mastodynia

Mastodynia – przyczyny, objawy, leczenie

Mastodynia – to charakterystyczny ból i obrzęk piersi który w znaczącym stopniu wpływa na pogorszenie jakości życia kobiety. W większości przypadków spowodowany jest on podwyższonym poziomem prolaktyny lub tak zwaną hiperprolaktynemią utajoną. Mastodynia piersi to bolesny obrzęk piersi. Przyczyny mastodyni mogą być różne od guza w piersi, noszenia nieodpowiednio dobranej bielizny, po stosowanie niektórych leków. Naturalnie poziom prolaktyny podnosi się w nocy, podczas snu i jest to normalny, fizjologiczny proces.
Ból w piersiach zwany mastodynia można podzielić na dwa rodzaje:
– rodzaj cykliczny, to taki rodzaj bólu który nasila się w szczególności w okresie cyklu menstruacyjnego,
– non-cykliczny, ból ma stałe nasilenie, bez żadnych zmian. Non-cykliczny ból piersi ma różne przyczyny i jest trudniejsze do zdiagnozowania. Zdarza się iż źródło głównej przyczyny umiejscawia się poza piersią.

Przyczyny mastodynii

Niestety poziom prolaktyny wzrasta w wyniku stresu. Stres w obecnych czasach jest wszechobecny. Stres jest jednym z najczęściej wymienianych czynników odpowiedzialnych za wzrost poziomu prolaktyny.

Przyczyną bólu są zmiany hormonalne. Niektóre kobiety cierpią z powodu mastodynii podczas każdego cyklu miesięcznego. Ból jest bardzo zróżnicowany i u każdej kobiety inaczej się objawia i nasila. Niektóre z nich doświadczają go przez cały cykl miesiączkowy inne tylko sporadycznie.

Istnieją sytuację w których objawy mastodynii są w szczególny sposób nasilone i są to:
– ciąża,
– karmienie piersią,
– menopauza,
– okres dojrzewania.

W celu wykluczenia innych przyczyn bólu lekarz specjalista powinien wykonać specjalistyczne badania takie jak USG oraz mammografię.

Przyczyn bólu w piersiach może być bardzo wiele, do najczęściej spotykanych zaliczamy między innymi:
– zapalenie brodawki sutkowej,
– zapalenie gruczoły sutkowego,
– ropień piersi,
– półpasiec,
– nieodpowiednio dobrana garderoba,
– nagłe i znaczne wahania masy ciała,
– niektóre leki.

Mastodynia to rodzaj bólu piersi połączonego z ich obrzękiem oraz znacznym powiększeniem. Przyczyną jego występowania może być zbliżająca się miesiączka, zaburzenia hormonalne a nawet uraz lub zbyt duży wysiłek fizyczny.

Objawy mastodynii

Mastodynia to charakterystyczne uczucie naprężenia lub napięcia, obrzęk, wrażliwość na dotyk i ból w jednej lub obu piersiach, jak też ból brodawki. Te zaburzenie występują bez patologicznych, wyczuwalnych zmian tkanki, tzn. grudek czy stwardnień.

Rzadziej spotykanym objawem jest wypływ wydzieliny z brodawki. U wielu kobiet mastodynia, pojawia się cyklicznie, przeważnie w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego. Objawy ustępują z chwilą pojawienia się miesiączki.

Niekiedy zdiagnozowana mastodynia zostaje zinterpretowana przez lekarza jako syndrom zespołów przedmiesiączkowych. Określenia mastalgia i mastodynia często bywają używane zamiennie.

Leczenie mastodynii

mastodyniaSzacuje się, że z powodu bólu piersi cierpi blisko 80 proc. kobiet. Choć rzadko ma to związek z poważnymi zmianami chorobowymi w organizmie może skutecznie uprzykrzyć życie. Dlatego w przypadku, gdy staje się bardzo dokuczliwy warto zapytać o poradę lekarza ginekologa.

Kobiety w każdym wieku powinny pamiętać o dokładnym badaniu piersi w szczególności jeśli dokucza im dyskomfort powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Ból może być zminimalizowany przez zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub, w przypadku silnego bólu znieczulenie miejscowe

Farmakologiczne leczenie Mastodynii i Mastalgii polega przede wszystkim na zablokowaniu działania hormonów z grupy estrogenów na receptory piersi.

Mogą one obejmować:
– tabletki antykoncepcyjne
– Bromokryptyna (który blokuje prolaktynę w podwzgórzu)
– Danazol – męski hormon
– hormony tarczycy
– Tamoksyfen – czynnik blokujący receptory estrogenu

Ryzyko i korzyści wynikające z takiego leczenia należy dokładnie omówić z lekarzem.

Istnieją domowe metody walki z bolesnością piersi i okolic około-sutkowych. Zaliczamy do nich między innymi wyeliminowanie z diety codziennej kofeiny, teofiliny oraz zredukowanie do minimum spożywania alkoholu.

Wskazane jest przyjmowanie witamin z grupy E,A oraz B których zbawienne działanie zmniejsza w znacznym stopniu obrzęk i nadwrażliwość piersi.

Odpowiednio zbilansowana i opracowana dieta pomaga także w zmaganiach z bólem mastodynii. Zalecana jest w szczególności dieta niskotłuszczowa oraz stosowanie naturalnie występujących trójglicerydów np. zawartych w oleju z wiesioła.
Leczenie będzie mogło uzyskać odpowiedni skutek jeśli prawidłowo zostanie dobrany biustonosz który także może stanowić przyczynę mastodynii. Dobrze dopasowany stanik jest szczególnie ważny, zwłaszcza jeśli piersi są duże.
Zaleca się wykonywanie comiesięcznej samokontroli piersi 3 – 5 dni po miesiączce. Jest to ważne, aby czuć wszelkie zmiany w tkance piersi.

W leczeniu wykorzystywane są preparaty pochodzenia naturalnego. Niehormonalne leki zawierające niepokalanek mnisi odtwarzają równowagę hormonalną i obniżają poziom prolaktyny. Badania kliniczne potwierdzają, że przyjmowanie preparatów z niepokalankiem przy 3 miesiące skutecznie łagodzi ból oraz obrzęk piersi. Terapię można rozpocząć w dowolnym dniu cyklu i należy ją kontynuować przez 90 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *