Zabieg likwidacji stulejki – Stulejka – jest to drobny defekt anatomiczny występujący u przedstawicieli płci męskiej. Schorzenie to polega na zwężeniu ujścia napletka, co całkowicie lub częściowo uniemożliwia jego zsunięcie się z żołędzi penisa. O stulejce mówimy również w sytuacji, gdy napletek daje się zsunąć z żołędzi penisa, jednak w trakcie erekcji prącia powoduje ucisk i ból. Stulejka nie stanowi zagrożenia dla życia dziecka lub mężczyzny, nie należy tego jednak rozumieć jako brak podejmowania działań do jej wyeliminowania.
Przyczyny
Stulejka może być zarówno wadą wrodzoną oraz nabytą. Wśród czynników które przyczyniają się do powstawania stulejki u płci męskiej zaliczamy między innymi:
– złą pielęgnację okolic intymnych u niemowląt płci męskiej,
– nieprawidłowe nawyki higieniczne,
– powikłania cukrzycowe,
– stany zapalne cewki moczowej, żołędzi i napletka.
Nieleczona stulejka uniemożliwia prowadzenie normalnego życia seksualnego oraz prowadzi do wielu komplikacji zdrowotnych zarówno u mężczyzny jak i u jego partnerki.
Metoda leczenia stulejki uzależniona jest w szczególności od wieku pacjenta. Wśród małych dzieci zaleca się w szczególności podjęcie leczenia maściami sterydowymi, które powodują odklejenie się napletka oraz przywrócenie jego funkcji. W większości przypadków ta droga rozwiązania problemu wystarcza, w niewielu przypadkach konieczna jest jednak operacja.
Zabieg likwidacji stulejki
Po wizycie kolejno u lekarza pierwszego kontaktu kolejne kroki kierujemy do specjalisty urologa. Po wykonaniu licznych badań i dogłębnej analizie specjalista wyznaczy termin i miejsce wykonania zabiegu. Wcześniej jednak lekarz pouczy o zakazie przyjmowania jakichkolwiek leków przeciwbólowych w dniu zabiegu.
W okresie 14 dni, poprzedzającym wykonanie zabiegu, należy wykonać następujące badania krwi:
– Antygen HBS (HBsAg) –badanie pozwalające wykryć wirusowe zapalenie wątroby, czyli zarażenie HBV. Obecność antygenu HBS we krwi jest dowodem na zakażenie pacjenta wirusem HBV.
– Morfologia – ogólne badanie krwi, które powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku. Badanie jest bardzo pomocne w diagnostyce wielu chorób – pomaga we wczesnym wykryciu wielu schorzeń.
– Czas protrombinowy (PT) – czas krzepnięcia osocza po uwapnieniu lub inaczej czas rekalcynacji osocza. Badanie jest przeprowadzane w celu oceny zewnątrzpochodnej drogi aktywacji układu krzepnięcia. Innymi słowy, służy do pomiaru krzepliwości krwi.
– Czas kaolinowo-kefalinowy (ATPP) – czuły test przeglądowy stosowany w celu oceny krzepnięcia. Badanie polega na pomiarze czasu krzepnięcia osocza w obecności kefaliny i jonów wapnia po aktywacji glinką kaolinową.
– Alat – aminotransferaza alaninowa, enzym wskaźnikowy wątroby. Jest oznaczany podczas badania biochemicznego krwi i pozwala zdiagnozować stan wątroby. Podwyższony poziom aminotransferazy alaninowej we krwi wiąże się z uszkodzeniami miąższu i stanami zapalnymi wątroby.
W przypadku dzieci obowiązkowo zabieg likwidacji stulejki wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym, a sam zabieg polega na poszerzeniu ujścia napletka lub na całkowitym usunięciu napletka. Po zabiegu likwidacji stulejki konieczne jest noszenie opatrunku oraz utrzymywanie penisa w pozycji pionowej przez najbliższe dwa tygodnie.
W przypadku dorosłych mężczyzn wykonuje się jedynie zabieg operacyjny i w zależności od wyboru: w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
W większości przypadków u dorosłych pacjentów diagnoza schorzenia jest łatwiejsza niż u dzieci, ponieważ mamy do czynienia ze stulejką nabytą – po prześledzeniu stylu życia chorego można powiązać jej powstanie z konkretnym zdarzeniem. Diagnoza stulejki rozpoczyna się zazwyczaj od przeprowadzenia rzetelnego wywiadu z pacjentem. Podczas konsultacji dotknięty schorzeniem mężczyzna odpowiada na szereg pytań dotyczących czasu trwania, charakteru i nasilenia dolegliwości związanych z pojawieniem się stulejki oraz podjętych prób jej leczenia.
Po operacji zakładany jest opatrunek, który wymienia się co 24h. Przez najbliższe 10 dni należy obchodzić się z penisem łagodnie oraz podtrzymuje się go w pozycji pionowej. Po operacji zażywa się środki przeciwbólowe oraz antybiotyki. Po zrośnięciu tkanek oraz usunięciu szwów można rozpocząć rehabilitację penisa. Wykonuje się ją wtedy gdy przeprowadzono zabieg poszerzenia ujścia napletka. Polega ona na odwodzeniu i przywodzeniu go w taki sposób aby po zagojeniu nie stał się znów zbyt wąski. Natomiast jeśli wykonano zabieg obrzezania należy przez miesiąc powstrzymać się od współżycia.
Statystyki wykazują, że stulejka to bardzo powszechny problem na całym świecie. Dotyka średnio od 8 do 12% wszystkich mężczyzn nieobrzezanych po urodzeniu.
Skutki nieleczenia stulejki
Wśród licznych skutków ubocznych wywołanych nieleczeniem stulejki do najczęściej występujących zaliczamy miedzy innymi:
– podwyższone ryzyko raka prącia związane ściśle z utrzymaniem higieny pod napletkiem,
– zaburzenia erekcji i zaburzenia życia intymnego, którym dodatkowo może towarzyszyć silny ból.
Próba radzenia sobie ze stulejką „na własną rękę” może prowadzić do załupka. Dzieje się tak ponieważ przy próbach ściągania zbyt wąskiego napletka łatwo doprowadzić do obrzmienia żołędzi.