Choroby pochwy – pochwa to elastyczny, końcowy odcinek kobiecych dróg rodnych. Można go określić jako element spajający macicę ze sromem. Ten intymny narząd kobiecy posiada wiele funkcji takich jak między innymi miejsce odpływu krwi w trakcie miesiączki, cel zagnieżdżenia się nasienia w trakcie stosunku płciowego a także droga którą nowo poczęty człowieka zbliża się na powitanie ze światem zewnętrznym.
Choroby weneryczne
Do jednych z najczęściej spotykanych chorób pochwy możemy zaliczyć między innymi choroby weneryczne. I choć wydawało by się choroba ta jest już rzadko spotykana i przypisywana jest innej epoce to jednak nadal odnotowywane są przypadki jej występowania.
Postęp medycyny, pozwolił w znacznym stopniu na zmniejszenie jej występowania, ale nie pokonał jej całkowicie. Trzeba być świadomym tego, że każdy stosunek bez prezerwatywy z osobą, o której przeszłości seksualnej niewiele wiemy, może być dla nas zagrożeniem.
Wśród chorób pochwy najczęściej spotykanych zaliczamy:
– chlamydiozę,
– grzybice,
– kiłę,
– opryszczkę narządów płciowych,
– rzęsistkowica.
Pierwsza z wyżej wymienionych chorób pochwy wywołana przez bakterię chlamydia jest choroba zwana chlamydiozą. Charakterystyczne dla występowania tej choroby jest znikomość objawów jej towarzyszących. U kobiety stan zapalny narządów rodnych grozi bezpłodnością. Choroba nieleczona atakuje dalej, powodując kolejne stany zapalne.
W leczeniu chlamydiozy wykorzystuje się antybiotykoterapię. Lekarz specjalista powinien poinformować także pacjentkę o konieczności zachowania wstrzemięźliwości seksualnej.
Najczęściej spotykaną chorobą pochwy są zakażenia grzybiczne. Przyczyn ich występowania może być bardzo wiele między innymi:
– brak higieny osobistej,
– niewłaściwa higiena okolic intymnych,
– chodzenie w mokrych ubraniach,
– zaburzenia hormonalne,
– anemia.
Grzybice narządów płciowych występują bardzo często, wywoływane są przez drożdżaki z rodzaju Candida. Do najczęstszych objawów zapaleń grzybicznych zaliczamy:
– obrzęk warg sromowych,
– dysfunkcje pochwy,
– swędzenie okolic intymnych,
– pieczenie pochwy,
– upławy,
– bolesność odczuwana w trakcie stosunku,
Kiła
Kiłę wywołują drobnoustroje zwane krętkiem bladym. Charakterystyczne jest to że do zakażenia dochodzi poprzez uszkodzoną skórę bądź nieuszkodzone błony śluzowe. Najczęściej zarazić się nią można drogą płciową, poprzez stosunek pochwowy, analny bądź oralny.
Z medycznego punktu widzenia wyróżniamy dwa rodzaje kiły:
– kiła wrodzona,
– kiła nabyta.
O ostatniej z nich możemy mówić kiedy dojdzie do zakażenia właśnie poprzez skórę lub błony śluzowe. Na narządach płciowych, powstaje owrzodzenie z surowiczą wydzieliną. Owrzodzenie pojawia się zwykle po 3 tygodniach od zakażenia. Nie należy w żadnym przypadku lekceważyć sygnałów które wysyła nasz organizm i niezwłocznie udać się do lekarza który przeprowadzi badania i postawi diagnozę.
Leczenie kiły jest mało inwazyjne i skuteczne. W przypadku kiedy choroba zostanie zbagatelizowana, pojawia się szereg powikłań. Na skórze mogą pojawić się plamki, krostki bądź sączące się grudki które samoistnie znikają, co nie oznacza, że kiła została wyleczona. Kiedy początkowe objawy kiły znikają, choroba przechodzi w fazę utajoną – ta może trwać nawet kilka, kilkadziesiąt lat. Drobnoustroje w tym czasie sieją ogromne spustoszenie w organizmie, przede wszystkim uaktywnia się choroba układu nerwowego, zostają uszkodzone różne organy ludzkiego ciała, w tym nerki, serce czy wątroba.
Opryszczka narządów płciowych
Objawy opryszczki płciowej to jedna z przyczyn choroby pochwy które są bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Do najczęściej spotykanych objawów zaliczamy:
– gorączkę,
– ból,
– swędzące owrzodzenia na narządach płciowych,
– pieczenie.
W celu uniknięcia większości zakażeń i chorób pochwy można uniknąć stosując bardzo prostą metodę – prezerwatywę. Wirusem HSV2 można zarazić się tylko poprzez kontakt seksualny z osobą zainfekowaną. Niestety, symptomy wirusa nie zawsze są widoczne i partner seksualny może nie być świadomy, że jest nosicielem wirusa HSV2, którym zaraża innych. Szacuje się, że około 70% przypadków przeniesienia wirusa na zdrową osobę występuje wtedy, kiedy nie widać żadnych objawów.
Rzęsistkowica
Rzęsistkowica to rzadziej spotykana choroba pochwy, choroba pasożytnicza przenoszona drogą płciową. Odpowiedzialność za wystąpienie tej choroby ponosi rzęsistek pochwowy (łac. Trichomonas vaginalis). Co to takiego? Otóż jest to pierwotniak z grupy wiciowców bytujący w drogach moczowo-płciowych człowieka. Do zakażenia dochodzi zwykle w czasie stosunku seksualnego.
W bardzo rzadkich przypadkach choroba może wystąpić u dzieci wówczas przyczyną ja wywołującą jest najprawdopodobniej nieprzestrzeganie zasad higieny przez dorosłych.
Do najczęstszych objawów choroby pochwy jakim jest rzęsistkowica zaliczamy miedzy innymi:
– bolesność w okolicy krocza,
– wydzielina z cewki moczowej,
– uczucie parcia na mocz,
– trudności z oddawaniem moczu.
Wszelkie zmiany sfer intymnych i objawy wskazujące na choroby pochwy powinny być konsultowane niezwłocznie z lekarzem specjalistą. Tylko odpowiednio wczesne postawienie diagnozy daje szanse na całkowite wyleczenie.
Przy stanach zapalnych narządów płciowych warto sięgnąć po żywą sól magnezową do kąpieli. Mi naprawdę pomogła.