Wędzidełko napletka

Wędzidełko napletka – zerwanie wędzidełka napletka

Wędzidełko napletka (łac. frenulum preputi) jest to cienki fałd skórny łączący napletek z żołędzia prącia. Umiejscowione jest zwykle poniżej ujścia zewnętrznego cewki moczowej, przebiega ponad rowkiem za żołędnym i kończy się w obrębie wewnętrznej blaszki napletka.

Prawidłowo funkcjonujące wędzidełko umożliwia swobodne zsuwanie się napletka poza rowek za żołędny zarówno w stanie zwisu jak i w czasie wzwodu prącia. Zdarza się jednak, że wędzidełko napletka jest za krótkie, co staje się przyczyną pewnych dolegliwości i dyskomfortu w życiu seksualnym. Nie jest to także jedyna dysfunkcja jaka może dotyczyć wędzidełka.

Zerwanie wędzidełka napletka

Istnieje wiele dysfunkcji związanych z prawidłowym funkcjonowaniem wędzidełka napletka. Jedną z nich jest jego zerwanie. Przyczyny takiego stanu mogą być bardzo różne miedzy innymi niezbyt delikatne obchodzenie się z penisem. W większości przypadków w celu wyeliminowania rany zaleca się wstrzemięźliwość seksualną oraz zaniechanie masturbacji do momentu całkowitego zagojenia się powstałej rany.

Zaleca się w szczególności utrzymanie rany w czystości, z dbałością o higienę oraz nie zaleca się przy tym stosowania jakichkolwiek maści. Zdarza się iż w miejscu pęknięcia wędzidełka może pojawić się niewielka blizna.

Właściwe cofanie się napletka może być utrudnione poprzez zbyt wąskie lub krótkie wędzidełko, a częste urazy wędzidełka mogą przyczynić się do powstawania blizn. Tkanka, która uległa zbliznowaceniu nie rozciąga się, dlatego po pierwszym zerwaniu wędzidełka mogą pojawić się kolejne urazy.

Wtórne i wrodzone skrócenie wędzidełka napletka

Skrócenie wędzidełka napletka może być wrodzone lub nabyte. Dlaczego tak się dzieje? Otóż wtórne skrócenie wędzidełka bywa skutkiem przebytych stanów zapalnych lub urazów prącia. Inaczej sytacja przedstawia się w przypadku wrodzonego skrócenia wędzidełka lub jego małej elastyczności gdyż tu dochodzi do bolesnego pociągania żołędzi w czasie wzwodu i stosunku, do naderwania wędzidełka, a czasem nawet do przerwania jego ciągłości. Skutkiem takiego stanu może być silne krwawienie które u większości mężczyzn ustępuje po uciśnięciu rany.

Każdy mężczyzna powinien mieć na uwadze to iż wędzidełko napletka to cieniutki pasek tkanki łącznej, biegnący od żołędzi do napletka. Przytrzymuje napletek, żeby nie ściągnął się za bardzo np. podczas wzwodu. U niektórych mężczyzn wędzidełko spełnia swoją rolę aż nadto dobrze – wtedy, gdy jest za krótkie. Nie pozwala to na całkowite odprowadzenie napletka lub, przy jego odprowadzeniu, powoduje bolesne pociąganie żołędzi prącia. Taka sytuacja jest bardzo niekomfortowa, ponieważ może skutkować dolegliwościami bólowymi np. przy współżyciu.

Objawy zbyt krótkiego wędzidełka

Wśród licznych objawów towarzyszących dysfunkcji zbyt krótkiego wędzidełka napletka do najczęściej spotykanych zaliczamy:
– problem z odprowadzeniem napletka,
– silny ból, zwłaszcza podczas stosunku,
– znaczące napięcie wędzidełka,
– naderwanie,
– pęknięcie.

Istotne jest to że naderwane wędzidełko zrasta się nieprawidłowo, co powoduje dalsze jego skracanie. Jeszcze gorzej gdy wędzidełko pęknie wówczas zaczyna ono obficie krwawić i należy podjąć leczenie u specjalisty.

Domowy SOS po zerwaniu wędzidełka napletka

Wędzidełko napletkaW przypadku całkowitego zerwania wędzidełka napletka lub tylko urazu częściowego, należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty, urologa. Skutkiem zaniechania wizyty u lekarza może być deformacja, a także zsuwanie się napletka z żołędzi w trakcie stosunku. W takim przypadku można także zwrócić się do chirurga, choć odtworzenie wędzidełka jest to skomplikowany zabieg. W większości przypadków, zerwane wędzidełko goi się jednak samo, pod warunkiem, że zostanie opatrzone i nie dostaną się do niego żadne bakterie. Zakażenie tego miejsca jest niebezpieczne, dlatego trzeba w czasie gojenia zachowywać odpowiednią higienę.

SOS

Panika i strach nigdy nie jest zbyt dobrym doradcom, dlatego należy zachować spokój i w przypadku zerwania wędzidełka napletka przemywać penisa chłodną wodą przez 5-10 minut. Zaleca się także założenie na zranione miejsce jałowego opatrunku który uniemożliwi przedostanie się do otwartej rany bakterii i zarazek. W celu ograniczenia krwawienie z penisa i bólu, na 10-20 minut przyłóż do opatrzonego miejsca lód. Uwaga! Nie przykładaj lodu bezpośrednio do skóry i nie przedłużaj czasu przykładania lodu, bo poskutkuje to tylko dalszym podrażnieniem.
Wskazane jest aby na czas gojenia założyć bardziej opinające się na ciele slipki zamiast luźnych bokserek. Dlaczego? Otóż ułożenie penisa w pionie przyspieszy gojenie i zmniejszy ryzyko ponownego krwawienia.
Unikaj podrażniania rany – powstrzymaj się od masturbacji i współżycia na czas gojenia. Rana powinna się całkowicie zagoić w czasie 3-4 tygodni.

Istnieją jednak wskazania które powinny jednak skłonić każdego mężczyznę z problemami z wędzidełkiem napletka do niezwłocznego udania się do lekarza specjalisty. Do takich zdarzeń zaliczamy między innymi:
– obrzęk wokół rany,
– długotrwałe krwawienie,
– pojawiająca się opuchlizna,
– wysypka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *