Klimakterium to termin określający szczególny etap w życiu każdej kobiety. Z tą subtelną różnicą że kobiety młode raczej nie myślą o nim pozytywnie i powszechnie kojarzony jest negatywnie. Niekiedy postrzegany jako koniec etapu pełnej kobiecości który dotyka płeć piękną. To mit którego należy się wystrzegać. Może być równie bogaty jak poprzednie, pod warunkiem, że zadbamy, zarówno o fizyczną, jak i psychiczną kondycję organizmu.
Przyczyny klimakterium
Klimakterium to nic innego jak skutek zaniku czynności jajników. Charakteryzuje się spadkiem stężenia hormonów kobiecych we krwi: estrogenów o 40-60%, progesteronu nawet do minimalnego poziomu.
Do całkowitego czasu przekwitania lub klimakterium zaliczamy występowanie okresu przed menopauzą, menopauzę oraz okres po menopauzie. W tym rozumieniu menopauza oznacza ostatnią miesiączkę, po której występuje roczna przerwa.
Z medycznego punktu widzenia przyjmuje się iż klimakterium to okres który następuje na przestrzeni średnio około 45 roku życia kobiety, zaś menopauza następuje po 50 roku. Na moment rozpoczęcia oraz czas trwania klimakterium mają takie czynniki jak:
– uwarunkowania genetyczne,
– styl życia,
– stres,
– złe odżywianie,
– palenie papierosów,
– stosowanie innych używek.
Klimakterium można podzielić na trzy etapy:
– okres premenopauzalny, jest to okres przed wystąpieniem ostatniej menstruacji,
– okres okołomenopauzalny czyli czas ostatniej miesiączki,
– okres postmenopauzalny, czas po 12 miesiącach od ostatniej miesiączki.
Objawy
Niestety w większości przypadków jest tak iż to najbliżsi kobiety zauważają że zachodzą w niej znaczące zmiany.
Wśród najczęściej występujących objawów psychicznych towarzyszących kobiecie w czasie klimakterium zaliczamy między innymi:
– huśtawki nastrojów,
– liczne stany okołodepresyjne,
– zaburzenia koncentracji,
– dysfunkcje pamięci,
– lęk,
– nerwowość,
– skłonność do płaczu,
– ogólnie gorsze samopoczucie i mniejsza chęć do życia,
– spadek zainteresowania aktywnym życiem seksualnym,
– spadek zadowolenia z życia intymnego.
Wśród najczęściej występujących objawów fizycznych towarzyszących kobiecie w czasie klimakterium zaliczamy między innymi:
– silne uderzenia gorąca,
– nocne poty,
– problemy z zasypianiem,
– częste bóle głowy,
– bóle kostno – stawowe,
– drętwienia rąk oraz stóp,
– zaburzenia czucia,
– wahania wagi ciała,
– uczucie zmęczenia,
– spadek jędrności skóry,
– bladość skóry,
– napadowe pocenie się,
Pierwszym objawem przepowiadającym klimakterium jest spostrzeżenie że cykl przestaje być tak regularny, jak do tej pory, samo krwawienie także jest mniej regularne, zdarzają się też plamienia pomiędzy kolejnymi miesiączkami.
Nasilenie objawów przepowiadających klimakterium zależy od wielu czynników między innymi do najczęściej spotykanych zaliczamy:
– wieku wystąpienia menopauzy
– masy ciała
– stosowanie różnego rodzaju używek takich jak; papierosy, alkohol, narkotyki,
– aktywności fizycznej
– stanu zdrowia.
Warto zauważyć iż objawy klimakterium nie są jednakowe w przypadku każdej kobiety. Zdarza się iż niektóre kobiety nie odczuwają żadnych dolegliwości, a tylko u niewielu dolegliwości są bardzo dokuczliwe. Wiele kobiet odczuwa te dolegliwości jako „znośne″ i potrafi nauczyć się z nimi normalnie egzystować. Podkreślić należy, że są one zjawiskiem naturalnym, a nie chorobowym i tylko w bardzo dokuczliwych przypadkach wymagają pomocy lekarskiej.
Łagodzenie skutków menopauzy
Jak złagodzić skutki menopauzy to częste pytanie, jakie pojawia się u kobiet, które mają przed sobą stan przekwitania. Warto nadmienić, że menopauza pojawia się już u 45 – letnich kobiet, dlatego warto wcześniej przygotować się na ten proces.
Istnieje kilka metod które ułatwią w znacznym stopniu przetrwanie tego ciężkiego dla kobiety okresu, wśród najbardziej popularnych możemy wymieniać:
– rozładowanie emocji, poprawa nastroju poprzez zażywanie preparatów ziołowych. Preparaty z dziurawcem zmniejszą rozdrażnienie. Zawarta w nim hiperycyna działa jak naturalny antydepresant. Z kolei melisa doskonale likwiduje napięcie nerwowe i szybkie (nieregularne) bicie serca, czyli palpitacje, które często towarzyszą menopauzie.
– ograniczenie szybkiego tempa życia. Warto mieć na uwadze to iż możliwości organizmu są inne, więc dostosuj do nich swoją aktywność i zwolnij nieco tempo życia. W szczególności zalecana jest aktywność fizyczna, ale taka, którą lubisz. Nie musisz ćwiczyć! Tańcz, spaceruj, zwiedzaj na rowerze okolice.
– odpowiednia dieta. Każda kobieta pragnie mieć piękną i smukła sylwetkę bez względu na wiek. W czasie klimakterium zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne organizmu i zwolni tempo przemiany materii. Dlatego zaleca się jeść mniej, a częściej, najlepiej 5 małych posiłków, co 3 godziny. Rezygnacja tłustych mięs i wędlin, częściej sięgaj po ryby. Połowę obiadowego talerza powinny zajmować warzywa.
– kosmetyki poprawią kondycję skóry. Odpowiednio dobrane kosmetyki hamują objawy hormonalnego starzenia się skóry. Nawilżają i pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. Aktywne składniki kosmetyków przeznaczonych dla kobiet dojrzałych poprawiają też gęstość skóry.