Polip macicy jest konsekwencją tworzenia zgrubiałej błony śluzowej znajdującej się wewnątrz jamy macicy. Wśród pacjentek u których zdiagnozowane zostaną polipy nie budzą one większych obaw, z uwagi na to iż w bardzo niewielu przypadkach ulegają one zezłośliwieniu. Niestety nie wyklucza to możliwości tworzenia się zmian nowotworowych pod tą właśnie postacią. Z uwagi na formę polipa każdy przypadek jego występowania wymusza na lekarzu działanie zmierzające do dokładnej jego diagnozy.
Niestety pomimo dynamicznego rozwoju medycznego w tematyce walki z polipami także polipami macicy nadal nieznane pozostają przyczyny ich powstawania. Niekiedy wiąże się je z zaburzeniami hormonalnymi, a szczególnie podwyższonym stężeniem estrogenów. Wskazuje się także że najbardziej narażone na wystąpienie polipów są kobiety bardzo młode oraz w okresie około menopauzalnym.
Polip trzonu macicy a polip szyjki
Jako polip szyjki macicy uznaje się przerost tkanki kanału szyjki macicy, który zazwyczaj znajduje się także w pochwie. Nie jest groźnym schorzeniem, ale warto poddać się leczeniu, zwłaszcza jeśli w przyszłości planujemy zostać rodzicem.
Polip trzonu macicy a polip szyjki to dwa zupełnie różne schorzenia. Czynnikiem który w sposób charakterystyczny je odróżnia od siebie jest materiał z którego są wykonane czyli tkanki. W odniesieniu do szyjki macicy możemy mówić o braku poszerzonych części gruczołowatych. Inaczej zupełnie wygląda budowa polipów trzonu macicy. Otóż swe pochodzenie biorą z podścieliska, z dodatkowo obecnymi gruczołami błony śluzowej macicy. Różnice te są szczególnie ważne z histopatologicznego punktu widzenia, dlatego też zawsze są one badane w celu określenia ich dokładnej budowy komórkowej.
Macica zbudowana jest z mięśnia gładkiego, ma wielkość dłoni oraz kształt gruszki. Polip to niewielki fragment przerośniętej błony śluzowej. Może posiadać szyjkę (szypułkę) lub ściśle przylegać do tkanek, z których powstał. Najczęściej osiąga wielkość wiśni, czasem pojawia się kilka polipów w jednej grupie. Lokalizacja polipów to bardzo ważna informacja, która często decyduje o wyborze dalszego leczenia.
Ze względu na lokalizacje wyróżniamy dwa typy polipów:
– występujące w szyjce macicy, to tak zwane polipy szyjkowe,
– występujące wewnątrz macicy, tzw. endometrialne.
Objawy polipów macicy
Wśród najczęściej spotykanych objawów towarzyszących polipom macicy zaliczamy miedzy innymi:
– nieprawidłowe krwawienia, które występują poza czasem występowania miesiączki,
– nadmiar wydzieliny pochwowej w postaci obfitych śluzowych upławów,
– ropna wydzielina z pochwy,
– ból.
Polipy macicy mogą bardzo długo dawać skąpe i bagatelizowane przez kobiety objawy. Charakterystyczny jest rodzaj bólu, który pacjentka określa jako skurczowy czy rytmiczny. Charakter ten wynika ze skurczów mięśnia macicy, który, traktując polip jak „ciało obce”, i dlatego stara się go usunąć z jamy macicy.
Leczenie polipów macicy
Podjęcie i zaproponowane pacjentce jakiejkolwiek formy leczenia polipów macicy musi zostać poprzedzone wywiadem z pacjentkom i przeprowadzeniu licznych badań.
W początkowej fazie lekarz ginekolog może najpierw zaproponować ci leczenie hormonalne tabletkami. Przeprowadzenie tego typu kuracji trwa zazwyczaj około kilku miesięcy, niemniej jednak bez względu na jej czas trwania konsekwencje są zazwyczaj zadowalające i skutkują wchłonięciem się polipa.
W celu przeprowadzenia dokładnego badania wykorzystuje się tak zwana histeroskopie diagnostyczną. To właśnie w oparciu o jej wynik lekarz specjalista może zlecić przeprowadzenie zabiegu usunięcia polipa z macicy przy zastosowaniu histeroskopii operacyjnej. W trakcie takiego zabiegu można pobrać fragment polipa oraz usunąć go całkowicie. Zabieg nie jest inwazyjny a jego czas ogranicza się do 30 min.
Nadal często stosowaną metodą usuwania polipa, jest łyżeczkowanie macicy. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Czas jego trwania wynosi około 10 minut, niemniej jednak ze względu na komfort pacjentki przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Lekarz specjalnymi „łyżeczkami” wyczyści jamę macicy, usunie polip i pobierze materiał do badania histopatologicznego. Konsekwencją wyłyżeczkowania jest niewielkie krwawienie i wyczuwalny niewielki ból w okolicy podbrzusza.
Inna formą walki z polipami macicy jest laparoskopia. Zabieg wykonywany jest przy użyciu laparoskopu w znieczuleniu ogólnym. Specjalista w trakcie zabiegu obserwuje na monitorze wnętrze jamy brzusznej i pole operacji. Zabieg polega na wykonaniu nacięcia w dole brzucha poprzez który lekarz wprowadza mikro narzędzia i usuwa całą macicę.
W konsekwencji przeprowadzonego zabiegu powrót do pełnej formy trwa przynajmniej kilka tygodni. Po zabiegu nie wolno dźwigać.
Do tak zwanego Lamusa odchodzi klasyczna forma zabiegu usuwania polipów macicy. Nie oznacza to iż w praktyce nie jest ona wykorzystywana. Polega na otwarciu jamy brzusznej i usunięciu macicy. Po takiej operacji trzeba zostać zwykle od 6 do 10 dni w szpitalu. Zaleca się w szczególności przez kilka tygodni prowadzenie bardzo oszczędzającego trybu życia, ponieważ powrót do pełnej formy trwa nawet kilka miesięcy.