Łyżeczkowanie macicy – w nazewnictwie spotyka się kilka nazw zamiennie stosowanych w medycynie. Do najczęściej spotykanych zaliczamy łyżeczkowanie macicy, abrazja, skrobanka, wyłyżeczkowanie macicy. Bez względu na nazewnictwo łyżeczkowanie macicy jest to zabieg który polega na rozszerzeniu szyjki macicy i usunięciu tkanek z jamy macicy chorobowo zmienionych.
W społeczeństwie w szczególności wśród kobiet prym wiodą stereotypy związane z zabiegiem łyżeczkowania macicy. Niejednokrotnie króluje opinia iż jest to zabieg bardzo bolesny, powodujący duży dyskomfort itp.
Wskazania do wykonanie łyżeczkowania macicy
Łyżeczkowanie macicy może zostać zlecone przez lekarza ginekologa zarówno w celach czysto diagnostycznych ale także w celach leczniczych. W bardzo sporadycznych przypadkach łyżeczkowanie macicy stosowane jest jako jedna z metod aborcji.
Wskazania przeprowadzenia łyżeczkowania macicy w celach diagnostycznych zaleca się w szczególności w takich przypadkach jak:
– występowanie licznych krwawień po okresie menopauzy,
– częste, nieregularne krwawienia z dróg rodnych, poza-miesiączkowe,
– wyeliminowania ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej,
– w stosowaniu diagnostyki niepłodności,
– jeśli zachodzi podejrzenie wystąpienia krwiaków macicy,
– niejednoznacznego obrazu USG w obrębie przez-pochwowym,
– niekompletnego poronienia,
– jako badanie diagnostyczne błony śluzowej macicy, endometrium.
Wskazania przeprowadzenia łyżeczkowania macicy w celach leczniczych zaleca się w szczególności:
– poporodowo, wówczas gdy łożysko nie zostało wydalone z narządów kobiecych w całości,
– w przypadkach poronień, kiedy nastąpiło nie całkowite wydalenie jaja płodowego,
– w niewielu przypadkach w przypadkach wyeliminowania polipów macicy.
Zabieg łyżeczkowania macicy
Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu musi być skierowanie od lekarza ginekologa. Zabieg wykonywany jest na oddziale ginekologicznym, w warunkach szpitalnych. Co bardzo istotne zabieg ten jest w pełni refundowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Lekarz powinien poinformować pacjenta w jaki sposób przygotować się do zabiegu łyżeczkowania macicy. Konieczne jest przebywanie na czczo, dlatego wskazane jest aby na odpowiednim oddziale pojawić się w możliwie wczesnych godzinach.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, co powoduje duży komfort psychiczny pacjentki. Kolejnym plusem jest czas. Czas trwania łyżeczkowania nie wynosi więcej niż kilka minut.
Przebieg zabiegu łyżeczkowania opiera się na wprowadzeniu poprzez kanał rodny specjalnej łyżki przy pomocy której następuje czyszczenie jamy macicy ze zbędnych złogów. Bez względu na rodzaj pobranego materiału konieczne jest oddanie go do badania histopatologicznego.
Po zabiegu w zależności od jego rozległości pacjentka już po około trzech godzinach może zostać zwolniona do domu, niekiedy zdarza się iż pobyt wydłuża się do kilku dni, najczęściej ze względu na obserwacje po zabiegową.
Endometrium po zabiegu łyżeczkowania macicy regeneruje się około 5 dni dlatego w tym okresie często występuje niewielkie krwawienie a także nieznaczny ból w podbrzuszu.
Powikłania łyżeczkowania macicy
Należy zaznaczyć iż powikłani po zabiegu łyżeczkowania należą raczej do rzadko spotykanych, niemniej jednak nie można jednoznacznie powiedzieć iż nie występują.
Do najbardziej niepokojących objawów które mogą mieć miejsce po zabiegu łyżeczkowania macicy zaliczamy:
– występowanie obfitych krwawień,
– nabyte infekcje,
– zespół Ashermana.
O ile dwa pierwsze możliwe powikłania są dość oczywiste natomiast większości kobiet termin zespołu Ashermana niewiele mówi.
Przyczyn zespołu Ashermana upatruje się w zbyt głębokim wyłyżeczkowaniu endometrium. W skutek czego powstają zrosty wewnątrzmaciczne oraz liczne blizny które powodują deformację jamy macicy.
W zależności od wskazań wykonania zabiegu łyżeczkowania ryzyko wystąpienia zespołu Ashermana wynosi:
– 31% w odniesieniu do poronień,
– 25% w odniesieniu do łyżeczkowania poporodowego.
Objawy które towarzyszą zespołowi to najczęściej spotykany zanik miesiączki, nasilona bolesność w okolicy miednicy, w niektórych przypadkach mamy do czynienia z niepłodnością wtórną lub poronieniami.
Łyżeczkowanie macicy a poronienie
Poronienie stanowi jedno z wielu wskazań do przeprowadzenia zabiegu łyżeczkowania. W jakim celu się go dokonuje? Otóż lekarz może zalecić zabieg łyżeczkowania macicy w celu usunięcia pozostałych, zbędnych tkanek po mającym miejsce poronieniu. W przypadku większości poronień nie ma konieczności wykonywania tego zabiegu, zachodzi ona tylko wówczas gdy lekarz zauważy elementy które nie zostały wydalone samoistnie przez organizm kobiety.
Kobieta nie ma prawa odmówić wykonania zabiegu ze względu na zagrożenie które może stanowić dla niej pozostawienie pozostałości. Ich skutkiem może być wystąpienie zapalenia wewnątrzmacicznego, powstawanie licznych powikłań i dysfunkcji itp.
Powrót płodności po poronieniu jest zależny od rodzaju poronienia. W przypadku poronienia całkowitego kobieta staje się płodna już kolejnym cyklu. Jeśli jednak poronienie było niecałkowite wówczas okres płodności wydłuża się od 2 do 6 tygodni.
Przerwa w staraniu o potomka podyktowana jest tylko i wyłącznie prawidłowym i całkowitym zagojeniem się ran narządu rodnego powstałych w skutek zabiegu łyżeczkowania macicy.