Niedobór hormonów – Hormony to jeden z podstawowych elementów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Z uwagi na ich ogromne znaczenie każde nawet najmniejsze zachwianie ich poziomu powoduje szerokie konsekwencje dla organizmu. Dlatego też długotrwały spadek stężenia estrogenów potrafi znacząco zmienić pracę wielu narządów i wpłynąć na jakość życia zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Należy pamiętać iż prym wśród hormonów i wiedzie estrogen który występuje w trzech formach takich jak:
– estradiol,
– estron,
– estriol.
Pierwszy z wyżej wymienionych stanowi aktywną formę estrogenu, produkowaną głównie przez jajniki. Możliwe jest także jego wytwarzanie w nadnerczach z licznych prekursorów.
Estron jest słabszą formą estrogenów, powstającą w brzusznych komórkach tłuszczowych. Nie jest on aktywny tkankowo, ale może być przekształcony do estradiolu.
Estriol to metabolit przemian estrogenu, oddziałujący na okresloną ilość receptorów estrogenowych. Jest też produktem syntetyzowanym w czasie ciąży przez nadnercza płodu i metabolizowanym w obrębie łożyska i wątroby matki.
Niedobór hormonów a menopauza
Menopauza jest normalnym, fizjologicznym etapem życia każdej kobiety. Oczywiście sposób jej przechodzenia przez każdą kobietę jest bardzo indywidualny a co się z tym wiąże bardzo odmienny.
Dokładniejsze poznanie całego cyklu z pewnością umożliwia pogodzić się z zachodzącymi z organizmie kobiety zmianami. Warto mieć na uwadze to iż cała faza menopauzy związana jest przede wszystkim z niedoborem hormonów, które powodują liczne objawy i nieodwracalne procesy w mózgu oraz układzie rozrodczym kobiety.
Konsekwencją niedoboru takich hormonów jak estrogen lub estron mogą być takie choroby jak:
– osteoporoza,
– udar mózgu,
– dysfunkcje układu krwionośnego,
– zaburzenia pracy serca.
Poziom dwóch wyżej wymienionych hormonów zaczyna spadać jeszcze zanim zaczyna się okres przekwitania. Dopiero z czasem prowadzą one do zaniknięcia miesiączki. We krwi zaczyna pojawiać się coraz więcej hormonu zwanego folikulotropowym. Składa się z trzech faz. Kobiety, widząc pierwsze objawy powinny niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty, który opracuje i zleci szczególny plan działania. Zwyczajowo lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i badań zleca przyjmowanie odpowiednich dawek hormonalnych w celu złagodzenia objawów.
Przykra konsekwencją menopauzy jest zwiększone wydzielanie estronu, który pojawia się w mięśniach i tkance tłuszczowej. Co on powoduje? Otóż jest on odpowiedzialny za przyrost masy ciała u kobiet w czasie przekwitania.
Estron jest inny od estrogenu pod względem min. aktywności biologicznej. Konsekwencją dysfunkcji tego hormonu jest to iż kobiety muszą się zmagać min. zarostem na twarzy, odkładaniem się tłuszczu w okolicach talii itp. Oczywiście można w minimalny sposób poradzić sobie z tym szaleństwem hormonalnym na przykład stosując odpowiednio zbilansowaną dietę oraz prowadząc zdrowy tryb życia objawiającym się min. uprawianiem sportu.
Niedobór hormonów w szczególności w tym trudnym i ciężkim dla kobiety okresie może powodować także inne problemu. W skutek niedoboru naczynia krwionośne stają się słabsze, układ krwionośny przechodzi poważne zmiany. Jednak mamy tu możliwość uzupełniania naturalnego estrogenu poprzez leki. Dlatego tak znaczącą role odgrywa odpowiednio wcześnie podjęte działanie przez lekarza specjalistę który odpowiednio pokieruje pacjentką.
Problemy ze skórą a niedobór hormonów
Badania naukowe dowodzą iż problemy ze skóra to nie tylko konsekwencja nieprawidłowego stylu życia, odżywiania się czy używek ale w bardzo dużej mierze także konsekwencja nieprawidłowego działania hormonów w organizmie kobiety. Zmiany skórne powodowane są niskim stężeniem estrogenów we krwi i związane z nim zaburzenia syntezy kolagenu i zmniejszona ilość epidermalnych podziałów mitotycznych. W efekcie tego działania skóra staje się cieńsza, pogłębiają się zmarszczki i w związku z tym wygląda ona coraz starzej.
Niedobór hormonów powoduje obniżenie zawartości kwasu hialuronowego i mukopolisacharydów w skórze. Niedobory estrogenu wpływają także na zmiany w syntezie lipidów, co pogłębia uczucie suchości skóry.
Zaburzenia hormonalne wpływające na płodność kobiety
Zaburzenia hormonalne są przyczyną 30-40% przypadków niepłodności. Pocieszające jest to że dzięki ogromnemu postępowi medycyny można je leczyć podając brakujące hormony.
Bardzo często przyczyną niepłodności kobiecej są zaburzenia fazy lutealnej. Co to takiego? Jest to kolejna faza organizmu która występuje zaraz po owulacji. Charakterystyczne dla tego rodzaju zaburzeń jest zbyt niskie stężenie progesteronu, co jest wynikiem nieprawidłowego działania ciałka żółtego. Problem zaburzeń fazy lutealnej dotyczy głównie kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników lub hiperprolaktynemię.
Hiperprolaktynemia to choroba, jej konsekwencją są problemy z zajściem w ciążę. Taką sytuacje powoduje wysokie stężenie hormonu prolaktyny we krwi. Prolaktyna odpowiada za stymulację i utrzymanie laktacji oraz hamowanie produkcji hormonów LH i FSH. W konsekwencji trwającej hiperprolaktynemii może dojść do wstrzymania owulacji i ograniczenia wydzielania progesteronu niezbędnego do zagnieżdżenia zarodka.
Zespół policystycznych jajników to choroba o podłożu hormonalnym, która ma wpływ na płodność kobiety. Wzrost produkcji męskich hormonów testosteronu i androgenów wpływa na obniżenie FSH (hormonu folikulotropowego) i poniesienie poziomu hormonu luteinizującego.