Swędzenie i pieczenie sromu – Srom – to część intymnej sfery kobiecego ciała należąca do zewnętrznej części żeńskiego układu płciowego. Wejście do macicy jest chronione przez: wargi sromowe większe, wargi sromowe mniejsze, przedsionek pochwy, a także naturalną florę bakteryjną.
Srom składa się z większych i mniejszych struktur anatomicznych. Zbudowany jest z dwóch warg sromowych większych i dwóch mniejszych, spoidła przedniego i tylnego warg, wędzidełka warg sromowych, wzgórka łonowego, łechtaczki, napletka łechtaczki, wędzidełka łechtaczki oraz przedsionka pochwy.
Rozwój składowych sromu następuje w szczególności w okresie płodowym oraz w okresie dojrzewania.
Bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu sromu odgrywa odpowiednia higiena osobista. Pełni on także bardzo ważną funkcję seksualną gdyż poprzez swoje silne unerwienie następuje stymulacja która podczas stosunku seksualnego zapewnia przyjemność.
Przyczyny swędzenia i pieczenia sromu
Przyczyn dolegliwości uporczywego swędzenia i pieczenia pochwy może być bardzo wiele. W pierwszej kolejności jednak objaw ten identyfikujemy jako infekcje intymną, a zazwyczaj niesłusznie.
Najczęstszymi przyczynami swędzenia i pieczenia sromu są:
– nieprawidłowa higiena okolic intymnych,
– zastosowanie nieodpowiednich środków kosmetycznych
– nieostrożna depilacja,
– konsekwencja przyjmowania lekarstw,
– zmiany atroficzne nabłonka pochwy i sromu ( kobiety w wielu menopauzy),
– noszenie zbyt ciasnej odzieży,
– noszenie nieprzewiewnej bielizny,
– nadwrażliwość na środki piorące.
Swędzenie i pieczenie sromu może stanowić także konsekwencje różnego rodzaju infekcji takich jak:
– stany zapalne,
– zakażenie bakteryjne,
– grzybica,
– upławy o różnym zabarwieniu,
– zaczerwienienie,
– ból,
– obrzmienie,
– opuchnięcie,
– waginozy bakteryjnej,
– drożdżycy,
– rzęsistkowicy.
Odczuwanie swędzenia samo w sobie stanowi symptom, oznakę która stanowi wynik wzrostu poziomu pH w środowisku pochwy, zaburzeń równowagi jej flory bakteryjnej.
Sposoby na świąd w ciąży
Jedną z częściej występujących dolegliwości w okresie ciąży jest swędzenie okolic intymnych w tym w szczególności sromu. Kobieta znajdująca się w odmiennym stanie w takiej sytuacji niezwłocznie powinna zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Pod żadnym pozorem nie zaleca się samodzielnego stosowania kremów, maści lub innych leków. Przyczyna świądu może okazać się zupełnie inna. Za świąd oraz pieczenie odpowiedzialne mogą być choroby przenoszone drogą płciową lub inne infekcje.
Jeżeli okaże się, że swędzenie sromu jest spowodowane normalnymi zmianami w pH pochwy w czasie ciąży, można skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów na złagodzenie świądu oraz obniżenie pH pochwy. Konieczne jest jednak wcześniejsze wyeliminowanie czynników ryzyka u lekarza specjalisty.
Domowe naturalne sposoby na świat sromu:
– kąpiel z sodą do pieczenia. Zaleca się zmieszanie sody do pieczenia z wodą w takich proporcjach, by uzyskać pastę. Powstałą mieszankę w delikatny sposób należy zaaplikować na swędzące miejsce.
– stosunek płciowy z partnerem. Seks jest lekarstwem na wiele schorzeń, może być doskonałym lekarstwem także w tym przypadku. Podyktowane jest to tym iż męskie nasienie ma niższy poziom pH niż pochwa kobiety.
– zastosowanie zimnych kompresów.
Leczenie
Bardzo ważną rolę w leczeniu odgrywa wczesne podjęcie i zastosowanie leczenia dlatego nie należy bagatelizować pierwszych objawów swędzenia i pieczenia sromu by nie doprowadzić do stanu zapalnego.
Lekarz specjalista do którego należy się udać z pewnością zleci wykonanie badań oceny pH wydzieliny pochwowej. Wartość pH < 4,5 może świadczyć o stanie prawidłowym lub grzybicy pochwy i sromu. Jeśli pH > 5,0, stanowi to podstawę podejrzenia bakteryjnej waginozy lub rzęsistkowicy.
Niekiedy konieczne jest wykonanie posiewu mikologicznego który umożliwi wykonanie antymikogramu. Stosowanie tego badania jest nie jest wykorzystywane i zalecane w szczególności u kobiet z prawidłowym pH i klinicznymi objawami grzybicy, potwierdzonej badaniem mikroskopowym.
Nie wskazane jest także prowadzenie hodowli celem określenia obecności grzybów u kobiet bez klinicznych wykładników grzybicy. Dodatni wynik takiego badania może potwierdzić jedynie kolonizację.
Niekiedy wskazane jest zastosowanie niezbędnych środków farmakologicznych a w szczególności stosowane leki w terapii grzybiczych zapaleń pochwy i sromu to: nystatyna, natamycyna, klotrimazol, izokonazol, tiokonazol, mikonazol, fentikonazol, ketokonazol, flukonazol, itrakonazol.
Jednym z najczęściej wykorzystywanych do leczenia sposobów leczenia swędzenia i pieczenia pochwy jest zastosowanie w niewielkiej dawce leków z grupy azoli. Co one powodują? Otóż dzięki nim następuje zminimalizowanie dolegliwości oraz eliminację grzybów z hodowli u 80-90 proc. pacjentek, które ukończyły leczenie. Dodatnim skutkiem jest to iż zaobserwowane objawy zwykle ustępują w ciągu 2-3 dni.
W leczeniu tej przykrej dolegliwości wykorzystywany jest także Flukonazol. To doustny lek przeciwgrzybiczy, w pojedynczej dawce 150 mg. Zazwyczaj stosowany i wykorzystywany jest w leczeniu lekkiej i umiarkowanej postaci tego schorzenia. Leczone pacjentki należy uprzedzić, iż objawy zapalenia mogą utrzymywać się przez 2-3 dni po przyjęciu preparatu.
Jeśli infekcja jest już zaawansowana domowe sposoby nie pomogą. Trzeba sięgnąć po leki na receptę. Dodatkowo należy zadbać o odbudowę mikroflory, gdyż właściwa równowaga mikrobiologiczna chroni nas przed infekcjami. Warto też leczeniem objąć partnera aby wzajemnie się nie zarażać.
To faktycznie przykra dolegliwość i bardzo uciążliwa by się z nią męczyć na co dzień, a sytuacji które takie swędzenie czy pieczenie wywołują jest mnóstwo i ciężko ich uniknąć.
Ja mam bardzo wrażliwą skórę okolic intymnych i wystarczy, że założę zbyt ciasną lub mniej przewiewną bieliznę, i już wszystko piecze i swędzi.