Łagodne guzki w piersiach

Łagodne guzki w piersiach – przyczyny i rodzaje

Łagodne guzki w piersiach– to dość częsta przypadłość kobiet zwiększająca się w ostatnich latach. Statystycznie przyjmuje się iż około 90 % zmian guzowatych w piersi ma postać bardzo łagodną i nie zagrażającą życiu ani zdrowiu kobiety. Istnieje kilka typów łagodnych guzów piersi i wiele powodów ich powstawania.

Jednym z nich są zmiany zwyrodnieniowe w tkance gruczołowej sutków tak zwana mastopatia. To łagodna nieprawidłowość budowy piersi. Jej występowanie bardzo często związane jest z menopauzą i objawami poprzedzającymi jej rozpoczęcie. Nie stanowi to jednak reguły, gdyż w wielu przypadkach dotyka ona również młodych kobiet w różnym przedziale wiekowym.

Łagodne zmiany guzkowate w piersiach w większości przypadków nie mają związku ze zwiększonym ryzykiem raka piersi. Częściej zmiany guzowate przyjmują postać torbieli które występują najczęściej u kobiet przed menopauzą, między 40. a 55. rokiem życia, oraz kobiet w dowolnym wieku, w szczególności stosujących hormonalną terapię zastępczą.

Innym łagodnym guzkiem piersi jest martwica tkanki tłuszczowej. Przyjmuje on postać twardej zmiany guzowatej powstałej w wyniku urazu tkanki. Guzy takie zwykle znikają samoistnie.

Inna możliwą zmianą w okolicy piersi jest tłuszczak. To charakterystyczna narośl tłuszczowa, powodująca guz, który zmienia kształt piersi. Nie wymaga on leczenia.

Przyczyny i rodzaje łagodnych guzków w piersiach

Zmiany zachodzące w kobiecych piersiach przyjmują najróżniejsze postacie. Na szczęście w większości przypadków okazują się one nie groźne dla życia i zdrowia, niektóre jednak wymagają podjęcia odpowiednich środków zapobiegawczych.

Mastopatia to jedna z najłagodniejszych postaci zmian guzkowatych w kobiecych piersiach. Charakteryzuje się w szczególności znacznym rozrostem komórek nabłonkowych i podścieliska w piersi. Mastopatia nie nosi cech charakterystycznych znamion rakowych i bardzo rzadko przekształca się ona w ten rodzaj chorobowy. Należy ona do grona jednej z najbardziej popularnych chorób piersi i stanowi około 50% wszystkich łagodnych zmian piersi

W medycynie i praktyce lekarskiej zamiennie stosuje się takie nazwy jak; dysplazja włóknisto-torbielowata, dysplazja włóknista, choroba torbielowata lub z łaciny dysplasia benigna mamma.

Gruczolakowłókniaki

Innym rodzajem zmian łagodnych w obrębie piersi są tak zwane gruczolakowłókniaki. To cechująca się łagodnym stanem postać guzowata piersi który występuje stosunkowo często ale nie daje przerzutów na inne organy. Wyczuwany  jest zazwyczaj jako okrągły, regularny, gładki i dość twardy guzek. Z reguły osiąga wielkość od 1 do 3 cm i otoczony jest torebką. Niemniej jednak zawsze konieczna jest konsultacja lekarska mająca na celu zbadanie i postawienie ostatecznej diagnozy.

Do grupy ryzyka kobiet wśród których występują gróczolakowłókniaki możemy najczęściej zaliczyć kobiety pomiędzy 25 a 35 rokiem życia.

Łagodne guzki w piersiachOgólnie zakłada się z góry iż gruczolakowłókniak jest guzem, który nie przyjmuje postaci złośliwej. Niemniej jednak wśród kobiety, u których rozpoznano tę formę nowotworu zaleca się poddanie pacjentki zabiegowi usunięcia guza wraz z torebką, w której się znajduje.

Niestety gruczolakowłókniaki mają również tendencję do nawrotów, w szczególności jeśli po usunięciu guza pozostanie fragment torebki, w której się on znajdował.

Torbiele

Torbiele to odcinkowe poszerzone przewody które stanowią łagodne zmiany w piersiach. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia i życia.
Identyfikowane są na podstawie badania USG. Zdarza się iż w wyniku przeprowadzenia innego badania takiego jak mammografia torbiele mogą być niewidoczne, dlatego też badaniem z wyboru w diagnostyce torbieli jest ultrasonografia.

Warto pamiętać iż torbiel nie jest czynnikiem ryzyka raka piersi. Przyczyny powstawania torbieli nie są do końca poznane ale na podstawie przeprowadzonych badań przyjmuje się iż są one wynikiem dysfunkcyjnego działania hormonów płciowych, estrogenów.

Pojedyncze i większych rozmiarów guzy są usuwane poprzez przeprowadzenie biopsji. Zabieg ten polega na nakłuciu i spuszczeniu nagromadzonego płynu. Następnie płyn ten poddawany jest badaniu, które wykluczy lub potwierdzi obecność procesu nowotworowego tak zwane badanie histopatologiczne.

Niewielkie torbiele również leczy się metodą biopsji, ale pod kontrolą aparatu USG.

W przypadku torbieli powstałych na skutek zaburzeń hormonalnych, lekarz zleca wykonanie badań i dobiera kurację farmakologiczną.

Zaleca się także w przypadku występowania niezbyt nasilonych dolegliwości bólowych zmianę diety, a także w szczególności eliminację używek takich jak papierosy i kawa, ograniczenie niektórych składników pokarmowych zwłaszcza tłuszczów zwierzęcych.

Część torbieli trzeba leczyć operacyjnie. Do tej grupy należą zwłaszcza zmiany, które po przeprowadzeniu badania cytologicznego wykazują możliwość powstania nowotworu. Operacja jest niewykluczona w przypadku, gdy pobrany do badania płyn zawiera ślady krwi.

Martwica tkanki tłuszczowej

Łagodne guzki w piersiach takie jak martwica tkanki tłuszczowej nie musza i nie stanowią stanu przed-nowotworowego. Zazwyczaj martwica tkanki tłuszczowej piersi jest skutkiem powikłania zabiegu wykonywanego na piersi, tak zwanego lipomodelingu piersi. Zmiany niewielkie najczęściej nie wymagają leczenia, cofając się same. Większe zmiany wymagają konsultacji chirurgicznej i zadecydowanie o wyborze metody i sposobu leczenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *