Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy

Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy

Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy – to nowoczesna metoda leczenia mięśniaków macicy. Charakteryzuje ją bardzo duża skutecznością i co najważniejsze dla pacjentek bezbolesnością gdyż nie wymaga ona wykonania operacji chirurgicznych. Przekłada się to także na czas jaki potencjalna pacjentka musi spędzić w szpitalu, a dodatkowym plusem jest znacznie niższy wskaźnik powikłań. Tego typu zabiegi wykonywane są w trybie ambulatoryjnym, a pacjentka wraca do domu jeszcze tego samego dnia.

Co to jest termoablacja i do czego jest stosowana?

Termoablacja to jedna z metod leczenia chirurgicznego wykorzystywana zazwyczaj w odniesieniu do guzów nowotworowych, mięśniaków macicy itp. Zabieg polega na wprowadzeniu do miejsca zmienionego chorobowo odpowiedniej elektrody o kształcie igły, generującej powstawanie prądu zmiennego o częstotliwości między 300 a 500 kHz, przepływającego przez tkanki. Czynność ta odbywa się pod jednoczesną kontrolą USG lub stosowanej zamiennie tomografii komputerowej.

Efektem takiego postępowania jest wzrost temperatury do około 45-50°C oraz powstania martwicy, co prowadzi do zniszczenia docelowej tkanki wskutek odwodnienia, zagęszczenia i denaturacji białek wewnątrzkomórkowych, a także przez zniszczenie błon komórkowych w wyniku roztopienia lipidów budujących błonę.

Termoablacja jest metodą nieinwazyjną. Bezpieczeństwo i precyzję zabiegu zapewnia proces monitorowany w czasie rzeczywistym za pomocą map temperatury uzyskiwanych z rezonansu
magnetycznego.

Termoablacja może być wykonywana laparoskopowo, przezskórnie oraz poprzez otwarcie jamy brzusznej pacjenta. Zabieg wykonywany przez skórę nie wymaga podawania znieczulenia ogólnego. Metoda ta jest mało inwazyjna, a sam zabieg jest bardzo dobrze znoszony przez pacjenta i zazwyczaj trwa dużo krócej niż zwykła operacja. Chirurg nie rozcina jamy brzusznej pacjenta, przez co po operacji nie pozostają trudno gojące się rany i może on opuścić szpital już następnego dnia.

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy występują u 20-40% kobiet w wieku rozrodczym. Do najbardziej charakterystycznych objawów możemy zaliczyć między innymi przedłużające się miesiączki, bóle brzucha, trudności z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem. Klasyczne leczenie operacyjne nie daje w pełni zadowalających rezultatów, toteż poszukiwane i stosowane są inne metody, takie jak farmakoterapia, embolizacja czy leczenie za pomocą ultradźwięków w tym termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicy.

Mięśniaki macicy i włókniaki macicy to łagodne zmiany nowotworowe, powstające poprzez namnażanie się komórek mięśniowych wewnątrz macicy. Tworzą one niegroźny guz lub kilka guzów, które w większości przypadków nie dają żadnych objawów i są w związku z tym wykrywane przez przypadek podczas badania USG.

Termoablacja ultradźwiękowa mięśniaków macicyJak dotąd jednoznacznie nie określono przyczyn powodujących powstanie mięśniaków macicy. Wskazuje się że pewien wpływ na ich pojawienie się i rośnięcie ma poziom estrogenów w organizmie kobiety lub wrażliwość na nie. Podejrzenie to pojawiło się głównie dlatego, że mięśniaki macicy pojawiają się u kobiet w wieku 35-45 lat, czyli w wieku rozrodczym. Guzy tego typu zmniejszają się zwykle po menopauzie. Mięśniaki mogą także zwiększać swoją objętość, a dzieje się tak przede wszystkim w czasie ciąży.

Nowa metoda terapii termoablacji ultradźwiękowej stosowana jest m.in. w leczeniu mięśniaków macicy, które są najczęstszym rodzajem łagodnych guzów występujących u kobiet. Stosowane do tej pory metody, jak leczenie operacyjne, wycięcie mięśniaka lub embolizacja, wymagają hospitalizacji pacjentki, a powrót do zdrowia trwa zazwyczaj kilka tygodni i obarczony jest ryzykiem licznych powikłań.

Niestety z dnia na dzień liczba pacjentek ze stwierdzonymi mięśniakami macicy kwalifikujących się do leczenia wzrasta, a statystyki wskazuje iż odsetek chorych dochodzi do 50% kobiet.

Zaleca się w szczególności stosowanie badań profilaktycznych oraz częstych wizyt u ginekologa gdyż mięśniaki zazwyczaj nie dają żadnych objawów, na które mogłaby się uskarżać kobieta. Objawy pojawiają się dopiero w przypadku dość dużych guzów. Wówczas to część kobiet cierpiących na tego rodzaju guzy w macicy uskarża się na:
– charakterystyczne uczucie ciężkości podbrzusza,
– silne bóle krzyża,
– długotrwałe, obfite i bolesne miesiączki.

Jeśli guz szybko zwiększa swoją objętość, może wywoływać u kobiety bóle, upławy, plamienia między-miesiączkowe, a także bolesne współżycie. Bardzo duże mięśniaki powodują zwiększenie się obwodu brzucha, zaparcia, częste oddawanie moczu.

Leczenie mięśniaków macicy termoablacją ultradźwiękową

Mięśniaki macicy to choroba która nierzadko powoduje bezpłodność, a także niemożność donoszenia ciąży, poronienia i przedwczesne porody. Metoda termoablacji ultradźwiękowej daje ogromną szansą przede wszystkim dla kobiet, które do tej pory nie decydowały się na zabieg chirurgiczny z obawy przed utartą szansy na założenie rodziny. Dlaczego? Otóż każda operacja przeprowadzona na narządzie rodnym kobiety ogranicza możliwość pozostania matką. Po operacji usunięcia mięśniaków, szansa na potomstwo maleje do 50-60 %. Terapia ultradźwiękowa jest bardzo skuteczna. Skuteczność tej metody sięga aż 90 % co objawia się ustąpieniem dolegliwości bólowych, krwawień i obfitych miesiączek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *