Zapalenie gruczołu Bartholina jest to zmiana grudkowata, torbiel umiejscowiona na wargach sromowych większych. Nie każda kobieta wie, iż gruczoł Bartholina odpowiedzialny jest za odprowadzanie śluzowej wydzieliny przez przewody wyprowadzające na ścianki boczne przedsionka pochwy. Co jest następstwem takiego funkcjonowania? Skutkiem tego jest zwiększenie w trakcie silnego podniecenia wilgotności wejścia do pochwy. W momencie zapalenia gruczołu Bartholina tworzą się torbiele które powodują iż wydzielina nie może wyjść poza gruczoł, przez co gromadzi się w tym miejscu ropa.
Gruczoły przedsionkowe większe, znane jako gruczoły Bartholina, są niepozornymi parzystymi strukturami w kobiecym sromie, stanie patologii mogą dostarczyć kobiecie cierpienia i wymagają interwencji lekarskiej, gdy występuje zapalenie gruczołu Bartholina.
Przyczyny zapalenia gruczołu Bartholina
Istnieje kilka przyczyn które mogą wskazywać na tworzenie się stanów zapalnych gruczołu Bartholina. Wskazuje się iż do najczęstszych z nich należą infekcje bakteryjne. Nierzadko też choroba ta jest spowodowana przez wystąpienie rzeżączki.
Jako inna nierzadko występującą przyczynę zapalenia gruczołu Bartholina wskazuje się torbiele które występują w szczególności u grupy kobiet która systematycznie i regularnie odbywa stosunki płciowe, notuje się także zwiększoną ilość występowania wśród przyszłych matek.
Torbiele nie powodują bolesności ani świądu, nie stanowią zmian zapalnych. Niekiedy odnotowuje się przypadki, że niewielkie torbiele wchłaniają się i znikają samoistnie. Torbiele o większych rozmiarach muszą być usuwane operacyjnie.
Ropnie z kolei należą do zmian zapalnych. Powstają, gdy w obrębie torbieli dochodzi do infekcji bakteryjnych. W niektórych przypadkach dochodzi do pęknięcia ropnia wówczas dolegliwości bólowe ustępują.
Objawy – zapalenie gruczołu Bartholina
Ropień gruczołu przedsionkowego większego wywołuje zazwyczaj gwałtowne i nasilone objawy miejscowe. Mogą one narastać szybko i równie szybko ustępować wraz z samoistnym jego opróżnieniem.
Rozmiary ropnia wahają się od wielkości piłki pingpongowej do mandarynki. Nie trudno więc sobie wyobrazić jak wielki odczuwalny musi być ból i dyskomfort w przypadku jego wystąpienia. Zmiana chorobowa zazwyczaj występuje na jednej ze stron sromu.
Charakterystyczne jest to, że raz zatkany i zmieniony patologicznie gruczoł ma tendencję do nawracających stanów zapalnych.
Do najczęściej spotykanych objawów towarzyszących zapaleniu gruczołu Bartholina możemy zaliczyć między innymi:
– dyskomfort, ból w trakcie poruszania,
– znaczne osłabienie organizmu,
– obrzęk ze zmianami chorobowymi warg sromowych,
– podwyższenie temperatury ciała,
– bolesność podczas stosunku płciowego,
– guz wargi sromowej.
Leczenie zapalenia gruczołu Bartholina
Bardzo istotną rolę odgrywa obserwowanie wszelkich zmian jakie zachodzą w naszym organizmie. Odpowiednio wczesne rozpoznanie może stwarza dużo większe szanse na podjęcie mniej restrykcyjnych kroków zachowawczych dalszego leczenia.
W wielu przypadkach możliwe jest podjęcie leczenia wyłącznie zachowawczego niekiedy jednak konieczna jest antybiotykoterapia. Odpowiednio zastosowane i wprowadzone leczenie może pozwolić uniknąć wytworzenia się chorobowego ropnia. Statystyki jednak wskazują na to iż większość kobiet zgłasza się do lekarza specjalisty w późnym stadium choroby.
Wówczas w ropnym stadium choroby wskazana i zalecana jest interwencja chirurgiczna polegająca na nacięciu ropnia, następnie przeprowadzenie drenażu chirurgicznego, niekiedy połączonego z koniecznością wycięcia elementów skóry i ropnia.
Ropień może również ulec samoistnemu pęknięciu i opróżnieniu. Niestety u większości pacjentek wystąpienie ropnia skutkuje w późniejszym czasie na nawrocie choroby. Jak do tej pory nie wynaleziono złotego środka który umożliwił by całkowite i nieodwracalne wyeliminowanie zmian zapalenia gruczołu Bartholina.
Konsekwencją zapalenia gruczołu Bartholina może być także torbiel która skutkuje zablokowaniem ujścia przewodu wyprowadzającego uniemożliwiając swobodny wypływ produkowanej wydzieliny śluzowej.
Zdecydowanie rzadziej choć nie jest to wykluczone może dojść do przemian nowotworowych w strukturach gruczołu i do powstania raka. Badania wskazują że znacznie częściej tworzenie struktur rakowych zapalenia gruczołu Bartholina występuje wśród kobiet które wchodzą w okres menopauzy.
W początkowym okresie rak objawia się jako guz w obrębie sromu lub jako ból krocza. W konsekwencji powoduje on owrzodzenia. Pozostałości funkcjonującego gruczołu mogą wydzielać śluz, który wycieka na powierzchni zmiany. Dalej guz może naciekać ścianę pochwy.
Dlatego tak niezwykle ważną rolę odgrywa jak najszybsze rozpoznanie i ostateczna diagnoza, która daje 80 % szansy na całościowe choć nie zawsze długotrwałe wyleczenie.
Domowe metody leczenia zapalenia gruczołu Bartholina
Najskuteczniejszym i najczęściej stosowanym sposobem na zapalenie gruczołu Bartholina możliwym i koniecznym do zastosowania już na samym początku wyczucia zmian chorobowych jest gorąca kąpiel. Aby skutecznie odblokować ropny kanalik należy podwyższać w danym miejscu temperaturę przez stosowanie nasiadówek, kierowanie strumienia gorącej wody na zmiany ropne, ogrzewanie ich termoforem. Wskazane są także ciepłe okłady z oczaru lub płynu galmanowego dostępnego w aptekach.
Należy zawsze pamiętać iż domowe metody leczenia na zapalenie gruczołu Bartholina nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt, dlatego należy podchodzić do nich z rozsądkiem i umiarem. Najbardziej wskazana jest konsultacja z lekarzem ginekologiem.