Ajurweda jest starożytnym systemem medycznym wywodzącym się z Indii i wciąż kultywowanym na wschodzie. Duże sukcesy odnosi w dziedzinie urody, dlatego też sekret piękna Hindusek jest pożądany przez Europejki. To specyficzny zestaw zasad i wierzeń odnoszący się do ciała i duszy, a zwłaszcza umysłu. W dosłownym tłumaczeniu oznacza wiedzę o życiu.
Ajurweda czyli równowaga ciała, ducha i umysłu.
Równowaga w wierzeniach ajurwedy to słowo klucz. Tylko ona może zapewnić dobre samopoczucie, szczęście, piękny wygląd i zdrowie. Ten zbiór wskazówek medycznych przetrwał 5 tysięcy lat i wciąż nie brakuje mu wiernych wyznawców. Bardzo ważna role odgrywa w ajurwedzie oczyszczenie i odżywienie skóry.
Występuje wiele zabiegów odnowy biologicznej poprawiających ukrwienie skóry zapewniające zastrzyk energii. Popularne są masaże i szczotkowanie ciała. pielęgnacja ciała jest swego rodzaju ceremonią i rytuałem. Uroda w ajurwedzie to wynik stosowania naturalnych kosmetyków roślinnych.
Ajurwedyjskie kosmetyki
W pielęgnacji i kosmetyce zgodnej z duchem ajurwedy wykorzystuje się oleje roślinne, których zadaniem jest nawilżenie. Mogą być samodzielnym kosmetykiem jak i dodatkiem np. do masażu. Oleje wciera się w szczególności w skórę twarzy. Często są one wykorzystywane jako baza dla wyrobu kosmetyków bogatych w wyciągi ziołowe i witaminy. Masowanie olejami na ciepło poprawia urodę i nastrój.
Proces ten ma znaczenie detoksykacyjne, rozciągające mięśnie i naczynia krwionośne a co za tym idzie dotleniające. Ponadto delikatne ruchy wmasowujące olejki odprężają a relaks gwarantuje zdrowy wygląd. Podstawowymi olejkami jest olej kokosowy, który ma uniwersalne zastosowanie. Chroni on przed promieniowaniem UV i nadaje włosom miękkości, elastyczności. Ponadto olej sezamowy jest bardzo popularny z uwagi na właściwości rozgrzewające i odtruwające. Ma on również zdolność do normalizacji pracy gruczołów potowych.
Włosom natomiast olejek sezamowy dodaje blasku i objętości. Prócz tych dwóch olejów stosuje się także olej migdałowy o delikatnym zapachu jako składnik aromaterapii. Doskonale olejek ten pielęgnuje cerę wrażliwą, wygładza ja i rozjaśnia. Pomocny bywa też olejek różany o działaniu antyseptycznym. Świetnie łagodzi wszelkie podrażnienia i stany zapalne skóry, zwłaszcza trądzikowe. Olejem pożądanym w medycynie ajurwedyjskiej jest olejek drzewa herbacianego o działaniu antybakteryjnym i odświeżającym.
Ajurweda – przyprawy i ekstrakty
W ajurwedzie wykorzystuje się szereg wyciągów roślinnych jakie mają działanie regenerujące, odbudowujące i wzmacniające. Do takich należy między innymi amla, czyli ekstrakt z agrestu indyjskiego bogaty w witaminę C oraz rozmaite przeciwutleniacze. Sprawdza się w terapii włosów, również na ich porost i przeciw łysieniu. Ponadto ekstrakt ten hamuje wytwarzanie się sebum w nadmiarze.
Inną substancją jest ziele Neem, które odżywia włosy i skórę głowy. Posiada zdolność do niwelowania łupieżu i nadawania im blasku. Istotnym ekstraktem jest ekstrakt z aloesu. To zbawienie dla suchej cery. Poprawia on wygląd cery dbając o szybkie gojenie się ran, podrażnień i redukując ogniska stanów zapalnych. Równie pomocny jest ekstrakt z kwiatu lotosu doskonale odżywiając skórę i niwelując jej przebarwienia.
Z przypraw ważną role pełni kurkuma. Zawiera ona bardzo dużo antyoksydantów dzięki czemu hamuje proces starzenia skóry. Drugą z przypraw jest cynamon. Znajduje on zastosowanie w walce z bladością skóry. Stosowany jako płukanka na włosy nadaje im rudego odcieniu i miękkości.