Wczesna menopauza – Menopauza oznacza ostatnie krwawienie miesiączkowe. Moment, wiek w którym rozpoczyna się proces menopauzy uzależniony jest od ilości pęcherzyków Graffa w jajnikach kobiety. Z medycznego punktu płodność kobiety zmniejsza się z dnia na dzień w szczególności przełomowym momentem jest wiek około 35 roku życia. Istnieje grupa ryzyka kobiet obarczona możliwością wczesnego wystąpienia okresu menopauzy. Do takiej grupy w szczególności możemy zaliczyć kobiety które w późnym okresie życia przeszły okres dojrzewania lub bardzo późno po raz pierwszy miesiączkowały.
Przyczyny wczesnej menopauzy
Istnieje wiele czynników które mogą mieć wpływ na wystąpienie u kobiety wczesnej menopauzy. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne kobiety. Jeśli w rodzinie, babcia lub mama wcześnie przechodziły menopauzę istnieje bardzo duże ryzyko około 50% iż i ty będziesz dotknięta ta przypadłością.
Ryzyko wystąpienia wcześniejszej menopauzy zwiększa się także u kobiet które czynnie palą papierosy, a także sióstr bliźniaczek, u kobiet z przewlekła chorobą tarczycy itp.
Trudno sobie wyobrazić w obecnych czasach ze względu na przesunięcie w czasie okresu rozrodczego kobiety że wczesna menopauza dotyczy kobiet już trzydziestoletnich. Takie przypadki mają niestety miejsce, zazwyczaj jednak wczesna menopauza dotyka kobiety około 40 roku życia a i tak dla większości z nich nie jest to okres łatwy i przyjemny do przejścia.
Zauważono także, że u kobiet, które dość późno przeszły okres dojrzewania i pierwszą miesiączkę, klimakterium pojawia się zazwyczaj wcześniej.
Do czynników które niewątpliwie przyczyniają się do wczesnej menopauzy zaliczamy:
– nieprawidłowo zbilansowana dieta,
– stres,
– nałogowe palenie,
– cukrzyca,
– chemioterapia,
– radioterapia,
– usunięcie jajników i wiele innych.
Objawy wczesnej menopauzy
Istnieje grupa objawów która jest charakterystyczna w szczególności dla wczesnego okresu przekwitania, jednak każdy przypadek jest bardzo indywidualny a objawy mu towarzyszące mogą znacznie różnic się u kobiet w nim uczestniczących.
Nauka przedstawia przypadki a życie pisze różne scenariusze mówiące o tym iż niektóre z kobiet doskonale znoszą objawy wcześniejszej menopauzy podczas gdy inne zaliczają ten okres w swoim życiu do najtragiczniejszych.
Do najbardziej uciążliwych objawów towarzyszącym wczesnej menopauzie zaliczamy między innymi:
– brak miesiączki,
– dysfunkcje, zaburzenia psychiczne,
– cierpienie na bezsenność,
– zaburzenia pamięci,
– nieumiejętność koncentracji,
– huśtawka nastrojów,
– stany depresyjne,
– charakterystyczne, napadowe uderzenia gorąca,
– wiotczenie skóry,
– zwiększona wrażliwość na bodźce zewnętrzne,
– osłabiony zarost,
– częste i nawracające infekcje pochwy,
– nietrzymanie moczu,
– dyskomfort w trakcie stosunku płciowego,
– obniżenie gęstości kości,
– wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
– pogorszenie kurczliwości mięśnia sercowego,
– zwiększenie skłonności do powikłań zakrzepowych,
– obniżenie aktywności gruczołów potowych i łojowych,
– zwiększenie zachorowalności na niektóre choroby oka.
Menopauza jest wynikiem wygasania czynności jajników. To z kolei jest przyczyną spadku stężenia estrogenów.
Menopauza jest częścią przekwitania w którym występuje ostatnia miesiączka po której przez 12 miesięcy miesiączka nie występuje i nie ma żadnych innych chorobowych przyczyn tego zjawiska.
Leczenie wczesnej menopauzy
Wczesna menopauza czyli przedwczesna niedomogia jajników dotyczy zazwyczaj kobiet około czterdziestego roku życia, niekiedy jednak może zdarzyć się iż dotyczyć ona będzie także kobiet znacznie młodszych bo około 30 letnich.
Wczesną menopauzę najczęściej charakteryzuje brak miesiączki zazwyczaj poprzedzonej konkretnymi objawami.
Postawienie diagnozy przez lekarza o wczesnej menopauzie wiąże się z przeprowadzeniem wielu badań które wykluczą wystąpienie innych powikłań mających wpływ na zahamowanie miesiączki.
Pierwszym sygnałem dla kobiety która powinna niezwłocznie udać się do lekarza jest zanik miesiączki co najmniej po trzecim planowym okresie jajeczkowania.
Lekarz ginekolog powinien w szczególności:
– zlecić badania krwi – majce na celu zbadanie poziomu hormonów wytwarzanych przez jajniki oraz przez przysadkę mózgową,
– określić wartości FSH – umożliwia ocenę pracy pęcherzyków i ich prawidłowego funkcjonowania,
– przeprowadzić kontrolę poziomu prolaktyny,
– zbadać poziom hormonów tarczycy.
Na czym polega leczenie w przypadku stwierdzenia wczesnej menopauzy u kobiety? Wśród kobiet u których została stwierdzona i zdiagnozowania ostatecznie wczesna menopauza lekarz specjalista zaleca w szczególności przyjmowanie odpowiednio skomponowanej dawki progesteronu oraz estrogenów.
Działania takie mają na celu wyhamowanie postępującego procesu wygasania czynności jajników. Wynikiem, skutkiem tych czynności jest w większości przypadków przywrócenie owulacji oraz miesiączki. Kolejnym etapem w leczeniu jest minimalizowanie dawki zalecanych hormonów w celu wymuszenia samodzielnej pracy i produkcji estrogenów.
Nie wszystkie terapie przynoszą oczekiwany efekt, wówczas konieczne jest stosowanie leczenie hormonalne nawet do 50 roku życia. Przypadki takie stanowią jednak bardzo niewielki procent wśród kobiet dotkniętych wczesną menopauzą.
Dlatego też bardzo istotną rolę odgrywa wczesna diagnostyka i odpowiednio zbilansowane leczenie, dlatego nie bójmy się jak najczęściej odwiedzać lekarza specjalisty!