Krwawienia po menopauzie to objaw, jaki rodzi niepokój wśród kobiet i z którym zgłaszają się do lekarza. Krwawienia te bez wątpienia nie są fizjologiczne i mogą być objawem choroby, z nowotworem włącznie. Bezwzględnie takie krwawienie jest stanem patologicznym wymagającym diagnostyki.
Przyczyny – krwawienia po menopauzie
Menopauza jest ostatnim krwawieniem miesiączkowym kobiety. Jeżeli w ciągu roku nie następują krwawienia uważa się iż kobieta weszła w wiek pomenopauzalny i w tym okresie każde krwawienie to niepokojący objaw. Konsultacja ginekologiczna winna odpowiedzieć na pytanie o przyczyny takiego krwawienia, zwykle przyczyna jest schorzenie w obszarze narządu rodnego.
Krwawienia po menopauzie mogą być mniej lub bardziej częste i obfite, co zależy od przyczyny je powodującej. Najczęściej winowajcą jest stan zanikowy narządu rodnego który występuje wskutek spadku poziomu estrogenu. Z uwagi na to, że błona śluzowa jest cienka ma tendencje do pękania i wywoływania plamień.
Nowotwory dróg rodnych
Powodem krwawień po menopauzie mogą być nowotwory. Wówczas pojawiają się krwią zabarwione upławy. Może być to oznaka raka pochwy, szyjki macicy jak i trzonu macicy. Jeśli chodzi o nowotwór szyjki macicy to krwawienie może być jedynym objawem raka. Częściej chodzi jednak o nowotwór endometrium, gdzie grupą ryzyka objęte są kobiety otyłe, jak też kobiety z cukrzycą i nadciśnieniem.
Wśród pozostałych przyczyn krwawień po menopauzie wymienić warto polipy macicy, szyjkowe i endometrialne. Niestety tylko duże, rozrosłe polipy powodują krwawienia, co za tym idzie zmiany powodujące krwawienie są w stadium ostrym i zaawansowanym. Kolejna przyczyną plamienia mogą być mięśniaki macicy występujące w obszarze błony mięśniowej macicy. Ulegają one bardzo rzadko zezłośliwieniu, za to występując w postaci mnogiej mogą zniekształcić trzon macicy, co powoduje ból i krwawienie.
Inne przyczyny
Terapia hormonalna prowadzona w związku z innymi schorzeniami może również prowadzić do krwawień. Prócz przyjmowania hormonów krwawienia pojawiać się mogą także w związku z chorobami krwi i przyjmowaniem leków przeciwzakrzepowych.
Objawy krwawienia
Nierzadko kobiety mylą krewienia z pochwy z krwawieniem z cewki moczowej bądź odbytu. Bliskość występowania powoduje pomyłki, jednak ważna jest diagnoza skąd występuje plamienie, gdyż przyczyny mogą być diametralnie różne. Krwawienie z cewki moczowej wskazuje na choroby układu moczowego, zaś z odbytu może świadczyć o chorobie jelit lub hemoroidach nie mając nic wspólnego z pochwa i drogami rodnymi.
Diagnostyka
Konsultacja lekarska w przypadku krwawień po menopauzie wymaga diagnostyki. Istotne jest określenie natężenia krwi. Pomaga w tym wziernikowanie szyjki macicy oraz USG wykluczyć nowotwór. trans waginalne. Gdy endometrium ma mniej niż cztery milimetry można na podstawie tychże badań. Czasem zlecany jest rezonans magnetyczny a czasem tomografia miednicy mniejszej.
Jedną z metod diagnostycznych jest histeroskopia. Dzięki niej ocenia się stan ścian macicy. Metoda endoskopową można nie tylko wykryć polipy szyjki macicy ale i je od razu usunąć. Badaniem ostatecznym jest biopsja endometrium. W ten sposób wykrywa się nie tylko nowotwory ale tez polipy.
Leczenie krwawień po menopauzie dokonuje się przez leczenie przyczyn krwawienia czyli w przypadku nowotworu chemioterapię, zaś w przypadku mięśniaków terapię hormonalną, polipów – przez ich usuwanie itd. Dodatkowo stosuje się farmakoterapię polegającą na podawaniu pacjentkom leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.