Choroby tropikalne to schorzenia na które można zapaść przebywając w tropikalnym klimacie. Choroby te mogą być przenoszone przez owady, zwierzęta w inne strefy klimatyczne, jednak typowe są wyłącznie dla tropików i tam występują najczęściej, pospolicie.
Wywoływać je mogą również wirusy, grzyby i pasożyty żyjące w klimacie tropikalnym. Najczęściej chorują turyści, bowiem ich organizmy nie są uodpornione na drobnoustroje tego typu, nie występujące w ich otoczeniu na co dzień.
Grupa ryzyka
Najbardziej narażeni na choroby tropikalne są turyści niepodróżujący w tropiki. Po pierwsze z powodu nieprzygotowania organizmu na zetkniecie się z bakteriami, wirusami wywołującymi choroby tropikalne nieznane na przykład w Europie Środkowej. Po drugie ze względu na brak wiedzy co do rozpoznania pierwszych symptomów i opóźniona pomoc w leczeniu i diagnozie choroby. Po trzecie z uwagi na brak profilaktyki i wiedzy na jej temat.
O ile to możliwe warto jest przed wyjazdem poddać się szczepieniom ochronnym na choroby typowe dla rejonu świata w jaki się udają. Ponadto wskazana jest dbałość o higienę podczas wyjazdu, zwłaszcza ograniczenie picia wody z nieznanych źródeł. Czasem nawet osoby przyjezdne wrażliwe są na z pozoru bezpieczną wodę z kranu w danym kraju, bowiem układ pokarmowy turysty nie przywykł do takiego właśnie składu wody. Zwrócić należy również na eliminacje kontaktu z dzikimi zwierzętami, które często przenoszą choroby tropikalne.
Choroby tropikalne pasożytnicze
Jedną z chorób tropikalnych jest śpiączka afrykańska powodowana przez pasożyty świdrowce. Pasożytem tym można się zarazić przez ukąszenie muchy tse tse. Pasożyty atakują błyskawicznie narządy wewnętrzne i tkanki, jednak objawy choroby występują dopiero po kilku tygodniach, co utrudnia diagnostykę choroby. Wówczas turysta może być już w rodzimym kraju i lekarzowi nie przyjdzie do głowy zachorowanie na chorobę tropikalną.
Objawami śpiączki afrykańskiej jest gorączka, obrzęk, wysypka oraz powiększone węzły chłonne, czyli objawy tożsame z grypą, przeziębieniem. Z czasem dochodzi do ataku na nerki i mięsień sercowy i finalnie na mózg, następuje śpiączka, będąca często etapem końcowym przed śmiercią.
Choroba tropikalna pasożytnicza jest wywoływana przez nicienie, przenoszona jest ona przez komary tropikalne. Nicienie w organizmie atakują węzły chłonne i naczynia krwionośne. Obserwowane pierwsze objawy pojawiają się dopiero po kilku miesiącach od zarażenia, są to gorączka, zapalenie naczyń i węzłów chłonnych.
Choroby tropikalne wirusowe
Jedną z najbardziej znanych chorób tropikalnych jest żółta gorączka przenoszona przez komary. Objawami choroby jest gorączka oraz ból głowy i zażółcenie skóry oraz zaczerwienienie spojówek. Choroba wymaga leczenia, w przeciwnym razie prowadzi do trwałego uszkodzenia nerek i wątroby.
Chorobą wirusową klimatu tropikalnego jest gorączka krwotoczna Ebola. Objawami tej choroby jest bardzo wysoka gorączka oraz bóle stawów, głowy i mięśni. Inną chorobą jest zapalenie przełyku z krwistymi biegunkami i wymiotami. W większości przypadków choroba kończy się śmiercią.
Bakteryjne choroby tropikalne
Najbardziej znaną chorobą bakteryjną jest cholera. Do zarażenia dochodzi w wyniku zjedzenia zarażonej żywności lub wypicia skażonej wody. Objawem jest przede wszystkim biegunka prowadząca do agonii w błyskawicznym tempie. Śmierć następuje do 4 dni, stąd istotna jest natychmiastowa pomoc medyczna.
Popularną chorobą jest też tak zwana choroba legionistów czyli zakażenie dróg oddechowych. Przenoszona jest przez komary a objawy są podobne do objawów grypy, jednak z czasem kaszel nie ustaje a jest coraz silniejszy i utrudnia oddychanie. Pojawiają się przy tym biegunki i dochodzi do zapalenia płuc.
Grzybowe choroby tropikalne
Wśród chorób grzybowych warto wymienić przewlekłe zapalenie skóry i kości z ziarniakami i ropniami zawierającymi kolonie patogenów. W wyniku tej choroby kończyny mogą ulec deformacji.