Miesiączka – inna stosowana nazwa to menstruacja lub okres, mianem tym określa się kilkudniowe występujące co miesiąc krwawienie z dróg rodnych. Z czego ono wynika? Otóż spowodowane jest ono złuszczeniem się i wydalaniem przez pochwę fragmentów błony śluzowej jamy trzonu macicy, w której nie zagnieździło się zapłodnione jajo płodowe.
Dziewczęta zaczynają miesiączkować w wieku 10–15 lat, u większości dziewcząt pierwsza miesiączka występuje w wieku 12–13 lat.
Miesiączka to znak dla każdej kobiety iż właśnie z dziewczyny stała się kobietą, zdolną do wydawania na świat potomstwa. Nie jest to jedyny zamiana jak zachodzi w organizmie kobiety w tym czasie, rozpoczyna się tak zwana burza hormonów której towarzysza liczne zmiany. To właśnie one – hormony dyktują zmiany w obszarze narządów rodnych kobiety w takich jak macicy, jajowodów, jajników i pochwy.
Cykl miesiączkowy trwa od 21 do 32 dni, licząc od pierwszego dnia ostatniego krwawienia do pierwszego dnia następnego krwawienia miesięcznego.
Cykl miesiączki
Na cały cykl miesiączkowy nie składa się sama miesiączka. Tworzy go pewnego rodzaju współzależność żeńskich hormonów płciowych a jednym z jajników uwalniających dojrzałą komórkę jajową mniej więcej co cztery tygodnie. Proces ten nazywamy owulacja. W konsekwencji tego działania komórka jajowa przemieszcza się jajowodem w dół, w kierunku macicy. Nie jest to działanie natychmiastowe lecz trwa średnio około 3-4 dni.
W międzyczasie wyściółka macicy zostaje przygotowana na potencjalne przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Staje się grubsza i zostaje wzbogacona substancjami odżywczymi.
Sytuacja wygląda nieco inaczej jeśli w czasie owulacji dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Konsekwencją takiego działania jest zagnieżdżenie się komórki w wyściółce jamy macicy, gdzie będzie się rozwijać stając się zarodkiem.
Jeżeli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona krew, wraz ze złuszczoną wyściółką macicy i wydzieliną z pochwy, wydostanie się na zewnątrz przez pochwę.
Objawy miesiączki
Do najbardziej charakterystycznych i najczęściej spotykanych objawów przepowiadających zbliżająca się miesiączkę zaliczamy między innymi zespół napięcia przedmiesiączkowego (ZNP).
Do najczęściej spotykanych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego zaliczamy:
– bardzo duża wrażliwość piersi,
– uczucie rozdrażnienia,
– depresja,
– niepokój,
– ból głowy,
– zmęczenie,
– agresja
– wzdęcia
– podwyższony apetyt.
Badania medyczne potwierdzają iż ZNP występuje w szczególności u kobiet pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Prawdopodobną przyczyną wywołującą ZNP jest odpowiedz organizmu na zmiany poziomu hormonów związane z cyklem menstruacyjnym. Kobiety cierpiące na ZNP zazwyczaj obserwują nagłe ustąpienie objawów zaraz po rozpoczęciu miesiączki.
W celu złagodzenia objawów ZNP zleca się w szczególności:
– picie dużych ilości wody,
– odpowiednio zbilansowana dieta
– spożywanie dużej ilości świeżych owoców,
– jedzenie warzyw,
– minimalizacja spożywania soli,
– eliminacja cukrów,
– unikanie w tym okresie kofeiny,
– ograniczenie spożywania alkoholu,
– regularne ćwiczenia fizyczne.
Ruch to zdrowie także w trakcie miesiączki. Zbawienne działanie mają długie spacery i niemęcząca gimnastyka albo taniec. Rozluźniają mięśnie, ułatwiają pozbycie się nadmiaru płynów z organizmu i uspokajają.
Dieta bogata w kasze i warzywa pomoże ustabilizować poziom glukozy we krwi i zmniejszyć apetyt, w tym także na słodycze. Wskazane jest także przyjmowanie preparatów witaminowych – koniecznie zawierających witaminę B6 i wzbogaconych w magnez oraz wapń. Co one powodują? Otóż ułatwiają one funkcjonowanie narządów wewnętrznych i układu nerwowego.
Domowe sposoby na walkę z dokuczliwymi objawami miesiączki
W celu wyzbycia się napięcia przedmiesiączkowego lub objawów bólu towarzyszących w trakcie miesiączki warto jest zastosować domowe sposoby radzenia sobie z bólem, eliminacją zmęczenia lub ogólnie odczuwanego napięcia nerwowego.
W szczególności zalecane są:
– muzykoterapie – słuchanie odprężającej muzyki, relaksacyjnej,
– inhalacje wonne z olejków eterycznych (mięta pieprzowa, rozmaryn, lawenda),
– ciepłe kąpiele z dodatkiem morskich soli.
Leczenie miesiączki
Jeśli proste zmiany stylu życia nie pomogą w kontrolowaniu ZNP, lekarz może rozważyć przepisanie tabletek antykoncepcyjnych, które pomagają w zwalczaniu tego typu objawów. Może on także wziąć pod uwagę inne rodzaje terapii hormonalnej, a jeśli ZNP jest bardzo nasilone w grę wchodzą również leki antydepresyjne.
Dobrym rozwiązaniem jest niekiedy podawanie na kilka dni przed spodziewaną miesiączką progestagenów – doustnie lub w postaci czopków.
Lekarz może zlecić ponadto przyjmowanie leków uspokajających, przeciwlękowych lub nawet antydepresyjnych, a także moczopędnych.
Niestety wiele kobiet lekceważy bolesność cyklu miesiączkowego oraz ból w trakcie samej miesiączki. To poważny błąd gdyż w niektórych przypadkach bolesność może także wskazywać na zmiany chorobowe które zachodzą w organizmie kobiety. Dlatego zawsze najlepiej uzyskać informacje od lekarza specjalisty który z pewnością odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wszelki obawy.