedy konieczna jest konsultacja ginekologiczna. Ból może stanowić konsekwencję przebytych chorób lub dolegliwości nie związanych bezpośrednio z owulacją.
Jeśli ból jest nie do zniesienia i towarzyszą mu dodatkowe objawy których samodzielnie nie potrafisz zinterpretować koniecznie udaj się do lekarza. Specjalista przeprowadzi badanie i potwierdzi przyczynę oraz podejmie odpowiednie kroki aby zminimalizować objawy owulacji.
Jedną z metod jest zlecenie kuracji hormonalnej. Jeśli nie planujesz w najbliższym czasie zajścia w ciążę, lekarz przepisze ci pigułki antykoncepcyjne, które w tym wypadku będą miały do spełnienia także funkcję leczniczą.
W cyklu regulowanym przez pigułki poziom hormonów jest stały przez trzy tygodnie. Komórka jajowa nie dojrzewa, a więc nie ma też owulacji, czyli źródła bólu, który dokucza. Gdy jednak kobiecie zależy na zachowaniu płodności podczas leczenia, ginekolog zaleci przyjmowanie leków, które zawierają małe dawki hormonów (estrogenów). Działają one leczniczo, nie hamując jednak przy tym owulacji.
Nigdy nie należy bagatelizować bólu owulacyjnego, zaleca się poinformowanie swojego lekarza ginekologa o objawach towarzyszących okresowi płodności kobiecego organizmu.