Problemy z menstruacją – Menstruacja – prawidłowa menstruacja występuje co 24-28 dni. W sytuacjach kiedy okres pojawia się w okresach krótszych niż 24 dni, uznajemy go za częsty. Objaw ten może wskazywać na rozpoczynające się problemy z menstruacją.
Za regularne miesiączki eksperci uważają te, których zmienność między cyklami mieści się w czasie +/- 2-20 dni. Tak więc choć okres występuje cyklicznie, to mogą pojawić się rozbieżności między dokładnym czasem jego rozpoczęcia.
Dlatego za prawidłowy czas trwania krwawień miesięcznych wynosi od 4,5 do 8 dni. Co jednak jeśli tak się nie dzieje? W przypadku gdy trwa on dłużej niż 8 dni, mamy do czynienia z przedłużonym krwawieniem.
Uznaje się także iż jeżeli objętość miesięcznej utraty krwi wynosi powyżej 80 ml, mówimy wówczas o obfitych krwawieniach miesiączkowych.
Najczęstszym problem z menstruacją są nadmiernie obfite i przedłużające się miesiączki, które nie są spowodowane zmianami chorobowymi. Takie dolegliwości mogą dotyczyć nawet połowy kobiet w wieku rozrodczym. Są one nie tylko uciążliwe, pogarszają jakość życia, ale mogą również spowodować anemię.
Przyczyny zaburzeń cyklu menstruacyjnego
Zaburzenia cyklu menstruacyjnego dotyczą co piątej kobiety w Polsce. Cykl miesiączkowy jest regulowany poprzez aktywność hormonów, przede wszystkim estrogenów i progesteronu. Duży wpływ na regularność cyklów mają również hormony tarczycy, które są odpowiedzialne za pobudzanie czynności wydzielniczej jajników i prawidłowe jajeczkowanie. Jeśli więc lekarz specjalista uzna po przeprowadzonych badaniach iż stężenie hormonów tarczycy we krwi jest niskie, przysadka mózgowa zwiększa swoją aktywność i stymuluje tarczycę do produkcji hormonów.
U kobiet z niedoczynnością tarczycy występuje nadmiar estrogenów, który może prowadzić do przedwczesnej lub opóźnionej menstruacji co stanowi poważny problem z menstruacją. W przypadku kobiet z niedoczynnością tarczycy, które starają się o dziecko, wskazane jest podjęcie leczenia u endokrynologa.
Problem z menstruacją to wynik wadliwej pracy także innego hormonu, mianowicie prolaktyny. Dlatego uznaję się iż nadmiar prolaktyny, może być przyczyną skracania lub wydłużania się cyklów. Ponadto, krwawienia miesiączkowe mogą być skąpe lub w ogóle zaniknąć. Wysokie stężenie prolaktyny we krwi może doprowadzić do zaprzestania owulacji. Cykle stają się wtedy bezowulacyjne, co uniemożliwia zajście w ciążę.
Inna przyczyną problemów menstruacyjnych może być zbyt duża waga oraz otyłości kobiet.
Bolesne menstruacje
Bezpośrednią przyczyną bolesnych miesiączek i problemów z menstruacją są zaburzenia w gospodarce hormonalnej polegające na zachwianiu stosunku żeńskich hormonów płciowych oraz zmianie uwalniania hormonów podwzgórzowych. Konsekwencją takiego działania jest zmiana która prowadzi to do wyzwalania silnych i nadmiernie częstych skurczów macicy, co uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi przez mięsień macicy, a to powoduje ból.
Ból menstruacyjny objawia się skurczami i kolkami w dole brzucha i miednicy. W przypadku wielu kobiet ból podbrzusza to nie jedyne objawy miesiączki.
Do najczęstszych przyczyn bólu menstruacyjnego zaliczamy między innymi:
– zaburzenia hormonalne,
– anomalnie w budowie anatomicznej macicy,
– dysfunkcje dróg rodnych,
– stosowanie dopochwowej antykoncepcji.
Obfite krwawienia
Głównym objawem obfitych miesiączek jest krwawienie trwające ponad siedem dni, podczas którego zużywa się sześć mocno nasiąkniętych podpasek na dobę. Często we krwi menstruacyjnej występują strzępy. Bardzo ważną rolę odgrywa udanie się do lekarza specjalisty, gdyż w większości przypadków kobiety uznają powyższe objawy za normę występowania. Jednak kobieta miesiączkująca w ten sposób powinna być pod opieka lekarza i przyjmować preparaty uzupełniające poziom żelaza w organizmie.
Nieregularne cykle
Nieregularne cykle występują podczas dwóch pierwszych lat miesiączkowania i jest to zjawisko najzupełniej normalne. Jest to uwarunkowane tym iż organizm młodej kobiety musi się przyzwyczaić do zmian w nim zachodzących i dostosować się do nich.
Inaczej sprawa wygląda gdy nieregularności pojawiają się u kobiet starszych jest to oznaka pewnych nieprawidłowości. Jeśli zmiana cyklu nie ma związku ze zmianą klimatu, stresującymi wydarzeniami, bardzo intensywnym odchudzaniem bądź wzmożoną aktywnością ruchową należy skonsultować się z lekarzem. Zaburzenia w cyklu bowiem również objawem wielu chorób jak na przykład choroby tarczycy.
Podejrzane plamienie a problem z menstruacją
Niemalże każda z kobiet doświadczyła w swoim życiu niespodziewanych krwawień występujących poza cyklem miesiączkowym. Problemy menstruacyjne tego rodzaju zawsze powinno budzić niepokój.
Bardzo dużą rolę odgrywa obserwacja swojego organizmu i tego co się z nim dzieje. Gdy plamienie pojawia się w środku cyklu i jest niewielkie najczęściej jest objawem występującej właśnie owulacji. Spowodowane jest ono w takim przypadku spadkiem poziomu estrogenów, do którego naturalnie dochodzi podczas jajeczkowania. Takie krwawienie trwa od kilku godzin do całego dnia i jest Takie krwawienie jest normalne u części kobiet, nie wymaga leczenia i nie powinno być powodem niepokoju.