stulejka

Stulejka – przyczyny, objawy, leczenie, choroby napletka

Stulejka – jest to choroba która polega na znaczącym zwężeniu ujścia napletka na odcinku żołędzi. Do najczęściej spotykanej postaci tej choroby możemy mówić w odniesieniu do stulejki wrodzonej znacznie rzadziej spotyka się stulejkę tak zwaną nabytą. Warto zauważyć iż nie diagnozuje się stulejki u dzieci płci męskiej do około drugiego a nawet trzeciego roku życia. Jest to podyktowane twierdzeniem iż obecność mastki w tym okresie nie powoduje zaburzeń fizjologicznych, ani nie staje się przyczyną zmian chorobowych.

Schorzenie to dotyczy około 12-15 % mężczyzn. Z tego mniej więcej 3 na 10 przypadków są stulejkami nabytymi. Znaczna większość stulejek ma charakter wrodzony, co oznacza, że jej powstanie warunkują czynniki genetyczne.

Stulejka w szczególności nabyta i nieleczona może stanowić źródło poważnych problemów z drogami moczowo-płciowymi. W wieku dojrzałym może być przyczyną trudności podczas stosunków seksualnych. Każda stulejka rozpoznana powyżej 2 roku życia wymaga leczenia, a każde jej podejrzenie powinno skłonić do wizyty u doświadczonego urologa.

Stulejka – przyczyny

stulejkaJedną z przyczyn powodujących stulejkę jest to iż wytworzona naturalnie mastka powinna być usuwana regularnie w trakcie codziennych zabiegów higienicznych. Za co odpowiedzialna jest mastka? Otóż prawdopodobnie mastka jest jednym z czynników zapobiegających wysychaniu skóry żołędzi. Niemniej jednak jednym z głównych jej składników są złuszczone, martwe komórki tkanki nabłonkowej, które po rozpadzie wydzielają do środowiska swoją zawartość, w tym enzymy lizosomowe, których działanie powoduje powstanie charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu.

Wśród najczęstszych przyczyn powodujących stulejkę zaliczamy między innymi:
– drugorzędowe uszkodzenia materiału genetycznego
– niewłaściwa sekwencja podziałów komórkowych, skutkująca tym że przyrost napletka jest zbyt wolny lub zostaje zahamowany przed końcem wzrostu żołędzi,
– nie zachowywanie prawidłowych zasad higieny,
– stany zapalnie napletka,
– urazy prącia.

Stulejka całkowita uniemożliwia utrzymanie prawidłowej higieny intymnej co w konsekwencji może doprowadzić do częstych stanów zapalnych cewki moczowej, dróg moczowo-płciowych i prostaty. Dlatego też częste stany zapalne dróg moczowych są bezpośrednią przyczyną raka prącia u mężczyzn oraz raka szyjki macicy u partnerek seksualnych mężczyzn ze stulejką lub nieposiadających prawidłowych nawyków higienicznych.

Stulejka – objawy

Stulejka może się pojawić w każdym wieku. Wśród często obserwowanych objawów związanych ze zwężeniem napletka utrudniające jego zsuwanie jest ból, w szczególności wyczuwalny podczas stosunku. Z powodu towarzyszącego bólu, niekiedy ciężkiego do zniesienia mężczyźni zaniedbują higienę. Tego typu zaniechania niestety sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych pod napletkiem, a to może doprowadzić ostatecznie do obrzęku. Siłowe zsuwanie napletka prowadzi do powstawania pęknięć, po zagojeniu których robią się blizny jeszcze bardziej utrudniające ruchomość napletka.

Do najbardziej charakterystycznych objawów towarzyszących stulejce zaliczamy:
– zaczerwienienie napletka,
– powiększenie napletka,
– płyny wydobywające się z napletka,
– utrzymujący się i nieprzyjemny zapach z penisa.

Stulejka – leczenie

Każdy mężczyzna bez względu na wiek po zaobserwowaniu u siebie nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu jakim jest penis, niezwłocznie powinien udać się do lekarza specjalisty. Nie można pozostawiać stulejki bez leczenia, gdyż skutkiem nie podjęcia żadnych działań może być wytworzenie stanu zapalnego nie tylko żołędzi, ale także cewki moczowej, co może być przyczyną nawracających infekcji dróg moczowych.

W oparciu o przeprowadzony wywiad i badania, jeśli lekarz potwierdzi stulejkę należy wykonać zabieg operacyjny, który najczęściej polega na obrzezaniu lub plastyce napletka. Nie zaleca się w żadnym przypadku odprowadzania napletka na siłę gdyż może to skutkować uszkodzeniem jego struktur oraz bliznowacenie.

W bardzo niewielu przypadkach lekarz specjalista może zalecić zastosowanie maści ze sterydem lub łagodne naciąganie napletka w czasie gorącej kąpieli.

Stulejka jest schorzeniem, które można leczyć bezinwazyjnie, na drodze tak zwanej „metodą Beauge’a„, ale jedynie w początkowym stadium. W późniejszym stadium konieczne jest leczenie operacyjnie.

W większości przypadków osoby ze stulejką nie mogą prowadzić prawidłowego życia seksualnego. Niemożność odprowadzenia napletka lub jakiekolwiek utrudnienia z jego ściągnięciem powodują dużą bolesność przy każdej próbie podjęcia współżycia.

Stulejka częściowa lub całkowita ma zazwyczaj tendencje do powiększania. Dzieje się tak w konsekwencji prób ściągnięcia napletka lub napięcia w trakcie erekcji. Dlaczego tak się dzieje? Otóż dochodzi wówczas do powstawania mikropęknięć na powierzchni napletka które bliznowacieją i powodują coraz mocniejsze zwężanie ujścia napletka.

Jedną z przyczyn komplikacji związanych ze stulejką jest brak edukacji psychologicznej, pedagogicznej i położniczej w wyżej wymienionym zakresie. Dlaczego? Otóż mężczyzn wbrew ogólnie przyjętej opinii twardziela są znacznie bardziej wrażliwi na wszelkie problemy natury osobistej a w szczególności związanej z ich narządami intymnymi. Dlatego tak trudno im dzielić się ze swoimi problemami z kolegami, znajomymi czy nawet lekarze. Zbyt późne reagowanie na to co dzieje się z naszym organizmem zawsze działa na niekorzyść dla pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *