Katar sienny to jeden z najczęstszych objawów uczuleń. Jest to potoczna nazwa schorzenia: alergiczny nieżyt nosa, który dotyczy znacznej części osób zmagających się z uczuleniami. Praktycznie każdy alergik wie czym jest ta przypadłość i jak jest ona uciążliwa. Jego przyczyną może być praktycznie każdy alergen. Zwykle ustępuje on w chwili kiedy organizm nie styka się z alergenem.
W przypadku kiedy katar sienne jest wywołany pyłkami, mamy do czynienia z sezonowym nieżytem nosa natomiast, jeśli wywołuje go np. pleśń czy kurz mówi się o całorocznym katarze siennym (który, z wiadomych przyczyn, jest najbardziej uciążliwy).
Przyczyny kataru siennego
Jak zostało już powiedziane, katar sienny jest wywoływany przez alergeny, które docierają do wnętrza organizmu poprzez drogi oddechowe.
Najczęściej, reakcję alergiczną mogą wywoływać pyłki roślin, które uaktywniają się wiosną i latem. Są to niewielkie drobinki uwalniane przez rośliny. Przenoszone są one z wiatrem. Najsilniejszymi alergenami są: pokrzywa i bylica (pyli od połowy czerwca do końca sierpnia), a także olcha i kwiat topoli (od początku wiosny), a także komosa (sierpień) czy trawy (sezon wiosenno – letni).
Innym alergenem jest kurz, który obecny jest praktycznie wszędzie, a poruszany jest poprzez ruch człowieka czy też wiatr. Unoszą się w powietrzu do chwili, aż nie osiądą. Na jednym miejscu trwają do momentu, aż ktoś nie poruszy przedmiotem i nie wprawi drobinek kurzu w ruch. Trudno jest go wyeliminować z otoczenia – tym bardziej, że również samo sprzątanie jest dla alergika wyjątkowo męczące.
Popularnym alergenem są także zarodniki pleśni, które nie mają ani pędu ani korzeni. Dzięki temu mogą unosić się one w powietrzu do momentu aż nie znajdą odpowiedniego środowiska przyjaznego dla ich dalszego rozwoju. Są to najczęściej miejsca wilgotne, gdzie do minimum ograniczona jest cyrkulacja powietrza (łazienki, miejsca za meblami). Alergen ten jest o tyle groźny, że działa (podobnie jak kurz) przez cały rok i znaleźć go można głównie w domach.
Ryzyko pojawienia się kataru siennego zwiększa przede wszystkim ciągła ekspozycja na dany alergen. Dodatkowo, mogą to być także osoby z najbliższego otoczenia, które zmagają się z tą przypadłością. Do zwiększenia prawdopodobieństwa pojawienia się kataru siennego przyczyniają się także: egzema, astma, polipy nosa, ciąża oraz wiek (im osoba jest starsza tym jest bardziej podatna na szkodliwe działanie alergenów).
Objawy kataru sennego
Do najczęstszych objawów kataru siennego zaliczyć należy przede wszystkim: kichanie, swędzenie w gardle i w nosie, łzawienie oczu, katar i utrata węchu oraz smaku, bóle głowy i twarze (blokada zatok). Każdy z tych objawów może występować pojedynczo. Zwykle jednak alergik musi zmagać się z wszystkimi na raz. W znaczny sposób utrudniają one codzienne funkcjonowanie – zwłaszcza w okresie wiosenno – letnim, kiedy ekspozycja na alergeny jest znacznie większa.
Katar sienny możesz leczyć sam
Nie zawsze pojawienie się kataru siennego wymaga wizyty u lekarza. Oczywiście jest to działanie najkorzystniejsze ponieważ lekarz może zacząć terapię mającą na celu całkowite wyeliminowanie albo znaczne ograniczenie występowania przykrych dolegliwości związanych z alergią.
Jednak, jeśli ktoś nie chce spotkania z lekarzem może spróbować zaopatrzyć się w szereg środków dostępnych bez recepty. Można je kupić w aptekach lub w większych supermarketach. Są one sprzedawane w postaci tabletek, kropli do oczu (niwelują swędzenie i łzawienie oczu) albo sprayu (szybko zwalczają katar). Działają one doraźnie. Częściej mają one charakter wstrzymujący niż leczniczy.
Ważne jest jednak, aby ich nie nadużywać. Częste stosowanie środków bez recepty może przyczynić się z czasem do nasilenia reakcji alergicznych, a co za tym idzie, przypadłość będzie znacznie bardziej uciążliwa niż dotychczas.
Co ciekawe, katar sienny można zwalczyć również stosując domowe metody. Najpopularniejszą z nich jest kilkukrotne płukanie gardła ciepłą wodą z solą. Pomoże ona zniwelować swędzenie i ból gardła. Objawy alergii może załagodzić również napar z owoców cytrusowych. W podobny sposób działa herbata z mięty pieprzowej lub z imbiru (są one doskonałym wspomagaczem w walce z katarem siennym).
Domowe sposoby oczywiście nie wyleczą i nie usuną wszystkich objawów jednak mogą je w znacznym stopniu załagodzić dzięki czemu nie będą one już tak bardzo męczące.
Leczenie kataru siennego
Kataru siennego można pozbyć się na kilka sposobów. Jednym z nich jest stosowanie odpowiednich leków antyhistaminowych, których zadaniem jest blokowanie wydzielania histaminy (odpowiadającej za znaczną część objawów alergicznych takich jak: katar, problemy z oczami, gardłem czy wykwity skórne). Dzięki tym preparatom możliwe jest załagodzenie lub całkowite wyeliminowanie reakcji alergicznych.
Innym rodzajem leków są środki zmniejszające przekrwienie. Kiedy mamy do czynienia z katarem siennym trzeba zastosować preparaty, które pomogą obkurczyć naczynia krwionośne. Można je otrzymać zarówno w formie tabletek jak i kropli do oczu czy sprayu.
Ostatnią metodą, która może przynieść ulgę w leczeniu kataru siennego są leki przeciwleukotrienowe. Leukotrieny to związki chemiczne, które są odpowiedzialne za powstanie stanów zapalnych. Mogą także nasilać objawy alergii i prowadzić do skurczu oskrzeli czy nagromadzenia się śluzu. Dzięki stosowaniu odpowiednich środków blokujących można znacznie załagodzić objawy nieprzyjemnego kataru siennego.