Omega-3 – dzieciństwo jest jednym z najbardziej krytycznych momentów, w których żywienie ma szczególne znaczenie. Młody, rozwijający się mózg jest w szczególności zależny od dobrej diety, która pozwala mu się rozwijać albo ten rozwój blokuje. Dowiedz się, jak jeden kluczowy składnik odżywczy – Omega-3 – może mieć wpływ na wszystko – od nastroju dziecka do osiągnięć akademickich!
Co to jest Omega-3?
- W najbardziej podstawowym znaczeniu Omega-3 jest rodzajem kwasu tłuszczowego. Kwasy tłuszczowe są małymi cząsteczkami we wszystkich tłuszczach, jednakże ich typ i struktura różni się w zależności od produktu.
- To specjalny rodzaj kwasu tłuszczowego występujący głównie w rybach i niektórych nasionach. Ma bardzo wiele zdrowotnych właściwości – szczególnie jednak wpływa na mózg.
- Co ważniejsze, uważany jest za niezbędny kwas tłuszczowy. Oznacza to, że ciało nie może wyprodukować go samodzielnie, możemy wprowadzić go wyłącznie poprzez jedzenie lub suplementy.
Istnieją 3 podstawowe typy Omega-3 niezbędne w diecie człowieka:
- Kwas eikozapentaenowy (EPA),
- Kwas dokozaheksaenowy (DHA)
- I kwas alfa-linolenowy (ALA)
ALA jest głównym typem znajdującym się w źródłach roślinnych, podczas gdy EPA i DHA znajdują się w mięsie ryb i zwierząt. Źródła roślinne Omega-3 (ALA) charakteryzują się bardzo niską konwersją do biologicznie aktywnych form EPA i DHA, ponieważ nasze ciała mają trudności z ich przekształcaniem i tylko wtedy, gdy nasze spożycie EPA i DHA jest zbyt niskie.
Dlaczego kwasy tłuszczowe są ważne dla mózgu?
- Omega-3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu. Jest to szczególnie ważne podczas ciąży i dzieciństwa, gdy mózg przechodzi okres krytycznego rozwoju. W szczególności, rodzaj kwasu tłuszczowego znany jako DHA ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju mózgu. DHA pomaga neuronom rozwijać się i łączyć silne związki w mózgu.
- są również przeciwzapalne, które zapewniają wiele korzyści zdrowotnych w całym organizmie, wspomagając systemy sercowo-naczyniowe, endokrynologiczne i trawienne.
Co mówi badanie o omega-3 i mózgu dzieci?
Badania sugerują, że kwasy te mogą pomóc w wielu dziedzinach osiągnięć akademickich w szkole. Niektóre badania wykazały, że dodatki do oleju z ryb mogą poprawić poziom umiejętności czytania dzieci. W jednym badaniu u dzieci zauważono wzrost umiejętności wzroście czytania i słownictwa po zaledwie trzech miesiącach suplementacji olejem z ryb.
Suplementacja kwasu tłuszczowego może poprawić umiejętności pisania
W innym badaniu, które obejmowało czteromiesięczny okres przyjmowania 600 mg omega-3 codziennie, dzieci wykazały poprawę umiejętności czytania i pisania. Ta poprawa nie została zauważona u dzieci, które już osiągnęły spodziewany poziom czytelnictwa ze względu na wiek, pomimo stosowania suplementacji.
Ten rodzaj kwasu tłuszczowego może pomóc dzieciom z ADHD
Inne badania stanowią również obiecującą nadzieję, że omega-3 pomogą dzieciom z zaburzeniami nadmiernego wysiłku z deficytem uwagi (ADHD). Niektóre badania wykazały, że dzieci z ADHD mają niższy poziom kluczowych kwasów tłuszczowych.
Jedna z największych, najbardziej cytowanych badań wykazała, że poziom ADHD spadł z 32% dzieci do 18% – dzięki olejowi z ryb. Ponadto, omega-3 mogą również poprawić przetwarzanie emocjonalne i umiejętności społeczne wśród dzieci z ADHD.