Mięśnie Kegla

Mięśnie Kegla – ćwiczenia, kiedy rozpocząć?

Mięśniem Kegla (dna miednicy) nazywamy mięsień łonowo-guziczny, który łączy kość łonową z kością ogonową , wyścielając dno miednicy i podtrzymując znajdujące się tam narządy, m.in. pęcherz, macicę i odbytnicę. Do czego one służą i za co są odpowiedzialne? Otóż ich dobroczynność przejawia się w możliwości przeżywania rozkoszy seksualnych. Skurcze mięśni Kegla umożliwiają zwiększenie przyjemności seksualnych przez mężczyznę.

Nie każda kobieta wie jednak jak zlokalizować ten czuły narząd. Mięśnie te najłatwiej wyczuć, wkładając dwa palce do pochwy na całą długość, a następnie napinając mocno jej mięśnie. Te, które zaciskają się wokół naszych palców, to właśnie mięśnie Kegla.

Działanie mięśni Kegla można zaobserwować także w momencie zahamowania na chwilę oddawania moczu –  wówczas, oprócz mięśni cewki moczowej, zaciskamy także mięśnie, otaczające wejście do pochwy, czyli mięśnie Kegla.

Mięśnie Kegla, to jedna z najważniejszych grup mięśniowych w organizmie człowieka. Wraz z przeponą, mięśniami brzucha i mięśniami dolnej części grzbietu wpływają na prawidłowe ciśnienie w jamie brzusznej, a co za tym idzie dobre ustawienie narządów wewnątrz miednicy.

Do ich licznych funkcji należy przede wszystkim podtrzymywanie narządów rodnych kobiety, pęcherza moczowego oraz jelit. Pełnią więc rolę w sprawnym funkcjonowaniu układu moczowego i pokarmowego, a także odpowiadają za doznania seksualne. Kiedy ulegają osłabieniu, jakość naszego życia, w każdym jego wymiarze, zdecydowanie pogarsza się.

Kiedy rozpocząć ćwiczenia mięśni Kegla

Nie ma określonego jednego terminu w którym należy rozpocząć ćwiczenie mięśni Kegla. Niektórzy twierdzą iż warto zacząć jak najwcześniej, z uwagi na to że na efekty trzeba poczekać co najmniej kilka miesięcy.

Ćwiczenia mięśni Kegla wskazane są nie tylko w celu zwiększenia doznań seksualnych ale także ułatwiają porób oraz umożliwiają szybki powrót do zdrowia po porodzie, ze względu na wyćwiczenie ich elastyczności.

Mięśnie KeglaWskazaniem po naturalnym porodzie jest rozpoczęcie ćwiczeń mięśni Kegla już 24 godziny po porodzie. Powinnaś je ćwiczyć przez okres co najmniej 2–3 miesięcy po porodzie.

Mięśnie dna miednicy należą do mięśni poprzecznie prążkowanych, których skurcz zależny jest od naszej woli. W związku z tym można w pełni świadomie, w sposób kontrolowany je wzmacniać.

Mięśnie Kegla możesz ćwiczyć w różnych pozycjach ciała, nie ma znaczenia pozycja siedząca czy leżąca. Pełna dowolność obejmuje także miejsce wykonywania tych ćwiczeń z uwagi na brak widoczności ich wykonywania. Dlatego można je wykonywać podczas oglądania telewizji, stania w kolejce czy czekania na zielone światło w czasie jazdy samochodem.

Istnieją różne czynniki, które wywierają negatywny wpływ na stan mięśni dna miednicy i są to między innymi:

– stany przeciążeniowe związane np. z częstymi operacjami ginekologicznymi,
– otyłość,
– wiek okołomenopauzalny,
– ciężka praca fizyczna,
– niektóre sporty,
– noszenie ciężarów,
– choroby z przewlekłym kaszlem.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Jeśli nie wiesz jaki sposób podejść do tematu ćwiczeń mięśni Kegla udaj się najlepiej do lekarza specjalisty który z pewnością odpowie na wszystkie nurtujące pytania.

Kiedy jednak już wiemy, które mięśnie są mięśniami Kegla i jak je napiąć, wystarczy powtarzać tę czynność. Początkowo wskazane jest opróżnienie pęcherza a następnie przyjęcie odpowiedniej pozycji. Napięcie mięśni powinno trwać pięć sekund, tak jak i czas ich rozluźnienia. Takie ćwiczenie mięśni dna miednicy powtarzamy pięciokrotnie. Z czasem zwiększamy liczbę powtórzeń stopniowo.

Bardzo ważną rolę w trakcie ćwiczeń odgrywa oddychanie dlatego w ich trakcie należy swobodnie oddychać, nie wstrzymywać oddechu. Jeśli trudno jest nam opanować te ćwiczenia, istnieją alternatywne rozwiązania ułatwiające i przyspieszające naukę. Jedną z nich jest biofeedback, który umożliwia monitorowanie stopnia napięcia mięśni i informujący o nim za pomocą dźwięku lub obrazu.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie ciężarków dopochwowych, które zwiększają skuteczność ćwiczeń i przyspieszają ich efekty.

Aby wzmocnić mięśnie Kegla zaciskaj mięśnie pochwy i odbytu na około 10 sekund. Czynność tą powtarzaj przez około 20 minut z kilkusekundowymi odstępami czasu pomiędzy poszczególnymi seriami.

Ćwiczenia Kegla można wykonywać w różnych pozycjach. Możesz stać w delikatnym rozkroku lub leżeć na plecach z kolanami uniesionymi do góry a stopami na ziemi. Ćwiczenia mięśni Kegla możesz wykonywać właściwie zawsze i wszędzie – w kolejce na poczcie, w pracy siedząc przed komputerem czy podczas mieszania gotującej się zupy.

Mięśnie Kegla można wzmocnić używając na kulek gejszy. Kulki umieszcza się w pochwie i nosi codziennie kilka godzin. Kulki oprócz tego, że wzmacniają mięśnie pochwy to dostarczają niesamowitych przeżyć i rozkoszy.

Bardzo ważnym czynnikiem jest to iż w trakcie ćwiczeń nie ma możliwości uszkodzenia mięśni Kegla, dlatego konsekwencje takiego działania mogą być tylko dodatnie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *