Zespół Ashermana to zespół dysfunkcji czynności macicy. W szczególności występuje on w konsekwencji nadmiernego zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy, ale także po przebytych stanach zapalnych, cesarskim cięciu lub gruźlicy narządów płciowych. W efekcie tej choroby ściany macicy zrastają się co stanowi wynik nieprawidłowości w budowie przylegających do siebie ścianek. Zespół Ashermana nie jest prosty w leczeniu, jego konsekwencje są długotrwałe i rozległe. Wśród podstawowych objawów dających o sobie znak można wymienić bolesne krwawienia oraz skąpe miesiączki.
Zespół Ashermana – przyczyny
Wśród najczęstszych przyczyn występowania zespołu Ashermana wyróżnia się w szczególności jako konsekwencja przebytych operacji przeprowadzonych na macicy. Występuje on bardzo rzadko i w szczególności dotyczy kobiet u których był przeprowadzany zabieg łyżeczkowania macicy. Zbyt agresywna procedura zabiegu łyżeczkowania narusza warstwę podstawową endometrium. Wówczas tworzą się blizny w obrębie błony śluzowej macicy, które prowadzą do występowania zrostów wewnątrz jamy macicy. W bardzo niewielu przypadkach cała jama macicy może być wypełniona zrostami i zajęta przez zbliznowaciałe endometrium.
Inna przyczyną występowania zespołu Ashermana są często występujące zakażenia miednicy które nie są spowodowane zabiegami chirurgicznymi. Zdecydowanie częściej patologia ta ma miejsce w przypadku pacjentek położniczych, które przeszły zabieg łyżeczkowania, np. po poronieniu lub po aborcji.
Ryzyko występowania zespołu Ashermana zwiększa się również w razie kolejnych łyżeczkowań w trakcie życia pacjentki.
Kolejną z przyczyn powodujących ten zespół są liczne zrosty wewnątrzmaciczne a także infekcje gruźlicze macicy.
Inna przyczynę zespołu Ashermana powodują między innymi:
– zrosty wewnątrzmaciczne,
– zrosty po gruźlicy macicy,
– zmiany po operacjach usunięcia mięśniaków macicy,
– dysfunkcje po napromienianiu,
– jako konsekwencja założenia wkładki domacicznej antykoncepcyjnej.
Zrosty mogą blokować dostęp do ujść jajowodów lub „wypełniać” wnętrze macicy, co uniemożliwia implantację zarodka wewnątrz macicy.
Zespół Ashermana – objawy
Objawy w przypadku zespołu Ashermana nie są jednoznaczne. Dlatego w ich prawidłowej interpretacji niezbędna jest dokładna diagnoza lekarska. Często objawy które zgłaszane są przez pacjentki są mylnie odczytywane ze strony specjalisty co opóźnia podjęcie prób leczenia.
Wśród najczęściej występujących objawów towarzyszącym zespołowi Ashermana wyróżniamy między innymi:
– brak miesiączki,
– cykliczne poronienia,
– niepłodność,
– skrócenie czasu trwania menstruacji,
– bolesne krwawienia,
– skurcze i bóle brzucha,
– poronienia nawykowe,
– niepłodność wtórna.
Leczenie – Zespół Ashermana
Leczenie zespołu Ashermana nie jest jednoznaczne tak jak sama interpretacja objawów choroby. Dlatego też w większości przypadków diagnostyka jest raczej długotrwała i nie zawsze jednoznaczna. Ilość towarzyszących objawów i ich różnorodność może stanowić nie lada problem nie tylko dla pacjentki ale także dla lekarza prowadzącego.
Dlatego w celu skutecznego dointerpretowania objawów chorobowych lekarz powinien zlecić takie badania jak:
– sonohysterogram – to tak zwany test płodności. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się technologię ultradźwiękową. Badanie to polega na wprowadzeniu do narządu macicy sondy USG, która następnie wtryskuje roztwór soli w celu uzyskania dokładnego obrazu całej jamy macicy,
– histeroskopia, to badanie polegające na wziernikowaniu macicy. Dokonuje się go w celu dokładnego określenia wielkości, położenia i liczby zmian patologicznych błony śluzowej wyściełającej macicę,
– histerosalpingogram (HSG) to badanie radiologiczne mające na celu uwidocznienie jamy macicy i jajowodów. Wykorzystywane jest głownie w diagnostyce niepłodności ale także bywa stosowane w diagnostyce chorób i nieprawidłowości macicy i jajowodów. Dzięki temu badaniu można dokładnie zbadać drożność jajowodów i budowę narządów rodnych. To badanie rentgenowskie jest przeprowadzane z wykorzystaniem kontrastu, więc nie może być stosowane u osób uczulonych na substancję cieniującą,
– testy badania krwi w celu dokładnego wykrycia ewentualnych zmian gruźlicy macicy
Leczenie w przypadku zakażenia dróg rodnych może nastąpić z wykorzystaniem antybiotykoterapii.
Jednak w większości odnotowanych przypadków zespół Ashermana leczony jest z wykorzystaniem zabiegów chirurgicznych i wyeliminowaniu zrostów. Niekiedy nie jest możliwe usuniecie wszystkich dysfunkcji w trakcie jednego zabiegu.
Po zabiegu zaleca się tymczasowe umieszczenie plastikowego cewnika wewnątrz macicy, wykonuje się to w celu zapobiegnięcia ponownym zrostom. Kolejnym etapem terapii jest leczenie hormonalne
estrogenami i NLPZ (niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi), aby zmniejszyć ryzyko powstania zrostów.
Niestety nie ma stu procentowej pewności iż wyeliminowane zrosty nie odnowią się. Dlatego tak jak w większości chorób kobiecych najważniejszą rolę odgrywa systematyczne badanie ginekologiczne. Tylko ono w połączeniu z zaobserwowanymi objawami może stanowić szanse dokładnej interpretacji choroby zespołu Ashermana. Kobiety często bagatelizują pojawiające się objawy tej choroby i dopiero w zaawansowanej jej postaci zgłaszają się do lekarza specjalisty szukając pomocy w leczeniu. Nie czekaj!! Jeśli widzisz u siebie niepokojące zmiany reaguj natychmiast, im wcześniejsza diagnoza tym większe szanse na skuteczne leczenie.