Rak piersi u mężczyzn – Rak piersi jest to nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek gruczołu piersiowego. Rak piersi może rozwijać się miejscowo w piersi oraz dawać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych takich jak płuca, wątroba czy mózg. W odniesieniu do mężczyzn rak piersi stanowi niewiele bo jedynie około 1 % wszystkich nowotworów złośliwych piersi i mniej niż 1% nowotworów złośliwych u mężczyzn.
Piersi zbudowane są z niewielkiej ilości tkanki gruczołowej składającej się z kilku przewodów mlekowych zlokalizowanych tuż za brodawką sutkową i otoczką.
U chłopców w okresie dojrzewania testosteron ochrania tkankę gruczołową piersi przed rozrostem. Normalnie zbudowana pierś mężczyzny zawiera przewody mlekowe i brak lub niewielką liczbę zrazików które znajdują się w okolicy zabrodawkowej. Stąd też najczęstszą lokalizacją guzów u mężczyzn jest umiejscowienie zabrodawkowe.
Rak piersi u mężczyzn – przyczyny
Istnieje bardzo dużo przyczyn które wskazują na możliwość wystąpienia raka piersi u mężczyzn. Nie są one uznawane za podstawową przyczynę ale zwiększają czynnik ryzyka wystąpienia raka piersi u mężczyzn. Wśród najczęściej spotykanych zaliczamy między innymi:
– uwarunkowania genetyczne,
– wiek,
– czynnik środowiskowy,
– urazy,
– zaburzenia hormonalne.
Wśród czynników ryzyka bardzo duża rolę odgrywa wiek. Niestety proporcjonalnie do wzrostu wieku wzrasta także ryzyko zachorowania na tą przykrą i ciężką do wyleczenia chorobę. Szacuje się średnio iż ryzyko zachorowania na raka piersi wśród mężczyzn wynosi 0,1 na 100 tysięcy ludności, i znacząco się zwiększa po 85 roku życia i przekracza 6,5 na100 tysięcy ludności.
Innym czynnikiem który stwarza największe zagrożenie jest czynnik obciążeń zmutowanym genem. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest gen mutacji BRCA2 ale także wiele innych takich jak geny TP3, CHEK2 i PTEN.
Za jedną z przyczyn zachorowań na raka piersi u mężczyzn uznaje się także zespół Klinefeltera – jest to rzadka choroba genetyczna ale także przewlekłe zapalenie, niezstąpienie i niezależnie od przyczyny amputacja jąder.
Za inne ważne przyczyny zachorowania na raka piersi u mężczyzn uważa się zaburzenia hormonalne, które prowadzają do podwyższenia stężenia estrogenów i obniżenia stężenia testosteronu – hormonu męskiego. Czym może być spowodowane podwyższenie poziomu estrogenów u mężczyzny? Otóż do takiego stanu mogą prowadzić przede wszystkim zaburzenia pracy wątroby oraz przyjmowanie leków hormonalnych przez chorych na raka prostaty i transseksualistów. Wśród innych czynników wpływających na ten stan zalicza się między innymi otyłość
Rak piersi u mężczyzn – objawy
Objawy nawet te najdrobniejsze nie powinny być bagatelizowane przez mężczyzn w szczególności ostrożni powinni być mężczyźni po 60 roku życia. Ryzyko zachorowania na raka piersi u mężczyzn wzrasta u osób które w rodzinach miały już wcześniej przypadki zachorowań na raka.
Do najbardziej charakterystycznych objawów raka piersi wśród mężczyzn zaliczamy:
– zaczerwienie,
– owrzodzenie,
– wyciek z sutka,
– wyczuwalny w piersi guzek,
– deformacje sutka
– deformacje skóry piersi.
Rak piersi u mężczyzn – leczenie
W przypadku leczenia raka piersi jednym z najważniejszych czynników jest możliwie jak najszybsza reakcja na pierwsze pojawiające się objawy. Dlatego w przypadku zauważenia niepokojących symptomów, należy jak najszybciej wybrać się do lekarza specjalisty. Czas w przypadku raka piersi jest niezwykle istotny , jeśli nie najważniejszy. Należy pamiętać że im szybsza diagnoza, tym większe szanse na wyzdrowienie. Leczenie raka piersi zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby.
Leczenie raka piersi u mężczyzn obejmuje takie metody leczenia jak:
– radioterapia polegająca na napromienianiu piersi. Wykorzystywana jest jako metoda leczenia uzupełniającego po leczeniu operacyjnym lub jako metoda leczenia paliatywnego,
– chemioterapia , wdrożenie tej metody polega na podawaniu cytostatyków, czyli leków hamujących podziały komórkowe. Najczęściej stosuje się schemat CMF, czyli cyklofosfamid, metotreksat i 5-fluorouracyl,
– hormonoterapia – jej zastosowanie jest możliwe w przypadku obecności receptorów dla estrogenów i progesteronu na komórkach raka – u mężczyzn receptory te są obecne w 80% przypadków. W hormonoterapii raka piersi u mężczyzn stosuje się tamoxifen, lek antyestrogenowy, który hamuje wzrost komórek raka zależny od estrogenów.
– leczenie chirurgiczne – to jedna z ostatecznych metod działania, polegająca na docelowej amputacji piersi. W większości przypadków zwykle usuwane są także węzły chłonne pachowe, które poddawane są badaniu histopatologicznemu w kierunku obecności przerzutów.
W przeszłości uważano, że rak piersi u mężczyzn rokuje gorzej niż w przypadku kobiet. Obecnie panuje opinia, że przeżywalność w obu przypadkach jest podobna, jeśli leczenie raka rozpocznie się w tym samym stopniu zaawansowania choroby. Trudno jest określić stopień przeżywalności osób chorych na raka piersi. Najważniejsze jednak by wzniecić w ludziach świadomość i chęć poddawania się badaniom profilaktycznym. To w większości przypadków właśnie one umożliwiają wczesne wykrycie raka piersi u mężczyzn, dlatego nie należy się bać tylko trzeba się badać.