Zespół niedoboru testosteronu – Testosteron – jest to najważniejszy hormon wytwarzany przez jądra. Odpowiada on w całości za popęd płciowy oraz sprawność seksualną mężczyzny ale także za rozwój cech płciowych oraz wpływa na rozwój masy mięśniowej. Dlatego warto pamiętać iż , testosteron ma korzystny wpływ zarówno na aktywność psychiczną, jak i fizyczną mężczyzny. Zespół niedobór testosteronu tak zwana andropauza to zjawisko zachodzące w ustroju męskim. Charakteryzuje się ono stopniowym spadkiem w surowicy stężenia męskich hormonów płciowych, głównie testosteronu.
W związku z wydłużaniem się średniej życia, szybkim wzrostem populacji starzejących się mężczyzn, zwiększa się liczba chorych dotkniętych tą patologią.
Zespół niedoboru testosteronu – przyczyny
Przyczyn powodujących zespół niedoboru testosteronu u mężczyzn upatruje się wraz pojawieniem się objawów związanych ze starzeniem się organizmu mężczyzny i stopniowym upośledzeniem jego czynności hormonalnej. Proces starzenia jest nieodzowny u każdego człowieka, zmiany i tempo tych zmian jest jednak różne. Widomo że następuję osłabienie funkcji wielu narządów.
Jedną z przyczyn skutkujących zespołem niedoboru testosteronu jest znaczne osłabienie układ narządów wydzielania wewnętrznego czyli układu hormonalnego. Zmiany te doprowadzają do spadku funkcji hormonalnej jąder, a tym samym do niedoboru androgenów, w tym testosteronu. Stężenie testosteronu u mężczyzn obniża się stopniowo. Częstość występowania andropauzy wzrasta więc wraz z wiekiem i szacowana jest na ok. 20% u mężczyzn po 50. roku życia .
Zespół niedoboru testosteronu – objawy
Wśród najczęściej pojawiających się objawów zespołu niedoboru testosteronu wymienić należy:
– zaburzenia erekcji,
– zmniejszeniem libido,
– uczucie stałego zmęczenia,
– pogorszenie samopoczucia,
– niespokojny sen,
– częste i nagłe uderzenia gorąca,
– obniżenie stężenia testosteronu,
– wzrost stężenia gonadotropin,
– nerwowość.
Charakterystycznym objawem w przypadku zespołu niedoboru testosteronu jest ogólne osłabienie organizmu powodujące przede wszystkim brak siły zarówno do pracy, jak i ćwiczeń fizycznych. Początkowa faza choroby obejmuje także takie objawy jak zawroty głowy, trudności z koncentracją oraz pamięcią. Mężczyzna u którego w organizmie występuje za niskie stężenie testosteronu cierpi na senność oraz brak witalności życiowej.
Niedobór powyższego hormonu czyli testosteronu i chorujące na zespół jego niedoboru osoby cechują znaczne zmniejszenie popędu płciowego. Dlatego mężczyźni cierpiący z tego powodu niejednokrotnie najczęściej nie odczuwają pożądania oraz są mniej wrażliwe na bodźce seksualne.
Warto wiedzieć iż testosteron korzystnie wpływa na skórę twojego ciała oraz kości, dlatego też jeżeli zauważysz w tym obszarze tzn. że skóra jest cieńsza, a włosy zaczynają się przerzedzać przyczyną może być właśnie niedobór testosteronu. Typowym objawem jest także wzmożone pocenie, bóle pleców oraz częstsze złamania. Jednym z pierwszych objawów niedoboru testosteronu jest gorsze samopoczucie, ciągłe wahania nastrojów, drażliwość, a nawet skłonność do depresji.
Przykrych konsekwencji i objawów jej towarzyszących jest bardzo wiele a do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć także zanik mięśni, których niedobór sprzyja przy okazji przyrostowi tkanki tłuszczowej. W związku z niedoborem męskiego hormonu płciowego a co z tym związane pojawienie się zespołu niedoboru testosteronu może pojawić się uczucie dyskomfortu w obrębie gruczołów piersiowych a także w skutek tego może nastąpić zmniejszenie owłosienia ciała oraz zmniejszenie objętości jąder.
Zespół niedoboru testosteronu – leczenie
Występowanie wszelkich objawów wskazujących na zespół niedoboru testosteronu powinno natychmiast zmobilizować mężczyznę do udania się do lekarza specjalisty. Warto też aby każdy mężczyzna pamiętał iż objawy niedoboru testosteronu u mężczyzn niewiele się różnią od objawów występujących u kobiet w okresie okołomenopauzalnym.
W leczeniu zarówno kobiet jak i mężczyzn w szczególności zalecana jest terapia hormonalna. Ma ona na celu poprawienie jakości życia i zwiększenia komfortu z jego korzystania. Dlatego lekarze bardzo często po przeprowadzeniu wstępnych badań i w oparciu o nie wdrażają leczenie hormonalne mężczyzn z zastosowaniem tabletek doustnych lub rzadziej w zastrzyku domięśniowym.
Przed przystąpieniem określenia odpowiedniej dawki i metody leczenia lekarz specjalista powinien zlecić takie badania jak:
– podstawowe badania krwi,
– badania hormonalne,
– morfologia.
Leczenie hormonalne wymaga konsekwencji i stałości przyjmowaniu określonej dawki hormonów a zaprzestanie ich stosowania skutkuje natychmiastowym powrotem choroby i jej przykrymi konsekwencjami. Zanim jednak mężczyzna sięgnie po terapię hormonalną, musi wraz ze swoim lekarzem dokonać bilansu korzyści i zagrożeń.
Przesłanki przemawiające za zastosowaniem terapii hormonalnej to:
– znaczna poprawa samopoczucia,
– usprawnienie wydajności pamięci,
– poprawa sprawności seksualnej.
Istnieją także przeciwwskazania w zespole niedoboru testosteronu do wprowadzenia terapii hormonalnej i zaliczamy do nich między innymi:
– podejrzenie bądź istnienie raka prostaty,
– rak klatki piersiowej,
– wzmożona policytemia,
– nieleczony bezdech senny,
– ciężka niewydolność krążenia,
– gruczolak prostaty.
Warunkiem koniecznym w przypadku mężczyzn przyjmujących tabletki, preparaty hormonalne jest systematyczna współpraca z lekarzem specjalista w celu dokonywania badań kontrolnych, a także kontrola urologiczna, endokrynologiczna oraz andrologiczna.