Zespół bolesnego miesiączkowania – zgodnie z danymi medycznymi na zespół ten cierpi średnio około 80% kobiet. Nie ma możliwości jednoznacznego doprecyzowania czy bóle te dotyczą tylko i wyłącznie kobiet w młodym wieku czy także tych które od wielu lat mają miesiączkę. Zespół bolesnego miesiączkowania jak sama nazwa na to wskazuje jest to szereg dyskomformicznych objawów które towarzyszą nie tylko menstruacji ale także okresu owulacyjnego.
Najczęstsze objawy towarzyszące zespołowi bolesnego miesiączkowania to:
– bóle różnego pochodzenia, kręgosłupa, lędźwiowe
– dysfunkcje okolic głowy, silny ból, zawroty, brak koncentracji
– zaburzenia snu,
– zaburzenia pokarmowe,
– zaparcia,
– biegunki,
– wymioty,
– trudności w koncentracji,
– rozdrażnienie,
– drgawki,
– naprzemiennie napady zimna oraz gorąca itp.
– wady rozwojowe macicy,
– dysfunkcje w zakresie nieprawidłowego umiejscowienia macicy.
Nabyte i pierwotne bóle miesiączkowe
Wyróżniamy dwa rodzaje bólu w zespole bolesnego miesiączkowania:
– nabyte,
– pierwotne.
Pierwsze z nich czyli bóle nabyte mogą być spowodowane licznymi nieprawidłowościami w obrębie macicy. Do dysfunkcji takich zaliczamy między innymi stan zapalny dróg rozrodczych kobiety, występowanie zrostów, torbieli oraz polipów w narządach rozrodczych.
Bóle pierwotne pojawiają się wraz rozpoczęciem się cykli owulacyjnych. Przyczynę ich występowania upatruje się w kurczeniu się mięśni macicy.
Przyczyny zespołu bolesnego miesiączkowania
Organizm kobiety wytwarza prostaglandyny, jeśli jednak substancji tej jest stanowczo za dużo wówczas występuje ból. Następstwem nadmiaru są zwiększone skurcze macicy wynikające z jej niedokrwienia.
Kolejna przyczyną zespołu bolesnego miesiączkowania mogą być różnego rodzaju choroby i dysfunkcje układu rozrodczego kobiety. Mamy tu na myśli deformacje, zwyrodnienia szyjki macicy które mogą stanowić przyczynę utrudniająca wydostania się krwi miesiączkowej.
Przyczyn bólu istnieje bardzo wiele, dlatego najlepiej z problemem tym udać się do lekarza specjalisty który w profesjonalny sposób określi źródło powstawania niedogodności. Ginekolog może stwierdzić iż przyczyną bólu leży po stronie nieprawidłowości wynikających z nieprawidłowej budowy macicy. Często spotykane jest tak zwane tyło lub przodozgięcie.
Niekiedy silny ból spowodowany jest nadmiernie powiększoną błoną śluzową macicy wówczas mówimy o tak zwanej endometriozie.
Rzadziej zespół bolesnego miesiączkowania powstaje w skutek źle umieszczonej lub nietolerancji przez organizm kobiety spirali antykoncepcyjnej.
Zespół bolesnego miesiączkowania a burza hormonów
Młode kobiety zwłaszcza te które po raz pierwszy stają się świadkami miesiączki zadają sobie pytanie dlaczego tak się dzieje iż krwawienie następuje? Jeśli już ma ono miejsce to dlaczego w określonym czasie? Skąd organizm kobiety wie jak zareagować? Otóż za cały cykl miesiączkowy odpowiedzialność ponoszą hormony płciowe.
Do kobiecych hormonów płciowych zaliczamy między innymi:
– estrogeny,
– progesteron,
– LH,
– FSH.
Bardzo duża odpowiedzialność za poprawną gospodarkę hormonalną ponosi hormon, narząd tarczycy. W zależności od jego aktywności zależy cały proces dojrzewania komórek jajowych, przebieg oraz rodzaj bolesności w trakcie miesiączki.
Bolesne miesiączki są zazwyczaj zmorą najmłodszych dziewcząt które emocjonalnie nie są jeszcze w stanie radzić sobie z bólem towarzyszącym niekiedy miesiączce. Ból nie występuje u każdej kobiety lecz jest on wynikiem bardzo silnych skurczów mięśni macicy i jednoczesnym jej niedokrwieniem.
Nadmierne wytwarzanie estrogenów to jedna z najczęstszych przyczyn zespołu bolesnego miesiączkowania. Jednocześnie w tym samym okresie następuje gwałtowny spadek progesteronu co powoduje wstrząs macicy która zaczyna wytwarzać ból. Ból to nic innego jak hormon tkankowy zwany prostaglandyną.
W jaki sposób hormony tarczycy wpływają na zespół bolesnego miesiączkowania?
Przede wszystkim dzieje się tak dlatego iż hormony tarczycy są odpowiedzialne za wytwarzanie hormonów płciowych przez jajniki oraz za cały proces jajeczkowania, czyli dojrzewania komórek jajowych w organizmie kobiety.
Jeśli wiec zakładać sytuacje kiedy hormonów tarczycy jest za mało, mówimy wówczas o niedoczynności tego organu co może skutkować zaburzeniami miesiączkowania oraz znaczące rozbieżności w terminowości tego okresu. Niedoczynność tarczycy a co się z tym wiąże nadmiar estrogenów może stanowić jedną z przyczyn bolesnych miesiączek.
W takim przypadku lekarz ginekolog może zalecić wizytę u lekarza endokrynologa który pomoże określić stan faktyczny tarczycy. Jednym z pierwszych oznak dysfunkcji tego organu może stanowić wydłużony okres oczekiwania na miesiączkę. Problemy z niedoczynnością tarczycy to problem wiely kobiet zazwyczaj dotyczący kobiet po 30 roku życia, co jednocześnie nie wyklucza możliwości wystąpienia tego problemu wśród kobiet młodszych. Stwierdzenia problemów z tarczycą może oznaczać konieczność pojęcia odpowiednich kroków takich jak przyjmowanie jodu. W wyniku przyjęcia tego rodzaju terapii należy spełnić warunek dodatkowy, mianowicie przynajmniej przez najbliższy rok nie zaleca się podejmowania prób o potomstwo. Jest to podyktowane tym iż składowe jodu mogą mieć negatywny wpływ na komórki rozwojowe płodu.