Choroby narządów płciowych mężczyzn to bardzo częste zjawisko szczególnie ilość zachorowań wzrasta w ciągu ostatnich lat. Przyczyn jest bardzo wile i różnią się one znacząco od siebie. Dlatego też niejednokrotnie przyczyną zaburzeń życia seksualnego mężczyzn są choroby narządów płciowych.
Bardzo ważną rolę odgrywa podjęcie niezwłocznej konsultacji lekarskiej i przystąpienie do procesu leczenia. Wczesna diagnoza i podjęcie odpowiedniej terapii pozwalają na wyleczenie i powrót do pełnej sprawności.
Męskie narządy płciowe to:
– jądra – gruczoły wytwarzające męskie hormony płciowe oraz komórki płciowe, czyli plemniki
– najądrza – drogi wyprowadzające nasienie,
– nasieniowody,
– pęcherzyki nasienne,
– cewka moczowa,
– prącie i gruczoł krokowy -narządy ułatwiające fizjologiczne połączenie plemników z komórką jajową kobiety.
Wszelkie zmiany patologiczne, nieprawidłowości budowy i funkcji mogą dotyczyć każdego elementu układu płciowego. W zależności od rodzaju i dziedziny problemu zmiany mogą mieć zarówno podłoże wenerologiczne, endokrynologiczne, seksuologiczne oraz morfologiczne.
Wśród najczęściej spotykanych chorób narządów płciowych mężczyzn zaliczamy:
– Stulejka – jest to drobny defekt anatomiczny występujący u przedstawicieli płci męskiej. Schorzenie to polega na zwężeniu ujścia napletka, co całkowicie lub częściowo uniemożliwia jego zsunięcie się z żołędzi penisa. O stulejce mówimy również w sytuacji, gdy napletek daje się zsunąć z żołędzi penisa, jednak w trakcie erekcji prącia powoduje ucisk i ból. Stulejka nie stanowi zagrożenia dla życia dziecka lub mężczyzny, nie należy tego jednak rozumieć jako brak podejmowania działań do jej wyeliminowania.
Stulejka może być zarówno wadą wrodzoną oraz nabytą. Wśród czynników które przyczyniają się do powstawania stulejki u płci męskiej zaliczamy między innymi:
– złą pielęgnację okolic intymnych u niemowląt płci męskiej,
– nieprawidłowe nawyki higieniczne,
– powikłania cukrzycowe,
– stany zapalne cewki moczowej, żołędzi i napletka.
Nieleczona stulejka uniemożliwia prowadzenie normalnego życia seksualnego oraz prowadzi do wielu komplikacji zdrowotnych zarówno u mężczyzny jak i u jego partnerki.
W większości przypadków u dorosłych pacjentów diagnoza schorzenia jest łatwiejsza niż u dzieci, ponieważ mamy do czynienia ze stulejką nabytą – po prześledzeniu stylu życia chorego można powiązać jej powstanie z konkretnym zdarzeniem. Diagnoza stulejki rozpoczyna się zazwyczaj od przeprowadzenia rzetelnego wywiadu z pacjentem. Podczas konsultacji dotknięty schorzeniem mężczyzna odpowiada na szereg pytań dotyczących czasu trwania, charakteru i nasilenia dolegliwości związanych z pojawieniem się stulejki oraz podjętych prób jej leczenia.
– Stany zapalne żołędzi, prącia – związane są z brakiem higieny, przygodnymi kontaktami seksualnymi, a także z długotrwałą stulejką. Pieczenie i zwiększenie wrażliwości żołędzi może być związane z zapaleniem ropnym. Jego objawami mogą być także obrzęk i zaczerwienienie oraz wydzielina w okolicy napletka. Dolegliwość ta wymaga konsultacji wenerologicznej. Zapalenie może mieć charakter swoisty (uwarunkowany schorzeniami przenoszonymi drogą płciową) lub nieswoisty. O rozpoznaniu decyduje badanie bakteriologiczne.
– Zapalenie jąder – to bardzo częste i popularne schorzenie dotykające wyłącznie mężczyzn może zostać wywołane przez wiele bakterii i wirusów. Najczęściej jednak pojawia się w wyniku zapalenia najądrzy czyli potocznie mówiąc przewodów łączących jądra z nasieniowodami. Jądra i najądrza znajdują się w mosznie. W większości przypadków w jednym z jąder stan zapalny jest bardziej nasilony niż w drugim.
Zapalenie jąder najczęściej pojawia się w dwóch grupach wiekowych, tj. u młodych i aktywnych seksualnie mężczyzn oraz u starszych panów, u których stwierdzono przerost gruczołu krokowego. Nie należy bagatelizować jej objawów gdyż choroba może doprowadzić do bezpłodności.
– Żylaki powrózka nasiennego są rozpoznawane u 10–15% dorosłych mężczyzn i u 20–40% tych, którzy mają problemy z płodnością. Powoduje je rozszerzenie żył splotu wiciowatego. Zastój krwi w żyłach powrózka nasiennego zmniejsza przepływ krwi w jądrze i podnosi temperaturę o 0,5–1ºC, co upośledza prawidłowy rozwój plemników i może być przyczyną bezpłodności. Wymagane jest leczenie operacyjne.
– Rak jądra – skuteczność leczenia i prognoza pokonania choroby zależą od wczesnego rozpoznania. Dlatego bardzo ważne jest samobadanie jąder podczas codziennych zabiegów higienicznych.
Nowotwory jąder występują zazwyczaj u mężczyzn w wieku 20–35 lat. Wyróżnia się cztery grupy: nasieniaki, potworniaki, raki zarodkowe oraz raki kosmówkowe. Najczęściej nowotwór objawia się jako twardy, niebolesny guzek na przedniej powierzchni jądra. Czasem występuje tępy ból lub uczucie ciężkości w podbrzuszu bądź mosznie oraz powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych. Każde zgrubienie, powiększenie, obrzęk czy inna anomalia w obrębie jądra wymaga badania lekarskiego. USG zlokalizuje zmianę chorobową, a badanie histopatologiczne potwierdzi rozpoznanie nowotworu. Chorobę tę należy traktować jako przypadek nagły i możliwie szybko leczyć operacyjnie.
W zdecydowanej większości przypadków nowotwór zazwyczaj pojawia się jako bezbolesny guz jednego z jąder. Tylko u co piątego chorego pierwszym objawem jest ból w mosznie. W blisko 7 proc. przypadków występuje powiększenie gruczołów piersiowych. Wystąpienie guza może być poprzedzone zmniejszeniem wymiarów jądra.