Obrzezanie znane także pod nazwą cyrkumcyzja jest to zabieg chirurgiczny. Polega on na całkowitym lub częściowym usunięciu, wyeliminowaniu zewnętrznych elementów narządów płciowych. Zabiegowi temu mogą zostać poddane zarówno kobiety jak i mężczyźni. W odniesieniu do pierwszych obrzezanie oznacza wycięcie łechtaczki, a czasami także mniejszych i większych warg sromowych. W przypadku mężczyzn obejmuje usunięcie sporej części napletka. Medycyna odnotowuje przypadki w których to oprócz napletka usuwane jest także wędzidełko napletkowe. Warto pamiętać iż obrzezanie mężczyzn nie powoduje istotnych zmian w budowie organizmu ani w jego funkcjonowaniu.
Przyczyny obrzezania
Istnieje wiele przesłanek z powodów których wykonuje się tego typu zabieg. Obrzezanie może być dokonywane z powodów religijnych, kulturowych, bądź też medycznych. Historia mówi iż w starożytnym Egipcie obrzezanie było uznawane za symbol czystości i szlachetności. Dla przykładu w judaizmie jest to nakaz religijny i każde dziecko płci męskiej musi być obrzezane w kilka dni po narodzeniu. Pomimo ogólnego sprzeciwów co do tego typu praktyk o podłoży wyznaniowym i religijnym zabieg ten praktykuje się również w islamie, jednak w tym przypadku nie jest on nakazem, ale zaleceniem. Współcześnie ze względów religijnych obrzezanie praktykowane jest wśród ludów Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji Południowo-Wschodniej.
W krajach cywilizowanych głównym uzasadnieniem motywującym do usunięcia napletka są względy higieniczne. Liczne badania naukowe potwierdzają iż obrzezani mężczyźni rzadziej zapadają na kiłę i rzeżączkę, a ich partnerki sporadycznie chorują na raka szyjki macicy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż zgodnie z wiedzą medyczną obrzezanie zmniejsza ryzyko infekcji. Dzieje się tak w skutek tego iż w ochronie przed wirusami ważną rolę odgrywa zawarta w skórze keratyna. W napletku, który bardzo łatwo ulega rozmaitym zakażeniom, jest bardzo mało keratyny, a więc nie może on być skuteczną barierą dla wirusów.
Obrzezanie staje się coraz bardziej popularne w walce z takimi chorobami jak HIV i AIDS. Badania naukowe potwierdzają iż w Afryce w wyniku promocji obrzezania wskaźnik zarażeń wirusem HIV spadł o ponad 50 procent, a w niektórych rejonach nawet o 75 procent.
Przez ostatnie pięć lat wykonano ponad 200 tys. usunięć napletka, głównie u mężczyzn w wieku od 15 do 24 lat. Kenijscy naukowcy potwierdzili, że obrzezanie zmniejsza ryzyko zachorowania.
Obrzezań medycznych dokonuje się głównie w Afryce, najwięcej w Ugandzie, Kenii i Republice Południowej Afryki. Jednak najpopularniejsze są obrzezania estetyczne, przeprowadzane przez chirurgów plastycznych.
Obrzezanie estetyczne
Obrzezanie estetyczne staje się coraz bardziej popularne w krajach europejskich ale w ilości zabiegów przodują Stany Zjednoczone. Dlaczego tak się dzieje? Otóż badania dowodzą iż usunięcie napletka zwiększa doznania erotyczne. Zostały potwierdzone badania które mówią ze na 300 badanych 220 z nich stwierdziło, że po zabiegu obrzezania częściej uprawia seks, niż przed zabiegiem.
Średnio ok 90% badanych przyznało, że seks bez napletka jest przyjemniejszy, a orgazm jest dużo intensywniejszy, niż wcześniej. Do tego sam seks trwa dłużej, ponieważ żołądź pozbawiony osłony uodparnia się na bodźce zewnętrzne.
W XXI wieku moda na zabiegu estetyczne jest tak duża iż wielu mężczyzn decyduje się na zabieg obrzezania twierdząc iż zabieg ten powoduje „upiększenie” penisa. Według nich staje się on ładniejszy i ciekawiej, estetyczniej wygląda w stanie spoczynku.
Temat obrzezania jest dość kontrowersyjny w szczególności jeśli dotyczy on dokonywania go ze względów religijnych niejednokrotnie w niesprzyjających lub wprost niegodnych warunkach. Istnieje także przeciwna teoria głoszona wśród lekarzy specjalistów w tej dziedzinie. Jedną z podstawowych zalet wykonywania zabiegu obrzezania są względy higieniczne.
Leczenie obrzezania
Obrzezanie występuję także pod nazwą resekcja napletka. Na czym dokładnie polega zabieg obrzezania? Otóż polega na okrężnym wycięciu zwężonej skóry napletka i odpowiednim zszyciu osłonek prącia. W celu wykonania resekcja napletka lekarz urolog wykonuje znieczulenie miejscowe. Dzięki temu pacjent jest świadomy i przytomny, ale nie czuje bólu.
Istnieją różne metody obrzezania oparte na ilości pozostawionej skóry i położeniu blizny. Zabieg obrzezania wymaga od pacjenta dalszego kontaktu z lekarzem dlatego każdy po operacji wymaga ścisłej kontroli. Po upływie około tygodnia od wykonanego zabiegu konieczna jest wizyta w celu usunięcia części lub wszystkich szwów. W zależności od stanu i tempa gojenia się ran czas ten może się wydłużyć lub skrócić.
Wśród zaleceń pooperacyjnych najczęściej wymienia się:
– średnio przez około 2 tygodnie od przeprowadzonego zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego,
– zalecane jest przez około 4-7 tygodni zachowanie wstrzemięźliwości sexualnej.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących symptomów wskazujących na nieprawidłowości w gojeniu należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty. W bardzo niewielu przypadkach po zabiegu może wystąpić gorączka, a skóra prącia przybrać kolor zaczerwienienia a niekiedy obrzęku. Konieczna jej wówczas konsultacja lekarska.