Powiększona prostata

Powiększona prostata – przyczyny, objawy, leczenie

Powiększona prostataProstata – jest to męski gruczoł płciowy który swoim kształtem przypomina pączek. Usytuowany jest w dolnej części pęcherza moczowego przez co otacza ujście pęcherza cewki moczowej. Działanie narządu prostaty polega na uwalnianiu płynu wytrysku nasienia do przewodu cewki moczowej. Prostata to najbardziej powszechne miejsce występowania zaburzeń w męskim układzie moczowo – płciowym. Wśród najczęściej spotykanych schorzeń dotyczących męskich narządów wyróżniamy między innymi zapalenie gruczołu krokowego oraz łagodny przerost prostaty tzn. BPH.

Przyczyny powiększonej prostaty

Do dnia dzisiejszego nie do końca poznane są czynniki mające wpływ na powiększenie się narządu prostaty wśród mężczyzn. Powszechnie uważa się iż czynnikami sprzyjającymi jest miedzy innymi starzenie się organizmu, a dokładnie zaburzenia hormonalne, które w tym czasie zachodzą w męskim organizmie.

Warto mieć na uwadze iż każdy mężczyzna produkuje nie tylko męskie, ale też żeńskie hormony płciowe, estrogeny. To właśnie te ostatnie wywierają wpływ na część wewnętrzną gruczołu krokowego, podczas gdy męskie hormony bardziej na jego zewnętrzną część. Dlatego właśnie w szczególnie w okresie przekwitania gwałtownie spada produkcja hormonów męskich, natomiast wytwarzanie hormonów żeńskich pozostaje prawie niezmienione, dochodzi więc do zachwiania proporcji między nimi. Czym to skutkuje i co powoduje? Otóż w rezultacie dochodzi do powiększenia wewnętrznej części gruczołu krokowego co oznacza rozrost komórek podścieliska gruczołu, a to z kolei prowadzi do zwężenia drogi odpływu moczu. Konsekwencją takiego stanu jest powiększona prostata.

Objawy powiększonej prostaty

Istnieje wiele objawów które mogą wskazywać na powiększającą się prostatę. Wśród najczęściej spotykanych możemy wymienić miedzy innymi:
– wyciekanie moczu kroplami w końcowej fazie oddawania moczu,
– słaby, skąpy strumień moczu,
– wydłużony czas oddawania moczu,
– odczuwane silne bóle w dole brzucha,
– częste oddawanie moczu, także w nocy,
– odczuwane gwałtowne parcie na pęcherz,
– po oddaniu moczu wrażenie, że pęcherz nie został opróżniony.

Wszystkie wyżej wymienione objawy konieczne należy skonsultować z lekarzem specjalistom z uwagi na to iż niekiedy podobne objawy dają też poważne choroby prostaty lub pęcherza moczowego (np. rak prostaty). Stąd potrzebna jest czujność i badanie lekarskie w wypadku pojawienia się opisywanych dolegliwości. Ważna jest wizyta u lekarza i wykluczenie choroby nowotworowej.

Leczenie powiększonej prostaty

W zależności od wielkości powiększenia prostaty leczenie może przyjąć różne formy od leczenia farmakologicznego do operacyjnego.

Przy pierwszych objawach przyjmuje się leki, które obniżają napięcie mięśni gładkich dróg moczowych, zmniejszają obrzęki i przekrwienie szyi pęcherza moczowego, poprawiają elastyczność gruczołu krokowego i drożność pęcherza. Urolog może zalecić też przyjmowanie leków zmniejszających objętość gruczolaka stercza i alfa-blokery poprawiające przepływ moczu.

Decyzja o operacji zapada, gdy gruczolak jest duży, mocz zalega w pęcherzu, często dochodzi do zakażeń układu moczowego lub gdy lekarz stwierdził dodatkowo kamicę pęcherza.

Samo powiększenie gruczołu krokowego wykrywane podczas badania urologicznego oraz ultrasonograficznego nie jest wskazaniem do rozpoczęcia stosowania leków, a tym bardziej wdrażania leczenia zabiegowego. Chorzy z powiększoną prostatą, którzy nie odczuwają dolegliwości związanych z oddawaniem moczu, powinni być okresowo kontrolowani przez urologa.

Powiększona prostataUmiarkowane dolegliwości związane z opróżnianiem pęcherza moczowego a co za tym idzie powiększenia prostaty mogą być łagodzone preparatami pochodzenia roślinnego. Wśród najbardziej popularnych zaliczamy miedzy innymi:
– ekstrakty z amerykańskiej palmy karłowatej,
– pestki dyni,
– korzeń pokrzywy
– kora śliwy afrykańskiej.

Silnie występujące objawy powiększenia prostaty wymagają stosowania środków farmakologicznych. Wówczas lekarz zaleca stosowanie preparatów w postaci tabletek. Leki z tej grupy działają na zakończenia nerwowe w pęcherzu i prostacie lub wpływają na przemianę męskiego hormonu tj. testosteronu. Bardzo istotną rolę odgrywa dokładne i indywidualnie dobranie leków dla każdego pacjenta. Nie zawsze bowiem lek dobrze działający i tolerowany przez jednego chorego ma podobne działanie u innego. Dobór taki uwzględniający m.in. wartości ciśnienia krwi oraz aktywność seksualną mężczyzny powinien być dokonany przez specjalistę.

Bardzo ważne jest aby nie lekceważyć pierwszych objawów które wysyłane są przez nasz organizm gdyż zlekceważenie przez chorego pierwszych objawów choroby może doprowadzić do uszkodzenia pęcherza, a w skrajnych, zaniedbanych przypadkach również nerek. W wyniku takiego zaniechanie może nastąpić:
– powstanie kamicy,
– zatrzymanie moczu,
– ciężka niewydolność nerek.

W niektórych przypadkach konieczna jest operacja z powodu łagodnych zmian w prostacie która polega na usunięciu przerośniętej części tzw. gruczolaka. Polega ona na tym iż zostaje on wyłuszczony z torebki prostaty, z pozostawieniem „skórki”. Jedynie w przypadkach rozpoznanego raka prostaty usuwany jest cały narząd. Operacja wykonywana z powodu raka prostaty jest związana z większą ilością powikłań. Do najczęstszych należą zaburzenia erekcji prącia  i nietrzymanie moczu. Po operacjach związanych z łagodnym rozrostem tego typu powikłania są rzadkie.

Komentarze

  1. W moim wypadku pomogła suplementacja. Polecono mi w aptece i na szczęście dobrze trafiłem. Po niecałym miesiącu moje wyniki wróciły do normy a problemy z oddawaniem moczu bardzo szybko ustąpiły.. Polecam, warto spróbować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *