Zapalenie szyjki macicy (łac. cervicitis) – należy do najczęściej występujących u kobiet chorób dróg płciowych. Szyjka macicy to jeden z narządów kanału rozrodczego kobiety. Spaja on dzięki swojemu kształtowi dwa elementy, pochwę oraz trzon macicy. W centralnej części szyjki macicy znajduje się niewielki otwór który nazywamy powszechnie ujściem zewnętrznym. To właśnie dzięki jego udziałowi wydostaje się na zewnątrz krew miesiączkowa itp. Kanał szyjki macicy wynosi średnio około 2,5 centymetra. Szyjka macicy jest współodpowiedzialna na przyjście na świat potomstwa, gdyż to ona rozszerzając się w trakcie porodu umożliwia nam przywitanie się w niedługim czasie z oczekiwanym dzieckiem.
Przyczyny zapalenia macicy
Do głównych czynników które mogą przyczynić się do powstawania zapalenia szyjki macicy najczęściej zaliczamy częstą zmienność partnerów seksualnych. Niesie to za sobą nie tylko możliwość wystąpienia zapalenia tego narządu ale także wielu innych równie niebezpiecznych chorób.
Inna przyczyną wywołująca tą nieprzyjemną dolegliwość może stanowić niewłaściwa lub brak dbałości o higienę osobistą, złe warunki sanitarne w trakcie przeprowadzania badań ginekologicznych, połóg, poronienie, nadżerka szyjki macicy.
Znacznie rzadziej w przypadku zapalenia szyjki macicy mówimy o takich przyczynach jak:
– powikłania aborcyjne,
– przeziębienie i osłabienie organizmy w trakcie miesiączki,
– częste stosowanie środków przeczyszczających,
– wprowadzanie do macicy przedmiotów i elementów stanowiących potencjalne zagrożenie wywołania choroby,
– stosowanie spirali – w szczególności zachowanie zasad higieny podczas jej zakładania,
– poporodowe zapalenie szyjki macicy,
– niedowaga,
– nieprawidłowa dieta,
– zmniejszenie odporności organizmu.
Objawy zapalenia szyjki macicy
Ocena stopnia przebiegu zapalenia szyjki macicy należy w szczególności do lekarza specjalisty ale zwyczajowo objawy jej towarzyszące nie są tak bardzo uciążliwe jak w przypadku infekcji występującej w sromie lub samej pochwie. W jaki sposób prawidłowo odczytać pierwsze syndromy wskazujące na zapalenie szyjki macicy? Otóż w wielu przypadkach schorzenie to przebiega raczej bezobjawowo. Nie mniej jednak nie oznacza to iż tak jest w każdym przypadku.
Do najczęściej spotykanych objawów zapalenia szyjki macicy zaliczamy między innymi:
– ropna wydzielina z kanału szyjki macicy,
– krwawienia z kanału szyjki,
– charakterystyczne upławy,
– dyskomfort odczuwany w trakcie stosunku,
– świąt okolic intymnych,
– podrażnienie,
– bóle krzyża,
– powiększenie węzłów chłonnych,
Choroby szyjki macicy
W medycynie odnotowujemy wiele przypadków zmian patologicznych szyjki macicy nie związanych jednoznacznie z jej zapaleniem.
Do najczęściej występujących możemy zaliczyć nadżerkę. Nadżerka to uszkodzenie różowego nabłonka płaskiego która uwydatnia obszar owrzodzenia. W niektórych przypadkach choroba ta nie objawia się żadnymi charakterystycznymi objawami.
Stany patologiczne szyjki macicy to:
– zwężenia szyjki,
– torbiele,
– polipy,
– kłykciny kończyste,
– dysplazja.
Leczenie zapalenia szyjki macicy
Zapalenie szyjki macicy to poważne schorzenie którego objawów nie należy bagatelizować. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywają profilaktyczne badania ginekologiczne z uwagi na to iż nie zawsze objawy towarzyszące tej chorobie są jednoznaczne.
Ostateczną diagnozę może postawić tylko lekarz ginekolog. Niezbędne jest badanie ginekologiczne pobranie posiewu, by potwierdzić lub wykluczyć infekcję. Wykonanie próby na posiew umożliwa określenie patogenu który stanowi główną przyczynę zapalenia szyjki macicy. Badanie to odgrywa kluczową rolę do rozpoczęcia właściwego leczenia i określenia, czy jest potrzebny antybiotyk, czy np. lek przeciwgrzybiczy.
Gdy zauważysz niepokojące cię objawy stanu zapalnego macicy lub pochwy, niezwłocznie udaj się do lekarza. Im wcześniej podejmiesz leczenie, tym większe szanse na uniknięcie powikłań. Tymczasem zaleca się w szczególności wstrzemięźliwość seksualną, aby nie zarazić partnera i nie pogorszyć swojego stanu zdrowia.
Badanie ginekologiczne należy do podstawowych metod diagnostycznych w przypadku chorób narządów rodnych kobiety. Pomimo XXI wieku istnieje jednak grupa kobiet która chorobliwie wystrzega się wszelkich kontaktów z lekarzem. Aby przekonać wszystkie kobiety do częstszych wizyt w gabinetach ginekologicznych przedstawiam krótki opis badania szyjki macicy.
Lekarz przystępuje do badania przy użyciu narządu zwanego wziernikiem, to właśnie dzięki niemu lekarz w profesjonalny sposób jest w stanie określić stan szyjki macicy. Potwierdzeniem dla ostatecznej diagnozy stanowi zaczerwieniona, zmieniona chorobowo szyjka macicy. Oprócz badania fizykalnego, lekarz może zlecić rozmaz i posiew szyjki macicy.
Niekiedy podczas badania zmieniona szyjka krwawi, nawet po samym dotknięciu szpatułką lub wacikiem. Nie jest to jednak powód do zdenerwowania lecz jest to jeden z czynników wskazujących na ogromną wrażliwość tego narządu.
W lekkim przebiegu choroby wystarczy kilkudniowe leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj stosuje się preparaty zawierające estrogen, który powodują złuszczenie błony śluzowej i wydalenie drobnoustrojów z jamy macicy.
W przypadku niepowodzenia leczenia farmakologicznego konieczne bywa zastosowanie antybiotykoterapii. Niekiedy w przypadkach ostatecznych konieczne bywa wyłyżeczkowanie macicy.
Zaleca się profilaktyczne badania ginekologiczne średnio raz na pół roku.