CYTOLOGIA cienkowarstwowa (badanie LBC) to badanie w formie testu która umożliwia wykrycie dysfunkcji komórek znajdujących się w szyjce macicy, zwłaszcza tych które w trakcie standardowego badania ginekologicznego nie zostały wykryte. Badanie to ma bardzo duże znacznie z uwagi na to iż niektóre choroby, infekcje intymne czy zmiany rakowe są słabo widoczne albo wręcz niedostrzegalne tak zwanym gołym okiem nawet przez lekarza specjalistę.
Dlatego lekarze biją na alarm aby regularnie wykonywać badania cytologiczne które stwarzają realną szanse na wykrycie zmian i umożliwiają podjęcie działania które umożliwiają całkowite wyleczenie.
Cytologia cienkowarstwowa czy tradycyjna?
Wszystko się rozwija i prze do przodu, dlatego także w medycynie i technologiach badawczych wprowadzane są coraz to nowsze, a co się z tym wiąże skuteczniejsze metody badania i leczenia różnych schorzeń.
Cytologia cienkowarstwowa pozwala na osiągniecie większej pewności i wiarygodności wyników, a co się z tym nieodwracalnie wiąże stwarza większe szanse na poprawę jakości życia kobiety cierpiącej. W coraz większej liczbie państw Europy cytologia cienkowarstwowa wypiera i zastępuje cytologię tradycyjną. Warto zauważyć iż cytologię cienkowarstwową w szczególności wykonuje się w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.
Cytologia cienkowarstwowa charakteryzuje się bardzo dużą czułością i podwyższoną dokładnością w stosunku do cytologii tradycyjnej. Na przestrzeni lat przeprowadzono liczne badania nad tą metodą i ostatecznie jej skuteczność w granicy 65% przypadków.
W metodzie LBC czyli cytologii cienkowarstwowej wymaz z szyjki macicy pobierany jest nie bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe, lecz na specjalne podłoże płynne, które podlega dalszej obróbce laboratoryjnej w pracowni cytologicznej. Co dzięki temu można uzyskać? Otóż dzięki tej obróbce preparaty mikroskopowe są w dużej części pozbawione różnych artefaktów (np. efektu podsuszenia) i niepożądanych elementów (np. komórek zapalnych, krwinek czerwonych, bakterii, śluzu) utrudniających dalszą ocenę mikroskopową.
Do podstawowych zalet cytologii cienkowarstwowej możemy w szczególności zaliczyć:
– podwyższona wykrywalność nieprawidłowych komórek szyjki macicy w stosunku do metody klasycznej,
– dzięki postępowi i rozwojowi medycyny dostęp do znacznie lepszych preparatów ułatwiająca ocenę wyniku pobranego materiału,
– rzadziej zachodzi konieczność powtórzenia cytologii,
– możliwość wykonania dodatkowych badań molekularno-genetycznych z tej samej próbki, np. wirusów brodawczaka ludzkiego (HPV) itp.
Wskazania do cytologii
Cytologia wpisana jest w zakres badań profilaktycznych kobiet dlatego każda z Pań powinna systematycznie jej dokonywać. W szczególności dedykowana jest do kobiet, od momentu podjęcia aktywności seksualnej.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) rekomenduje rozpoczęcie cytodiagnostyki w wieku 25 lat – lub nie później niż w 3 lata po inicjacji seksualnej. Nie ma określonego wieku która zwalnia kobietę z obowiązku dokonywania tego badania. Każda z Pań powinna mieć świadomość iż badanie to ma na celu tylko troskę o zdrowie. Dlatego kobiety które zaszczepiły się przeciwko wirusowi HPV lub przeszły menopauzę również powinny regularnie wykonywać przesiewowe badanie cytologiczne.
Przygotowanie do badania cytologicznego obejmuje między innymi:
– zaprzestanie wykonywania irygacji pochwy co najmniej dobę przed badaniem,
– stosowanie odpowiednich preparatów do higieny intymnej które nie zmieniają naturalnego środowiska narządów intymnych,
– najwiarygodniejszy moment na wykonanie badania przypada pomiędzy 9 a 18 dniem cyklu,
– zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna co najmniej dobę przed badaniem,
– zaleca się także wcześniejsze pozbycie się wszelkich infekcji które mogłyby wpłynąć mylnie na wynik testu.
Bardzo istotną rolę w wykonywaniu badań cytologicznych odgrywa świadomość kobiety. Każda z reprezentantek płci pięknej powinna pamiętać iż badanie cytologiczne jest wykonywane w trosce o zdrowie i życie. Im wcześniej postawiona diagnoza tym większe możliwości skuteczniejszego i szybszego podjęcia leczenia. Profilaktyczne badania cytologiczne powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku.
Cytologia zaliczana jest do badań przesiewowych które stwarzają realne szanse wczesnego rozpoznania raka szyjki macicy, który zwykle nie daje żadnych objawów. Wyznacznikiem wielokrotności wykonywania badania cytologicznego jest jego wynik i tak jeśli trzykrotny wynik badania jest prawidłowy, wtedy badanie można powtarzać co 3 lata.
Kobiety, które nie rozpoczęły współżycia, nie muszą wykonywać cytologii jednak z zastrzeżeniem. Po ukończeniu przez kobietę 25 rok życia, wtedy pobranie wymazu jest konieczne. Badania profilaktyczne u kobiet z grupy ryzyka (nosicielki wirusa HPV, chore na AIDS) muszą być wykonywane nie rzadziej niż raz do roku.
Do grupy kobiet których nie obejmuje badani profilaktyczne cytologii zaliczamy te kobiety po 70 roku życia oraz kobiety, u których usunięto macicę wraz z szyjką z powodów nieonkologicznych.
Ponadto zaleca się wykonanie cytologii cienkowarstwowej osobom:
– palącym tytoń,
– nadużywającym alkohol,
– z pozytywnym onkologicznym wywiadem rodzinnym,
– aktywnym pracownikom przemysłu chemicznego.