Profilaktyka miażdżycy – profilaktyka miażdżycy jest bardzo istotna, bowiem w obecnych warunkach miażdżyca występuje jako choroba cywilizacyjna. Grupa ryzyka zachorowania rośnie w szybkim tempie. Poprzez stosowną dietę możemy powstrzymać rozwój miażdżycy ciesząc się dłużej pełnią zdrowia.
Profilaktyka miażdżycy
Buraki czerwone to warzywa bardzo tanie i dostępne przez cały rok, warto jest wykorzystać ich potencjał dbając o zdrowie. Zawierają one barwnik o nazwie betanina. To właśnie on wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oraz chroni przed rozwojem nowotworów, obniżą pozom złego cholesterolu. Drugim ze składników buraków istotnym z uwagi na właściwości jest betaina, pochodna glicyny, która odgrywa duża role w profilaktyce miażdżycy. Często nie docenia się właściwości buraków jako warzyw obfitych w składniki odżywcze o działaniu leczniczym i ochronnym.
Antyoksydacyjne działanie betaniny
Betanina stanowi aż 70% buraka i przypada jej 200mg na 100g korzenia buraków. Do niedawna betanina słynna była z uwagi na właściwości barwiące, obecnie znana jest również jako substancja o działaniu antyoksydacyjnym. Betanina to tzw. wyłapywacz wolnych rodników. Doskonałe właściwości przeciwutleniające sprawiają iż ma ona wpływ na zahamowanie procesów rozwoju raka i miażdżycy. Ponadto buraki czerwone maja zdolność do odkwaszania i oczyszczania organizmu co jest ich wartością dodana. Niewiele osób wie, iż warzywa te jako nieliczne zawierają rubin i cez w swoim skaldzie.
Miażdżyca i buraczki
Poza betaniną w burakach jest również betaina będącą katalizatorem dla białka pochodzącego z mięsa. Substancja ta wchodzi w reakcje z kwasem foliowym i obniża poziom cysteiny odpowiedzialnej za trawienie białek, a zarazem będącej powodem rozwoju miażdżycy. Niestety betaina należy do substancji mało trwałych, stad też przyrządzając buraki warto pamiętać o spożywaniu świeżych warzyw np. w postaci wyciśniętego soku. Chcąc w burakach zachować jak najwięcej barwników gotując je winniśmy je gotować ze skórką oraz dodatkiem odrobiny octu który zatrzymuje barwniki wewnątrz warzywa.
Zabarwiony moczopędnego
Buraki słyną z barwienia moczu na kolor różowy, czerwony, jednak nie należy się obawiać tym objawem. Jest to naturalna kolej rzeczy i wynika silnego działania betaniny i betainy. Tłumaczy to również ich zastosowanie w przemyśle spożywczym jako barwnika żelek, cukierków, czy jogurtów. Niewielka ilość barwników z buraków wystarczy silnie zabarwić nie jedną substancję.